سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  11:06   

بازسازی شهر کُردنشین کوبانی بدون حمایت های داخلی و بین المللی

سرویس جهان- کردهای کوبانی می گویند علیرغم قول هایی که به ما برای بازسازی کوبانی داده اند، سالها پس از بیرون راندن داعش، نه اداره محلی و نه جامعه جهانی به ما در بازسازی این شهر که مقاومت آن در برابر داعش اسطوره شد، کمک نکرده اند.

 

به گزارش کردپرس، شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه در سال 2014 از سوی گروه تروریستی داعش محاصره شد. مقاومت نیروهای کرد سوریه در این شهر از سقوط کوبانی جلوگیری کرد اما 80 درصد شهر بر اثر درگیریها میان کردها و داعش و نیز بمباران مواضع داعش از سوی هواپیماهای ائتلاف ضدداعش تخریب شد.

کوبانی در اوایل سال 2015 از کنترل داعش خارج شد ودر آن زمان قول هایی به کردها برای بازسازی این شهر که استالینگراد کردها نام گرفت داده شد. اکنون پس از گذشت چند سال مردم شهر می گویند فقط با کمک اقوام خود در خارج از سوریه توانسته اند منازل آسیب دیده و بعضا تخریب شده خود را آن هم با هزینه های زیاد بازسازی کنند و ائتلاف ضدداعش و نیز اداره محلی که کردها در راس آن هستند کمکی به بازسازی شهر نکرده اند.

بر اساس گزارش خبرگاری فرانسه از شهر کوبانی، بخشی از شهر به حدی تخریب شده که مقامات کرد ترجیح داده اند به صورت موزه ای سر باز باقی بماند و به جای آن به افرادی که به شهر بازگشته اند زمین واگذار می کنند اما مردم شهر گفته اند توان ساخت خانه ای نو با وضعیت بحرانی این منطقه و کل سوریه را ندارند.

انور مسلم، مقام ارشد کرد در شهر کوبانی گفته است قبل از ورود داعش، 400000 نفر در کوبانی ساکن بودند اما تنها 250000 نفر بازگشته اند.

انور مسلم به خبرگزاری فرانسه گفته است در جریان درگیری با داعش 5000 خانه در این شهر تخریب شد اما اکنون 70 درصد این خانه ها بازسازی شده اند.

وی می گوید مقامات کرد بودجه ای در اختیار ندارند تا به مردم برای بازسازی منازلشان کمک کنند. کمک های خارجی نقش مهمی در کمک به مردم دارد. انور مسلم می گوید تمرکز اداره محلی بر بازسازی زیرساخت ها از جمله تامین آب شرب، مرمت خطوط برق و ساخت بیش از 10 مدرسه در کوبانی است.

با این حال قطع برق و آب همچنان از مشکلات اصلی مردم کوبانی است و انور مسلم می گوید ائتلاف ضدداعش متشکل از 72 کشور به رهبری آمریکا، علیرغم قول هایی که به کردها داده اند در بازسازی شهر کوبانی که نماد مقاومت در برابر داعش شد کمک نکرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#کوبانی
#سوریه
#داعش
#کردها
#ائتلاف ضدداعش