انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  08:04   

گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (8)

سرویس ترکیه - هشتمین روز از عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه با افزایش نقش دولت مرکزی سوریه و نیروهای روسیه در حوزه عملیاتی همواره بود.

هشتمین روز از عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه با افزایش نقش دولت مرکزی سوریه و نیروهای روسیه در حوزه عملیاتی همواره بود. بعد از آن که نیروهای ارتش سوریه وارد منبج شدند خبرهای منتشر شده در هشتمین روز از این عملیات از ورود نیروهای ارتش سوریه به کوبانی و مستقر شدن در برخی مناطق این کانتون کردنشین خبر می دهد. تغییر در موازنه سوریه که با خروج نیروهای آمریکایی از منبج و کوبانی آغاز شده است در هشتمین روز از عملیات نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه به اوج خود رسیده و ائتلاف نیروهای روسی – سوری دستاوردهای چشمگیری از این تغییر موازنه به دست آوردند. حتی برخی اخبار منتشر شده حکایت از ورود نیروهای ارتش سوریه به مرکز رقه را هم داشت که این خبر به طور کامل تا این لحظه تأیید نشده است. با افزایش نقش ارتش سوریه در تحولات شمال سوریه شاهد بروز درگیری هایی نیز میان نیروهای ارتش آزاد سوریه با نیروهای ارتش سوریه بودیم که می تواند تحولی مهم در عملیات چشمه صلح به حساب آید.

در کنار این مسائل، یکی دیگر از تحولات هشتمین روز از عملیات چشمه صلح حملات گسترده نیروهای ارتش ترکیه و توپخانه این کشور به اطراف گری سپی و سرکانی بود. نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه/ YPG بعد از پاتکی که در برخی مناطق و روستاهای اطراف سرکانی و گری سپی به نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه زد، بمباران گسترده مواضع این نیروها از سوی توپخانه و جنگنده های ارتش ترکیه در دستور کار قرار گرفت و در دو مرحله (صبح و شب) شاهد بمباران گسترده سرکانی و گری سپی از سوی نیروهای مسلح ترکیه بودیم.

همچنین خبرهای منتشر شده از جبهه کردها نیز تحولات حائز اهمیتی را در هشتمین روز از عملیات چشمه صلح بیان می کند. توقف عملیات های ارتش دموکراتیک سوریه در مبارزه با گروه تروریستی داعش در راستای تمرکز بیشتر برای دفاع از خود در برابر حملات ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه و طرح موضوع واگذاری میادین نفتی به دولت مرکزی سوریه در شمال این کشور در مقابل اعلام منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه تحولات مهمی بود که دیروز در جبهه کردهای سوریه شاهد آن بودیم.

همزمان با این تحولات در حوزه عملیاتی، هشتمین روز از عملیات چشمه صلح آبستن تحولات داغی نیز در عرصه سیاسی بود. تماس های تلفنی فشرده وزرای امور خارجه، دفاع و رئیس ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه با همتایان اروپایی، آمریکایی و روسی از یک طرف، سفر مشاور امنیت ملی آمریکا به ترکیه و دیدار با ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از طرف دیگر عرصه سیاسی را در عملیات چشمه صلح بسیار پررنگ کرده بود. صدور بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه در خصوص هشدار به اعتراضات و تظاهرات هواداران PKK در کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی و اظهارات قاطعانه مقامات ترکیه در تداوم عملیات چشمه صلح تا ایجاد منطقه امن "از منبج تا مرز عراق" این واقعیت را اثبات می کند که تلاش های جهانی برای اعلام آتش بس و توقف عملیات ها بی نتیجه خواهند ماند.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#روسیه