انتشار:  پنج‌شنبه 3 خرداد  ::  23:16

افزایش احتمال یک عملیات نظامی فرامرزی با ادامه کاهش آرای حزب حاکم ترکیه / ذوالفقار دوغان

سرویس ترکیه- حلقه های سیاسی و دیپلماتیک در آنکارا معتقدند که اردوغان همچنان در پی یک عملیات نظامی است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 24 ژوئن حمایت از خود و حزبش را افزایش دهد، و اینک که به خاطر نتیجۀ انتخابات پارلمانی عراق و به قدرت رسیدن صدر عملیات مشترک با عراق محتمل نیست، توجه همگان به احتمال یک «درگیری کنترل شده» با یونان در دریای اژه معطوف شده که ارتش ترکیه در مدت اخیر در آنجا فعالیت چشمگیری داشته است.

منابعی در آنکارا برآنند که با کاهش فزایندۀ حمایت رأی دهندگان از حزب حاکم ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 24 ژوئن، ممکن است این حزب روی یک عملیات نظامی فرا مرزی با هدف تحریک احساسات میهن پرستانه در میان رأی دهندگان سرمایه گذاری کند.

با اطمینان می توان گفت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) از موج ملی گرایی ناشی از آخرین اقدام نظامی خود، یعنی عملیات شاخۀ زیتون در منطقۀ عفرین واقع در شمال غربی سوریه، بسیار سود بردند.

عملیات شاخۀ زیتون در ماه ژانویه علیه گروه کرد سوری یگان های مدافع خلق (YPG) آغاز شد. [حکومت ترکیه مدعی است] این گروه شاخۀ سوری حزب کارگران کردستان (PKK) است که از اواسط دهۀ 1980 تا کنون برای دست یابی به خود مختاری با ترکیه در درگیری نظامی است.

این عملیات به سرعت به اهداف خود نائل شد؛ مرکز شهر عفرین در اواخر ماه مارس تصرف شد و حکومت از حمایت اکثریت ترک ها از طیف های سیاسی مختلف برخوردار گردید.

با وجود این، چنانچه ترکیه خواسته باشد پیش از انتخابات پیش رو چنان موجی از ملی گرایی را در قالب عملیات نظامی مشترک عراق و ترکیه علیه نیروهای PKK در عراق مجدداً راه بیاندازد، نتایج انتخابات پارلمانی 12 می عراق ضربه ای سنگین بر این برنامه وارد کرده است.

حضور ترکیه در اردوگاه نظامی بعشیقه در نزدیکی موصل واقع در شمال عراق منبع تنش میان دو کشور است، و مقامات عراقی نیروهای ترکیه را اشغالگر می خوانند.

ترکیه توانست دربارۀ این پایگاه با حیدر العبادی نخست وزیر فعلی عراق به توافق برسد. علاوه بر این، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه به عبادی پیشنهاد کرد دو کشور در اواخر ماه می علیه نیروهای PKK در عراق دست به عملیات مشترک بزنند.

در انتخابات 12 می عبادی به جایگاه سوم دست یافت و به نظر نمی رسد مقتدی صدر روحانی با نفوذ شیعه که ائتلاف وی در انتخابات جایگاه نخست را کسب کرده است، به اندازۀ نخست وزیر فعلی با ترکیه موافق و همراه باشد.

در واقع، در اواخر سال 2016 وقتی موضوع بعشیقه تنش در روابط ترکیه و عراق را تا مرز بحران کشاند، این فراخوان صدر بود که مردم را برای اعتراض به خیابان ها کشاند و کار به آتش زدن پرچم ترکیه و تصاویر اردوغان رسید.

صدر نفوذ چشمگیری هم در ارتش عراق و هم در نیروهای حشد الشعبی دارد و اینک قدرت و نفوذ خود را در سیاست عراق تحکیم بخشیده است.

به عبارت دیگر، ترکیه پس از از دست دادن اعتماد حکومت اقلیم کردستان در نتیجۀ مخالفت با حرکت استقلال طلبانۀ آن در سال گذشته، اینک بغداد را نیز از دست داده است. با به قدرت رسیدن صدر و ضربه ای حتمی که روابط آنکارا – بغداد خواهد خورد، احتمال انجام عملیات مشترک با همکاری ارتش عراق و حشد الشعبی اندک خواهد بود.

حلقه های سیاسی و دیپلماتیک در آنکارا معتقدند که اردوغان همچنان در پی یک عملیات نظامی است تا پیش از انتخابات ژوئن حمایت از خود و حزبش را افزایش دهد، و اینک که عملیات مشترک با عراق محتمل نیست، توجه همگان به دریای اژه معطوف شده که ارتش ترکیه نیز در مدت اخیر در آنجا فعالیت چشمگیری داشته است.

ترکیه و یونان چند ماه است که به خاطر طیفی از اختلاف نظرها، از جمله بر سر مالکیت جزایر کوچک دریای اژه و همچنین تلاش ترکیه برای ممانعت از پروژه های اکتشاف گاز توسط جمهوری قبرس و شرکایش در آبهای اطراف قبرس، به هم چنگ و دندان نشان می دهند.

بنابراین، دیگر شکی باقی نمی ماند که مخاطب بیانیۀ ژنرال هولوسی آکار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه در مانور نظامی ایفس 2018 که در منطقۀ دریای اژه در نزدیکی ازمیر برگزار شد، چه کسی بود.

آکار گفت «هیچ کس نباید در منطقۀ اژه یا مدیترانۀ شرقی حرکت اشتباهی بکند» و تأکید کرد که نیروهای مسلح ترکیه ظرفیت آن را دارند که به طور همزمان در این دو منطقه، در جنوب شرقی ترکیه، سوریه و دریای سیاه دست به عملیات نظامی بزنند.

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز در مصاحبه با روزنامۀ یونانی To Vima به طرزی مشابه مواضعی تند و از سر ناسازگاری به نمایش گذاشت.

در این مصاحبه یلدریم اعلام کرد دو سرباز یونانی که ماه مارس پس از عبور از مرز در خاک ترکیه دستگیر شده بودند آزاد نخواهند شد و ادعا کرد که «منبع اصلی تنش در روابط یونان – ترکیه این است که یونان همۀ دریای اژه را دریای قلمرو خود و دریایی یونانی می داند.»

موضع  تند نخست وزیر در قبال یونان این گمانه زنی را در آنکارا تقویت کرد که حکومت در پی گسترش موج جدیدی از احساسات ملی گرایانه از طریق یک «درگیری کنترل شده» در دریای اژه است.

AKP هم اینک به خاطر سیاست های خود در قبال کردها، که به ادامۀ درگیری ها در مناطق جنوب شرقی ترکیه پس از شکست پروسۀ صلح با PKK انجامید، متحمل ریزش قابل توجهی در آرا شده است. اقتصاد نابسامان کشور و کاهش طبیعی اعتماد به این حزب پس از 16 سال در دست داشتن قدرت را نیز نباید از یاد برد.

علاوه بر این، مانیفست انتخاباتی این حزب نشان داد که محتوای چشمگیری ندارد و در مقایسه با مانیفست محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP)، که وعده های انتخاباتیش عمدتاً بر حقوق و آزادی های دموکراتیک متکی هستند و مسائل پیش روی ترکیۀ امروز را نشانه گرفته اند، رونق و جلای خود را از دست داد.

از دست دادن آرا در نظرسنجی اخیر شرکت SONAR پیدا بود. این شرکت نظرسنجی حمایت از اردوغان را 42.5 درصد اعلام کرد که بسیار از 55 درصد حمایت مشترک 4 نامزد برتر اپوزیسیون، که سه تن از آنها برای تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی توافق کرده اند، فاصله دارد.

با این نسبت آرا،اگر اردوغان برای تقویت کمپین خود کاری نکند، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رقابت را واگذار خواهد کرد.

هر چه به آن روز نزدیک تر می شویم و هر چه حلقۀ گزینه های داخلی و بین المللی برای تجدید قوای کمپین انتخاباتی AKP تنگ تر می شود، التهاب در دریای اژه بیشتر می شود.

 

منبع: پایگاه خبری احوال

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه