سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  12:47   

آینده ای نامطمئن برای کُردها پس از انتخابات عراق

سرویس جهان- کارشناسان مسائل کردها با اشاره به مطرح شدن تقلب در انتخابات عراق در اقلیم کردستان، بی اعتمادی به روند انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در آینده و نیز احتمال بروز جنگی تمام عیار میان پ.ک.ک و ترکیه در شمال اقلیم کردستان، هشدار می دهند که آینده نامعلومی در انتظار کُردهای عراق است.
 

به گزارش کردپرس، خبرگزاری آسیا تایمز در گزارشی با اشاره به این که شبه تقلب در انتخابات پارلمانی عراق در اقلیم کردستان باعث ایجاد تنش های لفظی و حتی بعضا ناآرامی در برخی شهرهای اقلیم کردستان مانند سلیمانیه شده نوشت: با قوت گرفتن احتمال ابطال نتیجه انتخابات پارلمانی عراق به دنبال جدی شدن مسئله تقلب، بی اعتمادی به برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان نیز که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود افزایش یافته و اقلیم کردستان به طور بی سابقه ای با آینده ای نامعلوم از نظر سیاسی روبه رو است.

کاوه حسن مدیر برنامه خاورمیانه و آفریقای انستیتو ایست- وست در بروکسل به آسیا تایمز گفته است مسئله تقلب، سرقت آراء و ارعاب در انتخابات ماه می پارلمانی عراق جدی و گسترده است و این مسئله احتمال ایجاد بی ثباتی را در اقلیم کردستان قوت می بخشد. وی هشدار داد وضعیت بسیار پیچیده شده و پیش بینی وقایع بسیار سخت است.

وی تاکید کرد با توجه به وقوع یک سلسله حوادث پشت سر هم برای بسیاری، نتایج اخیر پارلمانی عراق در اقلیم کردستان بسیار غیرمنتظره بود.

اما کمال چومانی، از موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه معتقد است انتخابات در اقلیم کردستان هیچ وقت آزادانه و عادلانه صورت نگرفته است. هم پیشمرگ و هم نیروهای پلیس وابسته به دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان هستند. این دو حزب همچنین بر رسانه های عمده کنترل داشته و دارای شبکه های گسترده حمایتی تحت نظر خود هستند.

کاوه حسن مشارکت کم مردم اقلیم کردستان در انتخابات پارلمانی عراق را که ناشی از ناامیدی مردم می داند، یکی از علل شکست احزاب اپوزیسیون دانسته و به آسیا تایمز گفته است این مسئله به نفع احزاب مستقر تمام شد زیرا هم اتحادیه میهنی و هم  دموکرات کردستان راه های زیادی را برای کشاندن طرفداران خود به پای صندوق های رای در اختیار دارند، در حالی که آنهایی که بیرون نیامده اند وابسته به اپوزیسیون بوده و اعتماد خود را به سیستم از دست داده اند.

بیار مصطفی، استادیار دانشگاه آمریکایی دهوک ناتوانی احزاب اپوزیسیون از جمله جنبش تغییر را در مشارکت کم مردم در انتخابات دخیل می داند زیرا به گفته وی، جنبش تغییر نتوانسته برنامه ای را برای متقاعد کردن مردم کردستان عراق به شرکت در انتخابات ارائه دهد.

کمال چومانی با اشاره به انتشار خبرهایی مبنی بر حمله تعدادی از نیروهای وابسته به حزب اتحادیه میهنی به مقر اصلی جبش تغییر و با توجه به این که حمله مذکور تلاش جنبش تغییر را برای تشکیل نیروی نظامی را به دنبال داشته، نسبت به ایجاد رقابت خصمانه میان احزاب کرد در اقلیم کردستان هشدار داده است.

کاوه حسن با اشاره به تشدید حملات ترکیه به مقر اصلی پ.ک.ک در اقلیم کردستان ، نسبت به ایجاد آشوب در اقلیم کردستان بر اثر تشدید تنش میان ترکیه و پ.ک.ک هشدار داده است.

به نوشته آسیا تایمز، با توجه به شائبه های بوجود آمده بر سر نتیجه انتخابات پارلمانی عراق در اقلیم کردستان، اکنون مسئله احتمال عدم برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در 30 سپتامبر و یا به تعویق انداختن آن مطرح شده است.

کمال چومانی نیز می گوید: زمانی اقلیم کردستان تنها منطقه باثبات در عراق بود و نمونه خوبی برای وجود یک منطقه باثبات در داخل منطقه ای پرآشوب بود اما اکنون همه چیز تغییر کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#کردها
#انتخابات
#پ.ک.ک
#ترکیه