سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  17:31   

تمجید شوالیه آواز ایران از «کوردیکا»

سرویس ایران-استاد شهرام ناظری در تماسی تلفنی با عباس جلیلیان(ئاکو) ، مولف دانشنامه کوردیکا؛ از او تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش کُردپرس،《سعید میرزایی》 از فعالان فرهنگی استان کرمانشاه در دیدار با استاد شهرام ناظری،مجموعه ای از دانشنامه کوردیکا را تقدیم ایشان نمود.
در این دیدارشوالیه آواز ایران،استاد شهرام ناظری پس از ملاحظه و بررسی دایره المعارف بزرگ کوردیکا،طی تماسی تلفنی با استاد عباس جلیلیان(ئاکو) مولف این مجموعه بزرگ و ارزشمند زبان کُردی،از تلاش ها و زحمات ایشان در گردآوری و تدوین فرهنگ کوردیکا تقدیر و تشکر کرد.
استاد ناظری دانش سرشار و توام با اراده و تلاش خستگی ناپذیر و همچنین صرف سال های بسیار از زندگی این پژوهشگر ارزنده در راستای تدوین کوردیکا را گامی بلند و موثر برای حفظ،احیاء و اعتلای بخشی از فرهنگ،زبان،هویت و تاریخ کهن این سرزمین نامیدند.
شایان ذکر است،دایره المعارف کوردیکا،بخش واژگان آن در 32 جلد و به تعداد بیش از 67 هزار صفحه می باشد و نیز با وجود اتمام بخش عمده ای از کار،به دلیل هزینه ی فراوان و نبود منابع مالی لازم در حال حاضر پنج حرف نخست این مجموعه از "الف" تا "جیم" به چاپ رسیده و در برگیرنده تمام گویش های خانواده زبان کُردی با معیارهای علمی،کتابخانه ای و دانشگاهی می باشد که با کوشش عباس جلیلیان گردآوری شده است.
این دانشنامه ارزشمند که نتیجه 30 سال تحقیق و بررسی در زمینه زبان کُردی است در سال جاری توسط انتشارات«دیباچه» در نسخ محدود(20 دوره) به چاپ رسیده و در مقایسه با نمونه ارزشمند فارسی،"فرهنگ دهخدا" بدون برخورداری از واژگان عربی و بیگانه است و با .تعداد بیش از 67 هزار صفحه و در 32 جلد حجیم منتشر شده است.
عباس جلیلیان متخلص به"ئاکو" متولد 1349 در شهرستان اسلام آباد غرب است.از جمله آثار دیگر این نویسنده می توان به (فەرهەنگ باشور،داستان کوتاه رنگامه،رمان ئاگر مەلۊچ،مجموعه پنج جلدی زەڕینه و سیمینه،تاریکخانه و گنجینه گویش شناسی ایران(گویش شناسی استان کرمانشاه"چاپ نشده") می باشد.