سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  23:27   

دیدار هیئت حزب دمکرات کردستان با سرکنسول ایران در اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در دیدار میان هیئت حزب دمکرات کردستان (پارتی) با سرکنسول ایران در اربیل، بر ضرورت ایفای نقش ایران در پایان دادن به تنش ها در سوریه تاکید شد.

به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه  25 مهر / 17 اکتبر، هیئتی از حزب دمکرات کردستان (پارتی) به ریاست هوشیار سویلی مسئول روابط خارجی این حزب با حضور در دفتر کنسول گری ایران در اربیل با نصرالله رشنودی سرکنسول دیدار کردند. 

سایت رسمی حزب پارتی ( به رهبری مسعود بارزانی) در مورد این دیدار گزارش داد که در این دیدار رشنودی بر گسترش روابط میان حزب دمکرات (پارتی) با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده و این روابط را مهم و تاریخی خواند.

وی گفت که ایران از تنش و خشونت های اخیر در منطقه نگران است و تمام تلاش خود را برای پایان دادن به خشونت ها و جایگزین کردن گفتگو و مذاکره به جای اقدامات نظامی  به کار می گیرد.

سویلی نیز با تاکید بر حمایت کامل حزب دمکرات از دولت مرکزی عراق برای ایجاد ثبات و امنیت در عراق، گفت که این حزب انتظار دارد احزاب عراقی منافع ملی را به منافع حزبی ترجیح داده و با اجرای قانون اساسی، امنیت را برای عراق و منطقه تامین و خدمات رسانی لازم را برای رفاه شهروندان انجام دهند.

تحولات اخیر سوریه و حمله نظامی ترکیه به مناطق شمال و شمال شرق این کشور از دیگر موضوعات این دیدار عنوان شده و سویلی ضمن اشاره به نگرانی دولت اقلیم از وضعیت این مناطق، بر ضرورت جلوگیری از وخامت بیشتر شرایط  و توقف درگیری ها و آغاز گفتگو برای جلوگیری از بروز فاجعه انسانی تاکید کرد.

همچنین با اشاره به خطر بازگشت داعش در پی بروز بی ثباتی در منطقه،  گفت که اقلیم کردستان بسیار نگران وضعیت برادران و خواهران خود در کردستان سوریه است و این نگرانی را به طرف های مربوطه جهانی اعلام کرده است.

مسئول روابط خارجی حزب دمکرات (پارتی) خواستار ایفای نقش جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه و آرام شدن وضعیت در مناطق کردنشین این کشور شد.

رشنودی نیز ضمن تاکید بر ضرورت احترام به حاکمیت کشورها گفت که باید خطرات و تهدیدها از طریق گفتگو  وتفاهم رفع شود.

همچنین هشدار داد که وضعیت کنونی سوریه، دستاوردهای مبارزه با ترور را در معرض خطر نابودی قرار می دهد و تداوم آن موجب افزایش تنش و مشکلات شده و زمینه را برای بازگشت ترور فراهم می سازد.

وی تاکید کرد که ایران خود را دوست مردم و حامی دولت اقلیم کردستان می داند و حمایت کامل خود را از پیشرفت و تقویت روابط دوجانبه اعلام می کند و با اربیل و بغداد برای حصول توافقی که منافع شهروندان را تامین کند، همکاری می کند.