سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  20:42   

کنفرانس خبری رئیس اقلیم کردستان و وزیر خارجه فرانسه؛

لودریان: حمله ترکیه به سوریه منطقه را بی ثبات کرد/ بارزانی: جامعه جهانی حمله به سوریه را متوقف سازد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر امور خارجه فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس اقلیم کردستان تاکید کرد عملیات نظامی ترکیه موجب بی ثباتی منطقه شده و باید متوقف شود و رئیس اقلیم نیز اعلام کرد که باید جامعه جهانی حمله به سوریه را متوقف سازد.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی روداو گزارش داد که امروز پنج شنبه 25 مهر / 17 اکتبر، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در  اربیل مرکز اقلیم کردستان با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم دیدار کرد.

پس از این دیدار بارزانی و لودریان در کنفرانس خبری مشترک اهم موضوعات مورد گفتگو در این دیدار را اعلام و بر تحکیم روابط  و مناسبات میان فرانسه و اقلیم، تاکید کردند.

طبق خبر لودریان اعلام کرد که هدف از این سفر اعلام پیام حمایت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از کردها است.

وی افزود که حمله ترکیه به سوریه موجب از بین رفتن ثبات منطقه شده و شمار بسیاری از مردم را آواره کرده و باید هرچه زودتر متوقف شود.

وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش برای کمک به اقلیم در رسیدگی به آوارگان جنگ سوریه که از حمله سوریه به اقلیم پناه می آورند، بودجه 10 میلیون دلاری را اختصاص می دهد.

همچنین هشدار داد که زندانیان داعش که در زندان های نیروهای کرد سوریه هستند، موضوع نگرانی جدی بوده و باید از فرار آنان جلوگیری شود و اقدامات لازم در مورد زندانیان داعشی انجام شود.

لودریان گفت که وضعیت کنونی تهدیدی علیه امنیت اقلیم و عراق و حتی فرانسه است، زیرا خروج آمریکا از منطقه و حمله ترکیه به سوریه، به عناصر داعش فرصت بازگشت می دهد؛ تلاش های چند سال گذشته اکنون به وضعیت بسیار ناپایدار و بی ثبات رسیده، زیرا داعش هنوز کاملا شکست نخورده و به حیات و فعالیت خود ادامه می دهد.

وی اعلام کرد که با مقامات دولت مرکزی عراق نیز در این مورد گفتگو شده و باید ائتلاف جهانی ضد داعش نشستی را به منظور بررسی وضعیت برگزار کنند؛ زیرا لازم است که ائتلاف به مبارزه علیه داعش ادامه دهد.

به گفته لودریان روابط اربیل و بغداد نیز از دیگر موضوعات مورد گفتگو بوده و وی تاکید کرد که فرانسه برای نزدیکی مواضع میان دو طرف و حل مشکلات میان آنان تلاش می کند.

نچیروان بارزانی نیز اعلام کرد که وضعیت کنونی عراق، گفتگوهای میان اربیل و بغداد،اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه به ویژه از لحاظ سیاسی و امنیتی از موضوعات اصلی این دیدار بوده و دو طرف به صورت جدی و مفصل در مورد وضعیت سوریه و عملیات نظامی در شرق فرات گفتگو کرده اند.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت انسانی و آواره شدن ساکنین مناطق کردنشین سوریه، گفت که مشارکت گروه های افراطی در عملیات نظامی در شمال سوریه موجب نگرانی جدی است.

وی هشدار داد که تحولات سوریه تهدید جدی را در مورد بازگشت دوباره داعش ایجاد کرده و منطقه را در معرض خطر جدی قرار داده و موجب آشفتگی و تنش شدید می شود. 

وی تاکید کرد که لازم است با توجه به وضعیت کنونی جامعه جهانی برای متوقف ساختن حمله به سوریه و ایجاد راه حل های صلح آمیز وارد عمل شود و اقلیم نیز برای ایجاد ثبات و راه حل مسالمت آمیز مسئولیت خود را انجام می دهد.

لودریان پیش از ورود به اقلیم کردستان، صبح وارد بغداد شده و با مقامات دولت عراق از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه عراق دیدار کرد.