سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 21 خرداد 1397  ::  08:21   

جاده های ایلام راههایی که از تونل زمان می گذرند / 5 محور اصلی ارتباطی ایلام زیر تیغ بهسازی و 4 خطه شدن

سرویس ایلام- حوادث مرگبار جاده ای در استان ایلام  که هر هفته تعدادی از شهروندان این استان را به کام مرگ می برد یکی از مهمترین مواردی است که بخاطر تلفات انسانی و مالی همواره انتقادات بسیاری را متوجه مسئولان استانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و البته آنچه که شواهد و قرائن نشان می دهد نبود جاده های استاندارد در این استان و کندی برنامه های راهسازی و نیز کمبود اعتبارات عمرانی و صد البته کم توجهی مسئولان کشوری به حوزه عمرانی و راهسازی در این استان از جمله دلایل اصلی این مشکلات در استان ایلام است.

با این حال چند سالی است که فعالیت های عمرانی و جاده سازی در استان ایلام در برخی از محورهای آن تا حدودی  شتاب گرفته و برنامه هایی در این زمینه در دست اقدام است اگرچه که ممکن است مردم این استان برای داشتن جاده های استاندارد بازهم سالهای سال انتظار بکشند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در این زمینه و در گفتگو با خبرگزاری کردپرس برنامه های وزارت راه و شهرسازی کشور و این اداره کل در استان ایلام را برای توسعه و بهسازی راههای این استان تشریح کرد.

مسیر ایلام- مهران مهمترین راه ارتباطی در حال توسعه استان ایلام

مهندس سید کمال الدین میرجعفریان با اعلام اینکه 5 محور عمده ارتباطی در این استان در مرحله بهسازی و یا چهارخطه کردن هستند گفت: البته انجام این پروژه ها ممکن است چند سالی به طول انجامد.

وی مسیر ایلام-مهران را بخاطر وجود مرز بین المللی مهران و تردد زائران عتبات عالیات از جمله مهمترین محورهای ارتباطی این استان عنوان کرد و گفت: مسیر ایلام- مهران  که چند سالی است کار بهسازی آن شدت گرفته است تاکنون 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام افزود:تاکنون 85 کیلومتر این مسیر انجام گرفته است و 35 کیلومتر دیگر آن نیز پیش بینی می شود تا پایان امسال تکمیل و این مسیر به صورت صد درصدی چهاربانده شود.

میرجعفریان افزود: بهسازی و چهار خطه کردن این مسیر بخاطر اینکه نقش مهمی در روان سازی رفت و امد زائران ایرانی بین دو کشور ایران و عراق دارد همواره یکی از مطالبات اصلی مردم کشورمان بوده است.

مسیر ایلام- حمیل –کرمانشاه،ارتباط دهنده مرکز کشور به مرز مهران و کشور عراق

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام دومین مسیر در حال بهسازی این استان را جاده ایلام- حمیل – کرمانشاه عنوان کرد و گفت: این مسیر بخاطر اینکه به مرکز استان ایلام و مرز مهران منتهی می شود و ارتباط دهنده کشور عراق به استانهای مرکزی کشور است نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

میرجعفریان افزود: جاده ایلام- حمیل که در حال فعالیت و بهسازی است از سمت کارخانه سیمان ایلام چند کیلومتر آن در حال چند خطه شدن است و بقیه آن نیز در دست اقدام و بهسازی است.

وی گفت: این مسیر سالهای گذشته بخاطر قرار گرفتن در مسیر عتبات عالیات خصوصاً هنگام مراسم اربعین زیر بار ترافیکی سنگین قرار داشته اما در سالهای اخیر بخاطر انجام عملیاتهای بهسازی ترافیک آن تا حدودی روان شده است.

جاده مهران – دهلران- اندیمشک ارتباط دهنده استان های  مرکزی و جنوبی کشور به مرز مهران و کشور عراق

سومین مسیر و محور عمده در ایلام، جاده اندیمشک به دهلران و دهلران به مهران است که این مسیر هم با توجه به تردد زائران عتبات عالیات و نیز ارتباط بین استانهای ایلام و خوزستان و دیگر استانهای جنوبی و مرکزی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با اعلام اینکه این مسیر نیز ار مهمترین محورهای در حال توسعه در استان ایلام است گفت: اعتبار این طرح نیز مصوب شده است و هم اکنون طرح چهارخطه کردن 30 کیلومتر آن به پیمانکار سپرده شده و در حال انجام است که 18 کیلومتر آن نیز تکمیل و انجام شده است.

میرجعفریان با بیان اینکه همه مسیر مرز مهران تا اندیمشک باید چهارخطه شود تسریع کرد: با اتمام این 30 کیلومتر در آینده نزدیک مسیرهای دیگری از این محور نیز پس از تأمین اعتبار به پیمانکار واگذار می شود.

جاده ایلام-دره شهر- پلدختر ارتباط دهنده استان های ایلام و لرستان

یکی از محورهایی که در استان ایلام هر ساله شاهد حوادث ناگوار رانندگی در ان هستیم مسیر ایلام- بدره- دره شهر-پلدختر است که البته سالهای سال است بهسازی این مسیر در حال انجام بوده و البته به سرانجام خاصی نرسیده است.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام چهارمین مسیر ارتباطی در دست اقدام و بهسازی این استان هم همین راه ارتباطی بین استان ایلام واستان لرستان است که شهرستانهای ایلام-بدره-دره شهر را به استان لرستان وصل می کند.

وی گفت: عملیات چهارخطه کردن این مسیر از سمت شهرستان پلدختر به دره شهر در حال انجام است که از طریق آن این مسیر از پلدختر تا دره شهر و روستای وزیر آباد چهارخطه می شود.

میرجعفریان ادامه داد: بقیه این مسیر و از شهرستان دره شهر تا بدره و نیز از بدره تا ایلام نیز در مرحله نخست تعریض و بهسازی می شود که البته چند سالی است کار بهسازی و تعریض این مسیر نیز در حال انجام است.

تعریض و بهسازی مسیرهای مهم ارتباطی استان ایلام نیازمند تأمین به موقع اعتبارات ملی است

یکی از محورهایی که در زمان تردد زائران عتبات عالیات شاهد حجم زیاد تردد خودروها در آن هستیم مسیر ایلام-ایوان- کرمانشاه است که هر ساله به کمک کاهش ترافیک مسیر ایلام به کرمانشاه و مرز مهران می شود.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام  این مسیر هم پنجمین مسیر ارتباطی در دست بهسازی این استان است که این محور هم از مسیرهای پر رفت و آمد برای زائران عتبات عالیات است که این مسیر هم در حال انجام است و بخشهایی از این مسیر از سمت چوار به روستای گله جار در حال تکمیل شدن است.

مهندس میرجعفریان البته تکمیل این پروژه های راهسازی مهم در استان ایلام را نیازمند تخصیص اعتبارات لازم دانسته و می گوید: اعتبار همه این طرحها از محل پروژه های ملی و سازمان برنامه و بودجه بوده که پیش بینی می شود این طرحها  در فاصله زمانی بین 5 تا 7 سال به بهره برداری برسند.

همه این مسیرهایی که ذکر شد البته سالیان سال است که کار بهسازی آنها با حرکتهای لاکپشتی در حال انجام است. همه این مسیرها می شود گفت که به پروژه هایی فرسایشی در این استان تبدیل شده اند وهمه آنها مسیرهایی هستند که برای رسیدن به مقصد نهایی و اصلی باید از تونلهایی به نام تونل زمان بگذرند.

گزارش و گفتگو: حشمت اله کرمی نژاد