انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  13:48   

وزیر خارجه فرانسه:

حمله ترکیه، خطر ظهور دوباره داعش در سوریه و عراق را به دنبال دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه فرانسه پایبندی دوباره ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم های آمریکا را لازمه کاهش تنش در منطقه برشمرد و نسبت به پیامدهای حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه هشدار داد.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری جهان عرب، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) در کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی خود محمدعلی حکیم در شهر بغداد اعلام کرد که این سفر را بنا به درخواست فوری امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری کشورش و در نتیجه عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه انجام داده است.

لودریان ضمن تاکید بر این که به دلیل حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل نیروهای کُرد در شمال شرق سوریه، دستاوردهای تحقق یافته در برابر گروه تروریستی داعش هم اکنون در معرض تهدید قرار گرفته، برگزاری نشست ائتلاف بین المللی در سریع ترین زمان ممکن برای بررسی پیامدهای این حمله نظامی را خواستار شد.

وزیر خارجه فرانسه با بیان این که حمله نظامی ترکیه، خطر شدید ظهور دوباره داعش در سوریه و عراق را به دنبال دارد، تاکید کرد که شمار عناصر خارجی این گروه تروریستی در زندان های شمال شرق سوریه زیاد است و به تلاش و همکاری برای اطمینان از مجازات آنها ادامه خواهند داد.

لودریان ضمن تاکید بر این که فرانسه به محافظت از امنیت و مرزهای عراق در برابر عناصر داعش اهتمام می ورزد، اعلام کرد که با حکیم بحران مربوط به ایران و تنش در منطقه خلیج فارس را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام این که با همتای عراقی خود بر لزوم کاهش تنش میان ایران و آمریکا تاکید کردند، خاطر نشان ساخت که پاریس و بغداد در این راستا تلاش خواهند کرد.

لودریان ضمن ابراز امیدواری نسبت به کاهش تنش در منطقه، تاکید کرد که برای این کار، تهران باید پایبندی به تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را از سر بگیرد و سیاست های خود در منطقه را تغییر دهد و در سوی مقابل نیز، آمریکا تحریم های علیه ایران را لغو کند.

برچسب‌ها:
#عراق
#فرانسه
#سوریه
#حمله ترکیه
#داعش