سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 6 خرداد 1397  ::  17:28   

بیانیه کمیسیون انتخابات عراق در رابطه با اعتراض‌ها به نتایج انتخابات

سرویس عراق و اقلیم کردستان- کمیسیون انتخابات عراق در واکنش به دستور دولت و اقدام برخی نمایندگان پارلمان در رابطه با نتایج انتخابات، از تمامی معترضان خواست راه های قانونی را در پیش بگیرند و نزد هیئت قضایی انتخابات اعتراض کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، شورای کمیسیاران کمیسیون عالی مستقل انتخابات در عراق بعد ظهر امروز (یک شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که با توجه به صدور دستورات دولتی در جلسه فوق العاده هیئت دولت و اقدام برخی نمایندگان پارلمان در رابطه با نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور، قصد دارد واقعیت ها را برای نهادهای رسمی و همچنین جامعه محلی و بین المللی و افکار عمومی روشن سازد.

شورای کمیسیاران در بیانیه خود ضمن اعلام این که تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و دستگاه های الکترونیکی به کار رفته در انتخابات اخیر در چارچوب قانون بوده و کمیسیون موظف است با استفاده از آنها فعالیت خود را تکمیل و انتخابات را برگزار کند که در این کار نیز کاملا موفق بوده، تاکید کرد که در صورت درخواست برای ارائه پرونده های مختلف جهت انجام تحقیقات، آماده ارائه تمامی اسناد و مدارک مربوط به قرارداد خرید این تجهیزات می باشد که پیشتر از سوی دیوان نظارت مالی مورد بررسی قرار گرفته و هیچ گونه مشکلی نداشته است.

کمیسیون انتخابات با بیان این که انتقال داده ها به صورت امن و رمزگذاری شده مورد تایید قرار گرفته و گزارش های فنی نیز نشان داده که سرورهای محیط انتقال به صورت کامل محافظت شده و نفوذ به آنها غیر ممکن بوده، خاطر نشان ساخت که به این اقدامات بسنده نکرده بلکه سرورهای دیگری فاقد ارتباط با هر گونه شبکه داخلی یا خارجی را تهیه کرده و پس از پایان فرآیند اخذ رای نیز داده های رای گیری به وسیله یو اس بی مرتبط با دستگاه تسریع اعلام نتایج انتقال یافته است.

در این بیانیه ضمن تاکید بر این که یو اس بی حاوی تمامی داده های رای گیری، تصاویر برگه های اخذ رای و دیگر گزارش ها بوده و رمز گذاری شده و این داده ها نیز روی سرورهای جداگانه ای انتقال و بارگذاری شده، آمده که پس از آن فرآیند مطابقت میان داده های دریافتی از طریق محیط انتقال و داده های دریافتی از طریق یو اس بی انجام شده که به صورت 100 درصد با یکدیگر مطابقت داشته و هیچ گونه تفاوتی در نتایج را نشان نداده اند.

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات عراق، این فرآیند در تمامی استان های این کشور انجام شده به استثنای کرکوک چرا که به دلیل تسلط هواداران برخی احزاب بر انبارها و مراکز رای گیری متعلق به کمیسیون، نتوانسته یو اس بی را دریافت کند.

کمیسیون انتخابات همچنین تاکید کرد که گزارش های کاغذی در مراکز اخذ رای چاپ شده و در روز رای گیری در اختیار نمایندگان احزاب در تمامی مراکز قرار گرفته، تمامی تصاویر برگه های رای گیری در صندوق های اخذ رای به دفاتر انتخاباتی در تمامی استان ها انتقال یافته و روی هارد دیسک تحویل مسئولان احزاب و ائتلاف های شرکت کننده در انتخابات داده شده و پرونده های الکترونیکی نتایج رای گیری نیز تحویل احزاب داده شده تا داده های اخذ رای در دسترس آنها با گزارش های نتایج رای گیری مورد بررسی قرار گیرند و مطابقت داده شوند.

کمیسیون انتخابات عراق با اشاره به این که مراکز اخذ رای در خارج از کشور و اردوگاه های آوارگان تنها دو درصد از مراکز اخذ رای انتخابات اخیر را تشکیل می دادند، اعلام کرد که پس از مشاهده برخی تخلفات و به دنبال تحقیقات کمیته های فنی تشکیل شده در دفتر اصلی، به دلیل وجود برخی شکایت های قرمز دریافتی و با هدف جلوگیری از دستکاری نتایج ناچار به لغو نتایج شمار زیادی از این مراکز شده است.

شورای کمیسیاران ضمن تاکید بر این که تمامی اقدامات مذکور با اطلاع هیئت دولت، سازمان ملل و شرکای فرآیند انتخاباتی اتخاذ شده و چیزی را پنهان نکرده، خطاب به شرکا، دولت عراق و جامعه داخلی و بین المللی نیز خاطر نشان ساخته که اظهارات یکی از برنامه نویسان تیم امنیت سایبری وابسته به نهاد امنیت ملی مبنی بر امکان نفوذ به سرورهای کمیسیون و دستکاری نتایج رای گیری عاری از صحت و نادرست بوده چرا که سرورهای کمیسیون پیش از اعلام نتایج از شبکه های خارجی جدا شده و هیچ نهادی توانایی دسترسی به آنها را نداشته است.

کمیسیون انتخابات همچنین اعلام کرد که در طرح امنیتی کمیته عالی امنیت انتخابات پیش از برگزاری آن، از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی درخواست شده بود محافظت از انتقال داده ها و جلوگیری از نفوذ هکرها را پیگیری کنند با این حال تیم امنیت سایبری هیچ گونه پیشنهادی برای محافظت از محیط اننقال ارائه نداد.

کمیسیون ضمن اعلام آمادگی برای استقبال از هر نهاد دولتی، قضایی و یا قانونگذاری که به صورت قانونی ماموریت پیدا می کنند و تاکید بر این که می توانند داده ها و اطلاعات لازم برای افزایش اطمینان از فرآیند انتخاباتی اخیر را در اختیار آنها بگذارند، خاطر نشان ساخت که آماده تشکیل کمیته های فنی مشترک با تمامی نهادهای داخلی یا خارجی برای بررسی و تصمیم گیری در رابطه با مسئله محیط انتقال و احتمال دستکاری نتایج می باشد.

با این حال کمیسیون انتخابات تاکید کرده که به عنوان یک نهاد سهیم در تثبیت دمکراسی و امنیت ملی کشور این حق را دارد از هر نهاد و فردی که آن را به مستقل نبودن و تقلب متهم می کند و بی طرفی و حرفه ای بودن آن را زیر سوال می برد، شکایت کند و آنها را مورد بازخواست قرار دهد.

کمیسیون در پایان نیز از تمامی معترضان به نتایج انتخابات درخواست کرد روش های قانونی و حقوقی را در پیش بگیرند و تا پایان ساعت اداری روز پنج شنبه هفته جاری نیز اعتراض های خود را تحویل هیئت قضایی انتخابات دهند.