انتشار:  یک‌شنبه 6 خرداد  ::  12:51

مدحت سنجر، نمایندۀ HDP:

تغییر محل صندوق های رأی به آرای HDP لطمه می زند

سرویس ترکیه- با تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر تغییر محل برخی حوزه های رأی گیری در مناطق عمدتاً کردنشین، حدود 270 هزار تن که بیشتر آنها هواداران HDP هستند، برای رأی دادن با مشکل مواجه خواهند شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامۀ دیوار، مدحت سنجر نمایندۀ حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه به تصمیم شورای عالی انتخابات مبنی بر تغییر محل حوزه های رأی گیری در 19 استان ترکیه در انتخابات یاست جمهوری و پارلمانی 24 ژوئن اعتراض کرد و گفت این تصمیم رأی دهندگان HDP را تحت تأثیر قرار می دهد.

گفته می شود در نتیجۀ تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه برخی رأی دهندگان در مناطق روستایی ناچار خواهند بود در فاصلۀ 5 کیلومتری محل زندگی خود رأی بدهند و شورا در اعلام تصمیم خود تعداد ؤدی دهندگانی را که تحت تأثیر قرار می گیرند در نظر نگرفته است.

سنجر روز گذشته با سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه دیدار کرد و پس از این دیدار به روزنامه نگاران گفت تصمیم شورا حدود 270 هزار را تحت تأثیر قرار خواهد داد که اکثریت آنها هواداران HDP هستند. وی افزود از آنجا که تفاوت بسیار ناچیزی حتی در حد 0.1 درصد نیز در انتخابات ریاست جمهوری تأثیر گذار است، بنابراین تصمیم شورا ممکن است بر سرنوشت انتخابات تأثیر بگذارد.

سنجر دربارۀ تأثیر این تصمیم بر انتخابات پارلمانی یز گفت: «مسألۀ دوم حد نصاب انتخابات است. سهم HDP از این 270 هزار رأی بسیار زیاد است. اگر این رأی دهندگان به محل های جدید اخذ رأی نروند و رأی ندهند، یا به خاطر احساس ارعاب و تهدید رأی خود را عوض کنند، بدان معنی خواهد بود که در روند انتخابات دخالت صورت گرفته است.»

چنانچه HDP زیر حد نصاب 10 درصدی انتخابات پارلمانی بماند، بسیاری از کرسی های مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه به حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP)، که معمولاً در این مناطق جایگاه دوم را دارد، خواهند رسید.

سنجر خاطرنشان کرد که شورا دلیل این تصمیم را نگرانی های امنیتی اعلام می کند، در حالی که در انتخابات نوامبر 2015 که درگیری های مسلحانه در جریان بود مردم توانستند در روستاهای محل زندگی خود آرایشان را به صندوق ها بریزند.

شورای عالی انتخابات در سال 2015 با در خواست تغییر محل صندوق های رأی گیری انتخابات پارلمانی زودهنگام 1 نوامبر، به بهانۀ مسائل امنیتی موافقت نکرد.

سنجر گفت هدف اصلی از این اقدام تغییر موازنۀ آرا به نفع AKP است و از رهبران احزاب اپوزیسیون خواست در مقابل این بی عدالتی ساکت نمانند.

 

کد خبرنگار: 30103