انتشار:  جمعه 26 مهر 1398  ::  08:37   

اختصاصی کردپرس:

دولت مرکزی سوریه، برنده اصلی عملیات چشمه صلح!

سرویس ترکیه - جبهه دمشق/مسکو با حضور در بخش هایی مختلف رقه، تل تمر، منبج، طبقه، عین العیسی، حسکه و کوبانی بعد از پنج سال توانستند در شمال سوریه حضور پیدا کنند که با توجه به این موضوع می توان به راحتی اعلام کرد که برنده عملیات چشمه صلح دولت مرکزی سوریه بود.

عملیات چشمه صلح نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه، بعد از 216 ساعت درگیری، بمباران و صدها کشته و زخمی در شرق فرات در نهمین روز از خود با آتش بس موقت 120 روزه متوقف شد. عملیاتی که از جنبه های مختلف می توان آن را بررسی کرد ولی یکی از موضوعات مهمی که می توان به تجزیه و تحلیل آن پرداخت نقش موفقیت آمیز دمشق/ مسکو در این عملیات ها و بیشترین بهره برداری با کمترین هزینه از این عملیات ها بود.

بازیگر سومی که در سه روز اخیر به صورت جدی وارد معادله عملیات چشمه صلح شده بود، بدون هزینه زیاد، بدون استفاده از سلاح و بدون دادن تلفات بزرگترین دستاورد را از عملیات نه روزه چشمه صلح کسب کرد. دمشق و مسکو از دستپاچگی کردهای سوریه بعد از خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه و آغاز حملات گسترده ارتش ترکیه به شرق فرات بیشترین بهره برداری را به عمل آورد و طی توافقی سریع با ارتش دموکراتیک سوریه کلید ورود به مناطقی را به دست آورد که در پنج سال اخیر هیچ گونه حضوری در آن مناطق نداشت، از جمله کوبانی. در واقع با نگاه به عملیات نه روزه ارتش ترکیه در شرق فرات اگرچه کردهای سوریه با مقاومت جانانه خود توانستند جلوی یکی از بزرگترین ارتش های دنیا مقاومت کرده و اجازه پیشروری سریع نیروهای ارتش ترکیه در شرق فرات را ندهند ولی در عرصه سیاسی مناطق زیادی را به دولت مرکزی سوریه واگذار کردند. جبهه دمشق/مسکو با حضور در بخش هایی مختلف رقه، تل تمر، منبج، طبقه، عین العیسی، حسکه و کوبانی بعد از پنج سال توانستند در شمال سوریه حضور پیدا کنند که با توجه به این موضوع می توان به راحتی اعلام کرد که برنده عملیات چشمه صلح دولت مرکزی سوریه بود.

در واقع مهمترین پیامدی که اقدام نظامی ترکیه در شرق فرات در این نُه روز به وجود آورد برهم خوردن موازنه ها در سوریه به نفع جبهه دمشق/مسکو بود. موازنه ای که پیش از این روسیه را به غرب فرات محدود می کرد با خروج نیروهای آمریکایی از کوبانی و ورود نظامی ترکیه به شرق فرات پای روس ها را به شرق فرات نیز باز کرده و خلاء به وجود آمد در شرق فرات به خصوص کوبانی با پرچم روسیه پر شد. اکنون دیگر می توان به راحتی گفت تاثیرگذارترین بازیگر در بحران سوریه مسکو است. آنکارا اگرچه برخی مناطقی از شهرهای مرزی سرکانی و گری سپی را به دست آورده است ولی زمانی که دستاوردهای این عملیات را با هزینه های اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیکی، بین المللی مقایسه می کنیم نمی توانیم این دستاوردها را در مقابل هزینه هایی که آنکارا در نُه روز اخیر متحمل شده است یک پیروزی قلمداد کنیم. آنکارا در تاریخ سیاسی خود تا این اندازه در عرصه بین المللی به انزوا نرفته بود که با حمله نظامی به شرق فرات با آن روبه رو شد. محکومیت های مختلف از سوی کشورها، سازمان ها و اتحادیه های مختلف جهانی، اعمال تحریم های گسترده تسلیحاتی – اقتصادی، انتقادات شدید از سوی شخصیت های برجسته بین المللی و ... آنکارا را با شرایط بسیار بغرنجی روبه رو کرد. ولی اصلی ترین بازنده این تحول بدون شک واشنگتن بود. تاریخ بارها شاهد غیرقابل اعتماد بودن قدرت های بزرگ بود و این مسئله یک بار دیگر تکرار شد تا شرایط بغرنج دونالد ترامپ برای انتخاباتی که پیش رو دارد را بیش از پیش وخیم تر کند. خروج نیروهای آمریکایی از مرزهای ترکیه که به عنوان "خنجر از پشت آمریکا به کردهای سوریه" مورد ارزیابی قرار گرفت حتی در داخل آمریکا نیز با واکنش های بسیار زیادی روبه رو بود و همین مسئله وجهه لرزان مرد اول کاخ سفید را در جامعه آمریکا مخدوش تر از هر زمان دیگری کرد تا کار را برای ترامپ در انتخابات 2020 سخت تر از هر زمان دیگری بکند.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#کردها
#سوریه