سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  21:43   

عاقلانه ترین تصمیم برای دره ی گردشگری ارغوان ایلام/حشمت اله کرمی نژاد

 سرویس ایلام- تصمیم مدیران ارشد استان ایلام برای تبدیل دره ی  زیبای ارغوان به یک پارک تفریحی عمومی و شهری و جاده کشی به این مکان تفریحی بکر و زیبا که با تخریب های زیست محیطی نیز همراه بوده یکی از چالشی ترین موضوعات در نخستین روزهای سال97 برای مردم ایلام بوده است.

کردپرس- پس از مصوب شدن طرح ایجاد منطقه گردشگری در دره ی جنگلی و زیبای  ارغوان در حومه شهر ایلام و آغاز جاده سازی در این دره که همراه با برخی تخریبهای  زیست محیطی در این منطقه بوده است در هفته های گذشته شاهد اعتراضات زیاد گروههای طرفدار زیست محیطی و علاقه مندان به طبیعت ایلام در فضاهای مجازی بوده ایم.

با این تصمیم پر سر و صدا که گویا اداره کل منابع طبیعی استان ایلام و استانداری متولی این طرح هستند موجی از مخالفتهای عمومی و زیست محیطی از سوی گروههای مردمی و طرفدار محیط زیست در فضاهای مجازی و رسانه ای شکل گرفت که البته همچنان کم و بیش ادامه دارند.

از سوی دیگر گویا متولیان طرح توسعه دره ی ارغوان همچنان بر تصمیم خود مصمم بوده و اعتنای چندانی به مخالفتهای عمومی و گروههای زیست محیطی نداشته و همچنان اصرار دارند که طرح مورد نظر خود را به هر قیمتی شده اجرایی کنند.

نکته جالب توجه در خصوص دره ی ارغوان این است که اداره کل منابع طبیعی استان ایلام بجای اینکه  مخالف تبدیل شدن این دره ی زیبا و منطقه طبیعی بکر به یک پارک شهری عمومی باشد و در کنار گروههای زیست محیطی مخالفت اجرای چنین طرحی در خصوص تعریض جاده، تعرض و دست اندازی به طبیعت بکر این منطقه باشد گویا خود از موافقان، مجریان و متولیان انجام این پروژه است!.

اداره کل محیط زیست استان ایلام نیز تاکنون موضع گیری رسمی خاصی در خصوص این پروژه در پیش نگرفته است و این سازمان نیز گویا موافق انجام این پروژه است.

نگرانی از تکرار تجربه تلخ چغاسبز برای دره ی ارغوان

با این حال می توان گفت: تا چندی پیش یکی از آرام ترین و کم دست خورده ترین مناطق طبیعی و جنگلی در اطراف شهر ایلام و دلچسب ترین منطقه برای کوهنوردی،ورزش و طبیعت گردی در این منطقه، دره ی زیبای ارغوان بوده که گویا چند وقتی است انجام این تصمیم در زمینه تعرض به این منطقه خواب آرام دوست داران طبیعت و محیط زیست را براشفته کرده است و امیدواری های آنان برای داشتن یک منطقه زیبا و بکر در اطراف شهر ایلام و حتی کل استان ایلام دست خوش نا امیدی و اضطراب شده است.

تجربه ناخوشایند و نه چندان موفق ایجاد پارک چغاسبز و بلوط  برای محیط زیست ایلام و صحنه های تلخ و تکان دهنده از تخریبهای زیست محیطی این پارک و حومه آن، صحنه های ناخوشایند از بر افروختن آتش برای تفریح و کباب در نقطه به نقطه این پارک، قطع برخی درختان بلوط توسط افراد نا آگاه، ساخت آلاچیق ها و دیگر ساختمان ها و سازهای صورت گرفته و تخریب محیط های طبیعی اطراف این سازه ها ، انباشت گسترده زباله در جای جای پارک بلوط و چغاسبز و زباله اندود شدن جنگلهای داخل و اطراف این پروژه، تبدیل چغاسبز به یک کبابخانه بزرگ و محلی برای دود و کباب با استفاده از چوب جنگلها، ساخت و سازهای غیر ضروری و مخرب در این منطقه، جاده سازی های گسترده از سمت پارک بلوط به جنگلهای اطراف این محدوده و نبود هیچگونه کنترل در این زمینه ،تاخت و تاز موتورسیکلتها و خودروها در جنگلهای اطراف این منطقه و آسیبهای بسیاری دیگر که همه پس از ایجاد پارک چغاسبز و بلوط صورت گرفته همه باعث شده که فعالان زیست محیطی اینبار نسبت به تبدیل دره ی بکر ارغوان به یک پارک تفریحی شبیه چغاسبز و پارک بلوط  و بروز یک فاجعه زیست محیطی دیگر در جنگلهای اطراف ایلام حساسیت نشان داده و منتقد جدی این پروژه و آینده نامعلوم و غیرقابل کنترل آن در آینده باشند.

جنگلهای بکر ایلام قربانی کمبود فضای سبز شهری

گویا یکی از مهمترین دلایل که باعث شد استاندار ایلام و شهرداری ایلام پیشگام در طراحی پروژه گردشگری دره ی ارغوان شوند کمبود فضاهای سبز در محدود شهری ایلام و جبران چنین کاستیهایی از طریق دست اندازی به چنین محیطهای طبیعی و آماده ای بوده است که شاید از لحاظ مالی هزینه های کمتری برای شهرداری و مدیران این شهر و استان داشته باشد.

اما از قضا بیشترین پرسشها هم اکنون در همین زمینه مطرح است که چرا جنگلهای بکر و زیبای ایلام باید قربانی کمبود فضاهای سبز شهر ایلام و کم کاری مدیران شهری گذشته و حال این شهر شوند؟ مسئولان استانی و شهری ایلام چرا نباید بجای اینکه با جاده سازی در طبیعت ایلام  زمینه ساز تخریب طبیعت و محیط زیست  آماده و خدادادی این استان شوند همانند شهرداری های دیگر شهرها و استانها در داخل محدوده های شهری اقدام به ایجاد فضای سبز و پارک تفریحی و آب نما نکنند و پاسخگوی خواسته های شهروندان شوند؟

آیا در شهرهای بزرگی همچون همدان، مشهد، کرمانشاه، اراک، یزد،اهواز، و  دهها شهر دیگر که اینهمه فضاهای سبز عالی توسط شهرداری ها ایجاد شده است جنگلهای بلوط وجود داشته است و برای ساخت پارک و فضای سبز به سراغ جنگلهای طبیعی بلوط  و ارغوان رفته اند؟

شکی نیست که انسان امروزی و محیطهای شهری برای نشاط ، شادابی و سرگرمی مردم نیاز به امکانات تفریحی و گردشگری و فضاهای سبز کافی دارد اما اینکار باید به صورت اصولی و کار کارشناسانه و بدون تخریب محیط زیست صورت گیرد نه اینکه برای ایجاد فضای سبز شهری به سراغ جنگلهای بکر و دست نخورده برویم و آنها را قربانی کمبود فضاهای شهری کنیم.

عاقلانه ترین تصمیم برای دره ی زیبای ارغوان

اکنون که انجام پروژه ی جاده سازی به درغوان و تبدیل آن به یک پارک عمومی علی رغم همه مخالفت ها در حال انجام است و مسئولان تصمیم قطعی به اجرای آن دارند لازم است توسط مسئولان و متولیان مواردی در خصوص این پروژه که شاید بهترین و عاقلانه ترین تصمیم در خصوص انجام این پروژه باشد مد نظر قرار گیرد:

  1. اگرچه که متولیان انجام پروژه توسعه دره ی ارغوان ایلام بارها تأکید کرده اند که هیچگونه تخریب زیست محیطی و قطع درخت و یا ساخت و ساز در این محیط صورت نخواهد گرفت اما تجربه های تلخ گذشته در مورد انجام چنین پروژه هایی در استان ایلام نشان داده است که با انجام پروژه تعریض و بهسازی مسیر ورودی دره ی ارغوان تقاضاها برای ساخت و ساز در زمینه های گوناگون از جمله سوپر مارکت و مغازه،سرویس بهداشتی،زمینهای ورزشی، باغ پرنده ها، مکان اسب سواری ، کبابی و موارد بسیار دیگر که همه با هدف تصاحب زمین در قالب پروژه های دروغین و بی سرانجام صورت خواهد گرفت افزایش خواهد یافت که مسئولین باید مراقب چنین دسیسه ها و تقاضاهایی باشند . بنابر این لازم است طرح توسعه این منطقه گردشگری و تفریحی صرفا جاده سازی و تعرض ورودی ها آنهم تا نقطه ای خاص و نه طولانی صورت گیرد و مهم تر اینکه در این فرایند به جز جاده سازی و ساخت پارکینگ آنهم در مکانی غیر جنگلی،هیچگونه ساخت و ساز دیگری در این منطقه گردشگری صورت نگیرد تا هویت آن همچنان دست نخورده باقی بماند و با تخریب کمتری صورت گیرد.
  2. در حین انجام پروژه تعریض و جاده سازی در این منطقه درختان بسیاری در معرض نابودی و کنده شدن قرار گرفته اند که لازم است پیمانکار این پروژه نسبت به ایمن سازی این درختان و ساخت دیوار حائل و محکم سازی ریشه و تنه این درختان اقدام نماید.
  3. از آنجایی که این دره ی زیبا با نام ارغوان معروف است لازم است در کنار جاده ورودی این مسیر نسبت به احیای درختان ارغوان و کاشت این گونه های درختی به مقدار زیاد و در طول مسیر این جاده اقدام شود.
  4. زمینه سازی برای ورود گردشگران و خیل جمعیت مشتاق و طرفدار طبیعت به دره ی ارغوان از طریق ساخت این پروژه بی تردید ورود حجم زیاد جمعیت را در پی خواهد داشت که این موضوع مشکل بزرگ دیگری همچون انباشت زیاد زباله در طبیعت این منطقه را به دنبال خواهد داشت که لازم است متولیان این پروژه برنامه ریزی های لازم را برای جمع آوری حجم زیاد زباله هایی که در این منطقه رها خواهند شد داشته باشند تا این منطقه به سرنوشت پارک طبیعی چغاسبز در این زمینه دچار نشود. اگرچه که سطح فرهنگ طرف داری از محیط زیست در بین مردم استان باید به حدی برسد که جای نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.
  5. بدون شک از مهمترین ابزارها برای محافظت از طبیعت و محیط زیست فرهنگ سازی در بین مردم و نسل کودک و نوجوان و جوانان است. در این زمینه در زمینه آگاه سازی مردم و تشویق آنان به حفاظت از طبیعت باید سرمایه گذاری و اقدامات اساسی صورت گیرد و سطح آگاه سازی و اشتیاق مردم به طبیعت باید به حدی برسد که نه تنها در دره ی ارغوان و مناطق دیگر هیچگونه تخریب زیست محیطی از سوی مردم صورت نگیرد بلکه سالیانه توسط مردم در این منطقه زیبا و دیگر نقاط جنگلی استان ایلام و حوزه زاگرس شاهد خیزش عمومی آنها برای کاشت درخت و کاشت بذر بلوط در جای جای این مناطق و افزایش سرانه جنگلهای این استان با همکاری و زمینه سازی سازمانهای زیست محیطی و منابع طبیعی باشیم.