انتشار:  یک‌شنبه 6 خرداد  ::  17:14

مرال آکشنر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

اگر رئیس جمهور شوم تلویزیون دولتی ترکیه را می فروشم

سرویس ترکیه- مرال آکشنر در اعتراض به عملکرد جانب دارانۀ تلویزیون دولتی ترکیه (TRT) در پوشش فعالیت های انتخاباتی احزاب ترکیه، گفت در صورت انتخاب شدن به ریاست جمهوری TRT را می فروشم و پولش را به مردم می دهم.

به گزرش کردپرس به نقل از روزنامۀ جمهوریت، مرال آکشنر رهبر حزب خوب و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن ترکیه، در انتقاد به عملکرد جانب دارانۀ شبکۀ تلویزیون دولتی ترکیه (TRT)، وعده داد در صورتی که وی به ریاست جمهوری انتخاب شود این تلویزیون را به فروش می رساند و پول حاصل از آن را میان مردم تقسیم خواهد کرد.

این شبکۀ تلویزیونی که 90 درصد آن در کنترل حکومت و شرکای تجاری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه است، اظهارات آکشنر را هنگامی که از اردوغان انتقاد کرده بود، پخش نکرد و همین امر خشم آکشنر و حزب وی را بر انگیخت.

آکشنر به خاطر پوشش ندادن فعالیت های احزاب اپوزیسیون از این شبکه انتقاد کرد و با اشاره به کمپین انتخاباتی خود در استان قیصریه گفت: «قیصریه از ازدحام مردم موج می زد. اما TRT دقیقاً 38 ثانیه تصویر مرا پخش کرد. می خواهم TRT را بفروشم و پولش را به مردم بدهم.»

پیش از این نیز انتشار آمار ساعت هایی که این شبکه در مدت سه هفته بعد از اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام به احزاب حاضر در رقابت انتخاباتی اختصاص داده بود، موج انتقادها را متئجه این شبکۀ دولتی کرد. در مدت مذکور کمپین حزب عدالت و توسعه (AKP) بیش از 36 ساعت از زمان پخش برنامه های TRT را به خود اختصاص داده بود، در حالی که حزب جمهوری خواه خلق ترکیه 3 ساعت و 4 دقیقه، حزب حرکت ملی ترکیه 40 دقیقه و حزب تازه تأسیس خوب تنها 9 دقیقه از زمان پخش برنامه های این تلویزیون را به خود اختصاص دادند. حزب دموکراتیک خلق ها و حزب سعادت نیز سهمی از این زمان نداشتند.

نامزدهای اپوزیسیون اردوغان را متهم می کنند که از همۀ امکانات دولتی برای پیشبرد کمپین انتخاباتی خود بهره می برد که تلویزیون و رسانه های دولتی و نزدیک به دولت نیز بخشی از این امکانات هستند، در حالی که کمپین احزاب اپوزیسیون در این رسانه ها بایکوت می شود.

 

کد خبرنگار: 30103