سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  جمعه 18 خرداد 1397  ::  22:58   

کُردهای سوریه در باتلاق آمریکا و روسیه/ افشین غلامی

سرویس سوریه-در خبرها آمده است که آمریکا و ترکیه بر سر نقشه راهی در خصوص آینده منبج به توافق رسیده اند و این در حالی است که هنوز چند ماهی از توافق روسیه و ترکیه بر سر عفرین نمی گذرد.

به گزارش خبرنگار برون مرزی کُردپرس،هنوز سه ماهی از داغ توافق ترکیه و روسیه برای ورود ارتش ترکیه به کانتون عفرین نگذشته بود که این بار آمریکا هم گوی سبقت از روسیه را رُبود و در هفته گذشته،توافقی در خصوص آینده منبج با ترکیه امضاء نمود.آنچه که در اخبار غیررسمی از مفاد این توافقنامه و نقشه راه به گوش می رسد،حاکی است که کُردها به عنوان اصلی ترین نیروی آزادکننده و حاکم در این منطقه ،مجبور به خروج از شهر و تحویل آن به نیروهای ائتلاف و احتمالا ترک ها هستند.
 
در واقع چیزی که مشخص است، ترکیه به دلیل اهمیت بالای ژئوپلتیکی برای شرق و غرب، یک طرف معامله و کُردها کالای این معامله هستند به طوری که پس از پایان یافتن تدریجی سیطره داعش در سوریه،سرزمین هایی که کُردها با خون نیروهای خود آزاد کرده بودند را باید تحویل گروه های غیرسوری بدهند.
 
جبر سیاسی و بازیگران کُرد سوریه

اما این از دست دادن خاک و معامله آمریکایی، برای کُردهای سوری خوشایند نیست و احتمال این که دوباره به سمت روسیه و یا دولت مرکزی تمایل نشان دهند،وجود دارد؛ چرا که ترک ها نشان داده اند که به هیچ‌ چیزی رضایت نشان نمی دهند و تکه های بیشتری از سوریه را با روش های مختلف از بازیگران‌ اصلی سوریه طلب می کنند.در این‌ میان کُردها متضرر واقعی این معامله گری ها خواهند بود و این منجر می شود که مسئولان کُرد سوری به فکر نزدیکی به دولت مرکزی باشند،همچنان‌ که 《الهام احمد》رییس مشترک مجلس سوریه دموکراتیک از مذاکره قریب الوقوع با دولت سوریه خبر داده بود.

کُردها و احتمال بازبینی در سیاست ها

در سوی دیگر کُردها از وضعیت (در معامله قرار گرفتن) خشنود نیستند و از توافقات آینده بر سر دیرالزور به نفع ترکیه و یا جریان دیگر بیم دارند،لذا باید منتظر بود که کُردها نوعی بازبینی و یا چرخش در مناسبات سیاسی خود انجام دهند.همچنان که 《صالح مسلم》رییس مشترک پیشین حزب(PYD)در اظهارنظری تازه،اعلام کرد:آمریکا با واگذاری مناطقی که با خون مبارزین ما آزاد شده است به ترکیه آن هم صرفا به خاطر منافع خود دست به ظلم بزرگی زد. روابط با آمریکا تا ابد نیست و این روابط می تواند هر لحظه تغییر پیدا کند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: هر کس در راستای منافع خود حرکت می کند، ما نیز در روابطمان با آمریکا، دولت مرکزی سوریه و روسیه بر اساس منافع خود حرکت خواهیم کرد. ما در حال حاضر برای مذاکره با دولت مرکزی سوریه بدون پیش شرط آماده هستیم. برای ما اسامی مهم نیست مهم شناسایی حقوق ملت سوریه است که در این راستا تلاش می کنیم.

کُردها و احتمال از سرگیری رابطه جدی با دولت مرکزی

باید گفت،اظهارنظرهای مسئولان کُرد سوری را نباید بلوف و لفاظی دانست بلکه باید آن را نوعی از واقع گرایی نامید که پس از واقعه عفرین به حقیقت آن‌ پی بردند؛به همین خاطر تلاش می کنند که به سمت بازیگری حرکت کنند که جایگاه ثابت و سیاست ثابت تری در قضیه سوریه داشته باشد،لذا این احتمال که مذاکرات کُردی-دولتی آغاز گردد،دور از ذهن نیست.

آمریکا و قضیه منبج

طی چند روز گذشته،یک هیئت عالی رتبه آمریکایی که در بین آنان ژنرال جامس گرادیان، فرمانده نیروهای ائتلاف بین المللی علیه گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به همراه ویلیام روباک، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در عربستان سعودی نیز حضور دارند به منبج سفر کرده اند.این سفر که بعد از توافقات نهایی ترکیه – آمریکا در خصوص نقشه راه منبج صورت می گیرد گفته می شود برای تامین شرایط لازم به منظور عملیاتی کردن نقشه راه منبج صورت گرفته و این هیئت در سایر مناطق کردستان سوریه نیز دیدارهایی با مقامات کرد سوری داشته اند.در واقع باید گفت،امروز آمریکا،دیگر کُردها را تنها بازیگران عرصه شمال سوریه نمی داند،بلکه با ورود ترکیه،فرانسه و عربستان و برخی متحدین عرب ؛به دنبال آینده سیاسی برای سوریه پس از داعش است.این که آمریکا و روسیه مناطق کنترل شده توسط کُردها را می گیرند و به گروه های غیر سوری عطا می کنند،حاوی پیامی به همه طرف های سوری است که مراقب باشند تا منافع آن‌ها به بهترین نحوه تامین شود.

خطر از دست دادن رقه و دیرالزور برای کُردها

با این وضعیتی که قدرت های جهانی در خصوص منافع خود در قبال کُردها به وجود می آورند، باید منتظر بود که در رقه و دیرالزور هم اتفاقاتی روی دهد چرا که آنجا هم نواحی کُردی نیست و توسط یگان های مدافع خلق آزاد شده و به دلیل اهمیت بالای اقتصادیشان،ممکن است مورد هرگونه معامله گری قرار گیرد و کُردها را از آنجا هم‌ کنار بگذارند.برای آمریکا کنترل بر مناطق نفت خیز شرق سوریه و همچنین ایجاد حائل مرزی به منظور جلوگیری از نفوذ برخی بازیگران منطقه ای در عراق و سوریه از درجه اهمیت برخوردار است و در این‌میان سعی می کند که با عاملیت کُردها به این‌قضیه دست یابد.در طرف دیگر،درست است آمریکا کُردها را مهمترین‌ نیروی مبارز در قضیه پاکسازی داعش می داند،اما این که علاوه بر جنگندگی،آن ها را یک‌ پای نظم سیاسی در شرق سوریه محسوب کند،بخش دیگر قضیه است که باید منتظر ماند و دید!

 

افشین غلامی-  خبرنگار برون مرزی کُردپرس