انتشار:  یک‌شنبه 6 خرداد  ::  22:12

احزاب اپوزیسیون ترکیه از یک اپلیکیشن تلفن همراه برای تأمین امنیت انتخابات استفاده می کنند

سرویس ترکیه- احزاب اپوزیسیون ترکیه یک اپلیکیشن موبایلی طراحی کرده اند که با رهگیری کارکنان حوزه های اخذ رأی و پیگیری نتایج، به تأمین امنیت انتخابات کمک می کند.

به گزارش کردپرس، اونورسال آدی گوزل معاون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) اعلام کرد احزاب اپوزیسیون ترکیه یک اپلیکیشن تلفن همراه طراحی و تولید کرده اند که با آن می توان کارکنان انتخابات و نتایج انتخابات 24 ژوئن را پیگیری کرد.

آدی گوزل در مصاحبه با دویچه وله گفت این اپلیکیشن، که «بسیج انتخابات عادلانه» نام دارد، پروژۀ مشترک احزاب و گروه های اپوزیسیون است که عبارتند از: CHP، حزب خوب، حزب سعادت، حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP)، دیگر احزاب چپ گرا و نهادهای جامعۀ مدنی. این سازمان ها و گروه ها به منظور تأمین امنیت انتخابات دیدارهای متعددی برگزار کرده بودند.

اگرچه CHP تولید کنندۀ اصلی این اپلیکیشن است اما در روز انتخابات هر کس می تواند آن را بارگزاری کرده و از آن استفاده کند. این اپلیکیشن به احزاب اپوزیسیون امکان می دهد برای پیگیری نتایج انتخابات 24 ژوئن تشریک مساعی کنند.

این اپلیکیشن به احزاب اپوزیسیون امکان می دهد که کارکنان خود را در حوزه های رأی گیری ردیابی کنند و در صورتی که یکی از این کارکنان در حوزۀ رأی گیری حضور نداشته باشد، پیام هشداری به مرکز حزب مخابره خواهد شد.

آدی گوزل به دویچه وله گفت: «جای شرمشاری است که در قرن 21 چنین اپلیکیشنی برای امنیت انتخابات مورد نیاز است. در کشورهای توسعه یافته چنین اپلیکیشنی وجود ندارد. تا جایی که من اطلاع دارم تنها در شیلی یک نمونۀ مشابه مورد استفاده قرار گرفته است.»

با توجه به تصویب قوانین انتخاباتی جدید در ترکیه که، از جمله، برگه های رأی فاقد مهر شورای عالی انتخابات دارای اعتبار خواهند بود یا تعیین کارکنان دولتی در حوزه های اخذ رأی ، احزاب اپوزیسیون از امکان تقلب در انتخابات احساس نگرانی کرده و تلاش می کنند با همکاری هم مانع از فراهم شدن شرایط تقلب شوند.

 

کد خبرنگار: 30103