سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  21:22   

روستای «گاودول» هلیلان؛ چهره‌ی فقر در همین حوالی / خداداد ابراهیمی

سرویس ایلام - خداداد ابراهیمی، نویسنده و روزنامه‌نگار ایلامی، طی یادداشتی که در اختیار کردپرس قرار داده است، به سراغ سوژه‌ی فقر در روستای گاودول بخش هلیلان رفته است. او می‌نویسد: بی تردید مرکز ثقل فعالیت نهادهای حمایتی و مرجع‌های خیریه، باید مناطقی مهجور و رنجور مثل همین «گاودول»  باشد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، خداداد ابراهیمی، مدیرمسئول روزنامه‌ی مهران در این یادداشت می‌نویسد:

اتاق‌های گِلی ، سقف‌های چوبی ، چهره‌های تکیده ، دست‌های پینه بسته، سفره های خالی، کودکان بی قُلک، دختران بی‌عروسک ، رؤیاهای شَتَک زده و نگاه‌های نگران و منتظر.... آدرس واقعی و سرراست ساکنان منطقه "گاودول" زردلان استان ایلام است.

اینجا اما نه آبادست، نه آبادی ! فقط یک آدرس فراموش و خاموش، رفاهی در کار نیست! نه آدرسی ،نه کوچه‌ای، نه خانه‌ای و نه پلاکی! نه مغازه پررونقی، نه تابلویی ، نه نشاطی!

اینجا اما ثروت‌هایی هم هست؛ جوانمردی، نجابت و اصالتی دیرینه که  " فقر " آفت آن شده است و شناسنامه‌ای که به هنگام انتخابات، کارچاق کن‌های انتخاباتی به سویش یورش می‌برند تا عده‌ای را به هر قیمتی بر صندلی‌های بهارستان بنشانند.

اتاق‌های گِلی ، سقف‌های چوبی ، چهره‌های تکیده ، دست‌های پینه بسته، سفره های خالی، کودکان بی قُلک، دختران بی‌عروسک ، رؤیاهای شَتَک زده و نگاه‌های نگران و منتظر.... آدرس واقعی و سرراست ساکنان منطقه "گاودول" زردلان استان ایلام است خانه فقر خراب!

این نمایه  مُجمل چهره کریه فقر است که به یُمن پیگیری‌ها و مداومت‌های نوعدوستانه مسؤول یک انجمن خیریه از طریق چند قطعه عکس انعکاس یافته است. (به لحاظ حفظ کرامت انسانی از انتشار عکس‌ها خودداری می‌شود)

حکایت مردمان دردمند وخسته همین آب وخاک همان مردمی که حضرت دوست برآن ها منت نهاده و عزیز داشته: " وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ "

جای دوری نمی‌رود که نمایندگان مجلس که همواره به عنوان پارلمانی خود، "خادم ملت " پیوست می‌زنند این بار در ماه رمضان از این منطقه محروم بازدید کنند و از نزدیک عملکرد دو ساله خود را شاهد باشند.

کار دشواری نیست که در همین روزهای مهمانی خدا ، استاندار ، فرماندار و سایر مسؤلان در افطاری کاری (فقرزدایی) بر سفره این ولی نعمتان بنشینند تا باحضوری مسؤلانه پاسخگوی مطالبات مردم بی‌تریبون باشند و به عینه تفاوت ها را ببینند. تفاوت صبحانه های کاری، نهارهای اداری و شام‌های سیاسی را!

وقت آن است که اندیشه های پاک، دست های یاریگر، انسان های خیراندیش کاری کنند، تلاشی، مددی، فکری، طرحی؛ که شکرانه بازوی توانا بگرفتن دست ناتوان است.
بی تردید مرکز ثقل فعالیت های نهادهای حمایتی و مرجع های خیریه، مناطقی مهجور و رنجور مثل همین "گاودول" باید باشد!
 بی گمان راهی هست!

یکی از آن راه‌ها، اطلاع رسانی و تولید گزارش های خبری وتحلیلی است. صدا سیما ، رسانه‌های متعهد و نوع دوست استان، فارغ از کُنش های سیاسی و جناحی یک بار دیگر به جناح فُقرا بروند تا از نزدیک از وضعیت بُغرنج و رنج آور اهالی " گاودول" و روستاهایی از این دست گزارش هایی مستند تهیه کنند.شاید باتلنگری، با نوشته ای با خبری، مسئولی از خواب بیدارشود!

صدای مردم بی صدا باشیم