انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  22:53   

بیانیه مشترک ترکیه – آمریکا در خصوص آتش بس موقت در شمال سوریه

سرویس ترکیه - در پی مذاکرات هیئت های ترکی و آمریکایی با موضوع عملیات ترکیه در شمال سوریه بیانیه مشترک 13 ماده ای میان ترکیه و آمریکا منتشر شد.

دیدار هیئت های آمریکایی و ترکی که از روز گذشته در آنکارا آغاز شده بود با اعلام آتش بس 120 ساعته در شمال سوریه به پایان رسید. در پی این مذاکرات بیانیه مشترک 13 ماده ای میان ترکیه و آمریکا منتشر شد که مفاد این بیانیه مشترک به شرح ذیل است:

 1. ترکیه و آمریکا به عنوان دو کشور عضو ناتو روابط نزدیک خود را تأیید کرده و آمریکا نگرانی های مشروع ترکیه از مرزهای جنوبی خود را درک می کند.
 2. آمریکا و ترکیه می پذیرند که تمامی تحولات منطقه ای، به خصوص تحولات شمال شرق سوریه همکاری های نزدیک در راستای منافع مشترک را می طلبد
 3. آمریکا و ترکیه با تکیه بر ذهنیت "همه برای یکی، یکی برای همه" از تعهدات خود در دفاع از سرزمین ها و ملت های ناتو محافظت می کند.
 4. هر دو کشور بار دیگر به تعهدات خود در خصوص حفظ جان انسان ها و محافظت از حقوق بشر و محافظت از جامعه دینی و هویتی تأکید می کند.
 5. ترکیه و آمریکا در تداوم فعالیت ها علیه گروه تروریستی داعش در شمال شرق سوریه مصمم است، این مسئله همکاری های دو کشور در خصوص آن دسته از پناهندگانی که پیش از اشغال سرزمین هایشان توسط داعش در آنجا زندگی می کردند و همچنین موضوع زندان های داعش را نیز در بر می گیرد.
 6. ترکیه و آمریکا توافق می کنند که در عملیات های مبارزه با گروه های تروریستی، تنها عناصر وابسته به گروه های تروریستی و پناهگاه ها، مواضع، انبارها، سلاح ها، خودروها و اهداف واقعی گروه های تروریستی هدف قرار گرفته شود.
 7. طرف ترک تعهد می کند که در تمامی مناطق امنی که نیروهای مسلح ترکیه کنترل آن را در اختیار دارد امنیت و اتحاد ساکنین آن منطقه را تأمین کرده و برای این که غیرنظامیان و زیرساخت های شهری آسیب نبیند، حساسیت بالایی به خرج دهد.
 8. هر دو کشور یک بار دیگر به پایبندی خود برای حفظ تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی سوریه تأکید کرده و برای پایان دادن به اختلاف سوریه در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبندی  خود را به روند سیاسی بحران سوریه به رهبری سازمان ملل اعلام می کند.
 9. هر دو طرف در ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه که نگرانی های ترکیه را از امنیت ملی خود برطرف کرده، تمام سلاح های سنگین YPG در این روند جمع آوری شده و تمامی مواضع و استحکامات نظامی در منطقه تخریب شود به توافق رسیده اند.
 10. در ابتدای امر کنترل منطقه امن در دست نیروهای ترکیه خواهد بود و هر دو طرف همکاری های خود در تمامی زمینه ها برای اجرای طرح منطقه امن افزایش خواهند داد.
 11. طرف ترک عملیات چشمه صلح را به شرط خروج نیروهای YPG از منطقه امن به مدت 120 ساعت متوقف خواهد کرد. عملیات چشمه صلح متعاقباً با عقب نشینی کامل نیروهای YPG تماماً متوقف خواهد شد.
 12. بعد از آن که عملیات چشمه صلح به صورت موقت متوقف شد، آمریکا تحریم هایی بیشتری که با استناد به قانون " توقیف اموال و تعلیق ورود برخی افراد مرتبط با وضعیت سوریه" در 14 اکتبر 2019 میلادی از سوی ریاست جمهوری را اعلام کرده است، متوقف کرده و مطابق با قطعنامه 2245 شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدامات برای تأمین صلح و امنیت در سوریه را دنبال کند. زمانی که عملیات چشمه صلح در صورت تحقق ماده 11 به طور کامل متوقف شد، آمریکا نیز تمام تحریم های اعمالی بر اساس قانون نامبرده شده را تماماً لغو خواهد کرد.
 13. هر دو طرف متعهد می شوند برای اجرای تمامی اهدافی که در این بیانیه مشترک آمده است، به همکاری با یکدیگر بپردازند.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا