انتشار:  یک‌شنبه 13 خرداد 1397  ::  23:55   

آیا کُردها نمی توانند به عفرین بازگردند؟

سرویس جهان-عفرین هم اکنون به شهری برای همه سوریه ای ها اعم از عرب، ترکمان، کُرد و از تمام مناطق مانند غوطه شرقی، دیرالزور، حومه حمص و دیگر مناطق تبدیل شده است.
 

 به نظر می رسد که جنگ در عفرین به اتمام رسیده اما نبرد واژه ها و بدتر از آن، که یگان های مدافع خلق یا ypg که ارتش ترکیه و وابستگان شبه نظامی به آن را به تغییر بافت جمعیتی عفرین متهم می کند ادامه دارد.

بسیاری از خانواده های ساکن عفرین که پس از تهاجم ترکیه به آن آواره شده بودند به خانه های خود باز می گردند. اما گفته می شود که آنها باید از راه های سختی عبور کنند تا از حمله نیروهای کرد سوریه یا ypg در امان بمانند زیرا به گفته نیروهای ارتش آزاد سوریه آنها به هر کسی که قصد بازگشت داشته باشد شلیک می کنند.

با این حال، ypg شبه نظامیان ارتش آزاد  و ترکیه را متهم می کنند که آنها قصد دارند با بیرون راندن کردها و دیگر ساکنان اصلی این منطقه، بافت جمعیتی آن را تغییر دهند.

اکثر جمعیت عفرین همیشه کرد بوده و قبل از تصرف آن توسط ترکیه و شبه نظامیان ارتش آزاد، تحت کنترل نیروهای کرد سوریه بوده است اما بعد از 18 مارس 2018 که ترکیه عفرین را تصرف کرد اعراب به سوی این شهر سرازیر شده اند هرچند جمعیت این اعراب بیش از جمعیت کردهای عفرین نبوده است. اما به نظر می رسد که واقعا بعد از رسیدن موج خانواده های آواره غوطه شرقی، بافت جمعیتی در عفرین تغییر کرده است.

سرهنگ ظهیر استانبولی فرمانده تیپ الفاتح و ابسته به ارتش آزاد سوریه که از نیروهای کرد، عرب و ترکمان تشکیل شده به المانیتور گفت: تعداد زیادی از اعضای ما بازگشت آوارگان عفرین را مدیریت می کنند. برخی از اعضا در منطقه ای که میان ما و  منطقه تحت کنترل ypg در نزدیکی روستای تنب و خومار واقع شده مستقر شده اند. در این جا ما از خانواده هایی استقبال می کنیم که با پای پیاده باز می گردند و خودروهایی را برای انتقال آنها به خانه هایشان در عفرین اختصاص می دهیم.

ypg همچنین نیروهای ارتش Hزاد سوریه را به کشتن ساکنان اصلی عفرین در صورت بازگشت آنها، جلوگیری از ورود آنها به روستاهایشان و تخریب خانه های این افراد متهم می کند. بر اساس ادعاهای ypg ، نیروهای ارتش آزاد سوریه و نیز ارتش ترکیه می خواهند اعراب را به صورت دائم در این مناطق استقرار داده و آنها را ساکنان اصلی عفرین جلوه دهند بویژه آنهایی که پس از درگیری های غوطه شرقی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه آواره شده اند. روند احتمالی استقرار دائم اعراب شامل شهر عفرین و مناxق اطراف آن در منطقه می باشد. علاوه بر این، ypg می گوید این خانواده های اعراب که در عفرین ساکن شده اند مغازه ها و رستورانهایی در عفرین باز کرده و از منطقه ای منتفع می شوند که متعلق به آنها نیست.

Ypg گفته است مقابله با این پدیده را آغاز کرده است. بیانیه روز 4 می 2018 این گروه که در سایت اصلی آن منتشر شده می گوید که جمال الزقلول، رییس پیشین پلیس غوطه شرقی را ترور کرده است. Ypg گفته است وقتی زقلول به عفرین آمد مسئولیت انتقال خانواده های آواره غوطه شرقی به عفرین و ارعاب و بیرون راندن کردهای باقی مانده در عفرین به وی واگذار شد. بر اساس بیانیه این گروه کردی، آنهایی که مدیریت روند استقرار اعراب را در عفرین بر عهده دارد اهداف بعدی ypg خواهند بود.

به نظر می رسد که زندگی در عفرین کاملا عادی است. خیایان ها پر از عابر هستند. بعضی از آنها عرب هستند و زنان بسیاری را که صورت خود را پوشانده اند می توان در این خیابان ها مشاهده کرد. بیشتر آنها خانوداه اعضای ارتش ازاد سوریه هستند که در عفرین مستقر شده اند برخی هم خانواده های آواره غوطه شرقی هستند که در عفرین اسکان یافته اند. در همان حال، می توان می توان خانواده های کُرد عفرینی را که لباس های مدرن تری مانند جین بر تن دارند و زنان آنها روسری ندارند مشاهده کرد. تعداد قابل توجهی از نمازگزاران غوطقه شرقی را که در مسجد صلاح الدین عفرین به قرائت قران مشغولند می توان یافت که برخی ساکنان اصلی کرد عفرین را نیز می توان آنجا یافت.

ابراهیم عبدالجواد از شهر سبقه در غوطه شرقی به المانیتور گفت که وی و خانواده اش به همراه کاروانی از غوطه 6 آوریل وارد ادلب شده اند اما کمپ ادلب پر جمعیت بود و ما جایی برای زندگی کردن نداشتیم. من و خانواده ام بعد ا زیک هفته تصمیم گرفتیم به عفرین کوچ کنیم. به ما گفته شد که خانه های خوبی در این منطقه است و نرخ اجاره پایین تر است من و خانواده ام یک خانه را در عفرین به بهای ماهانه 20000 پوند سوریه معادل 39 دلار اجازه کرده ایم. ما آب داریم و وضعیت امنیتی در اینجا خوب است. من هم اکنون برای حمایت از خانواده ام به دنبال کار می گردم.

وی افزود: کردهای ساکن عفرین از حضور ما در عفرین خوشحال نیستند. آنها ما را به چشم بیگانگانی می بینند که آمده اند اموال آنها را شریک شوند اما این حقیقت ندارد. ما مردمان بی خانمانی هستیم. اگر بتوانیم به غوطه شرقی بازگردیم از این که عفرین را ترک کنیم خوشحال خواهیم شد. نگرانی های آنها بی مورد است.

سرهنگ محمد حمدین، سخنگوی نیروهای ارتش آزاد سوریه به المانیتور گفت که ادعاهای ypg صحت ندارد و استقرار نیروهای ارتش آزاد در عفرین برای اجرای روند استقرار اعراب وجود خارجی ندارد. آنچه اتفاق افتاده حالتی طبیعی دارد؛ خانواده هایی از قسمت های مختلف تحت کنترل اپوزیسیون سوریه به عفرین آمده اند.

وی افزود: از زمانی که عفرین را کنترل کرده ایم از آوارگان این منطقه خواسته ایم به خانه های خود بازگردند. ما قول دادیم به آنها کمک کنیم به زندگی عادی خود بازگردند.  هر روز دهها خانواده به خانه های خود بر می گردند. نیروهای وابسته به ارتش آزاد به آنها در بازگشت به خانه هایشان کمک می کنند.

شورای محلی عفرین آمار تعداد خانواده هایی که هنوز آواره هستند را ندارد. با این حال، این شورا اشاره کرد که حدود نیمی از ساکنان عفرین یعنی حدود 100000 نفر در خانه هایشان در عفرین حضور ندارند و در مناطق تحت کنترل ypg در شرق حلب زندگی می کنند.

 عفرین هم اکنون به شهری برای همه سوریه ای ها اعم از عرب، ترکمان، کُرد و از تمام مناطق مانند غوطه شرقی، دیرالزور، حومه حمص و دیگر مناطق تبدیل شده است.

منبع : المانیتور

ترجمه : خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#عفرین
#کردها
#ypg
#نیروهای کرد سوریه
#ترکیه
#ارتش آزاد سوریه