سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 خرداد 1397  ::  15:03   

کارشناسان مسائل ترکیه مطرح کردند؛

موضع آمریکا درباره عملیات ترکیه علیه پ.ک.ک در قندیل

سرویس جهان- یک کارشناس مسائل نظامی ترکیه معتقد است آمریکا با عملیات محدود ترکیه علیه پ..ک در قندیل مشکلی ندارد اما مخالف تهاجم گسترده به این گروه در این منطقه کوهستانی و بیرون راندن کامل آن است.
 

به گزارش کردپرس، مقامات ارشد ترکیه می گویند برای حمله گسترده به پ.ک.ک در منطقه کوهستانی قندیل در اقلیم کردستان آماده می شوند و اکنون نیروهای ارتش ترکیه در 30 کیلومتری عمق خاک عراق مستقر شده اند. برخی مقامات  ترکیه از احتمال همراهی آمریکا در این عملیات خبر داده اند.

هالدون سولمازترک، از فرماندهان سابق ارتش ترکیه به خبرگزاری رسمی چین گفته است آمریکا مانع اجرای عملیات محدود ترکیه علیه پ.ک.ک در کوهستان قندیل نخواهد شد اما با عملیات گسترده ای ارتش ترکیه برای بیرون راندن پ.ک.ک از این منطقه مخالفت خواهد کرد.

اما الهان اوزگول، استاد روابط بین الملل معتقد است از آنجایی که استراتژی آمریکا در منطقه بر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه استوار است، این کشور با عملیات گسترده ترکیه علیه پ.ک.ک در قندیل مخالفت نخواهد کرد.

وی معتقد است پ.ک.ک در چند ماه اخیر نیروهای اصلی خود را به سوریه و منطقه شنگال منتقل کرده است و کوهستان قندیل دیگر اهمیت سابق را برای پ.ک.ک ندارد. اما ترکیه وقت کافی در اختیار دارد تا با حمله به قندیل قبل از برگزاری انتخابات 24 ژوئن، شانس پیروزی حزب حاکم را در انتخابات بالا ببرد.

سولمازترک معتقد است ترکیه قصد انجام عملیات گسترده علیه پ.ک.ک را در قندیل ندارد و طرفا در جهت بالا بردن شانس پیروزی حزب حاکم برخی مناطق تحت کنترل پ.ک.ک را در شمال عراق تصرف می کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#ترکیه
#پ.ک.ک
#قندیل
#آمریکا
#کردها