سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  12:15   

جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده:

آمریکا از حمایت کردهای سوریه دست بر نمی دارد

سرویس سوریه – وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد حضور نیروهای کرد سوریه در نبرد با داعش برای شکست کامل این گروه حیاتی است و آمریکا علی رغم توافق با ترکیه بر سر منبج، حمایت خود از ارتش دموکراتیک سوریه را متوقف نخواهد کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی ریجن، جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد کشورش علی رغم توافق با ترکیه دربارۀ خروج نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (YPG) از منبج، از حمایت نیروهای کرد و ارتش دموکراتیک سوریه دست بر نخواهد داشت.

ماتیس گفت: «ارتش دموکراتیک سوریه تنها گروهی بود که قادر بود [دولت اسلامی عراق و شام] داعش را با نبردی بسیار بسیار دشوار در میدان شکست دهد. و ما این گروه را به سادگی رها نخواهیم کرد، زیرا وجود این گروه برای متوقف کردن و شکست دادن خلافت داعش که هنوز نتوانسته ایم به طور کامل آن را شکست دهیم، حیاتی است.»

وی افزود: «شکست فیزیکی خلافت داعش بسیار حیاتی است و این عملیات اینک نیز ادامه دارد. علاوه بر این، جلوگیری از ظهور داعش 2 نیز بسیار مهم است.»

ماتیس در عین حال گفت کشورش برای بهبود روابط با ترکیه نیز تلاش می کند.

ایالات متحده و ترکیه روز دوشنبه پش از دیدار مایک پومپئو و مولود چاوش اوغلو وزرای امور خارجۀ دو کشور، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند بر سر نقشۀ راهی برای آیندۀ منبج به توافق رسیده اند که بر اساس آن نیروهای کرد از این منطقه خارج شده و تأمین امنیت آن به عهدۀ نظامیان ترکیه و آمریکای خواهد بود.

روز گذشته مقاماتی از ائتلاف بین المللی ضد داعش از شهر منبج دیدار کرده و به مقامات شورای مدنی منبج اظمینان دادند گروه های شورشی تحت حمایت ترکیه وارد این شهر نخواهند شد. این گروه های شورشی در مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه دست به غارت، آدم ربایی و شکنجه و کشتار غیرنظامیان زده اند.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه