انتشار:  جمعه 26 مهر 1398  ::  12:27   

تاکید بر جلوگیری از تغییر بافت جمعیتی شمال سوریه در دیدار لودریان و مسعود بارزانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در دیدار میان وزیر خارجه فرانسه با رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) بر حفظ حقوق کردهای سوریه و جلوگیری از تغییر بافت جمعیتی میان مناطق کردنشین این کشور، تاکید شد.

به گزارش کردپرس، امروز جمعه 26 مهر / 18 مهر، ژان ایو لودریان در چارچوب سفر به اقلیم کردستان و  ادامه دیدارهای خود با مقامات اقلیم، با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) دیدار و گفتگو کرد.

شبکه تلویزیونی کردستان 24 در مورد این دیدار گزارش داد که لودریان با اشاره به اینکه هفتمین بار است به اقلیم سفر می کند گفت که هدف از این سفر اعلام حمایت کشورش از کردها است.

در این دیدار بارزانی ضمن تقدیر از کمک های فرانسه به کردها  و به ویژه به اقلیم، در مورد تحولات اخیر سوریه گفت که لازم است در هرگونه توافق و راه حل برای وضئیت کنونی سوریه، فداکاری های کردهای سوریه در نبرد با داعش و قربانی هایی که داده اند در نظر گرفته شده  و حقوق آنان حفظ شود. 

وی از لودریان خواست که فرانسه به عنوان دوست کردها و بخشی از ائتلاف جهانی ضد داعش، اقدامات لازم برای جلوگیری از تغییر دموگرافی و بافت جمعیتی مناطق کردنشین سوریه و بروز فاجعه انسانی را انجام دهد.

خطر بازگشت دوباره داعش و گروه های مشابه بخشی دیگر از گفتگوهای این دیدار اعلام شده و لودریان ضمن ابراز نگرانی کشورش از احیا دوباره ترور در پی جنگ ایجاد شده در منطقه بر همکاری فرانسه و اقلیم در مبارزه با ترور تاکید کرد.

بارزانی گفت که وضعیت کنونی راه را برای بازگشت گروه های تروریستی باز کرده و داعش و گروه های تروریستی هنوز به حیات خود ادامه می دهند و این شرایط زمینه را برای قدرت یافتن آنان فراهم می سازد.

وی خاطر نشان ساخت که جنگ با ترور نباید فقط از طریق نظامی انجام شود، بلکه باید در زمینه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ایدئولوژی نیز با تفکرات تروریستی مقابله و ریشه های این گروه ها خشکانده شود.

لودریان پیشتر با نچیروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کرد