سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 20 خرداد 1397  ::  11:08   

مقام سابق وزارت دفاع آمریکا:

زمینه برای خیانت چندباره آمریکا به کُردها فراهم شده است

سرویس جهان- دبلیو پاتریک لانگ، سرهنگ بازنشسته آمریکا و از مقامات ارشد سابق نظامی این کشور معتقد است توافق ترکیه و آمریکا بر سر خروج نیروهای کرد از منبج، مقدمه تکرار خیانت های آمریکا به کردها است.

 

به گزارش کردپرس،  دبلیو پاتریک لانگ، سرهنگ بازنشسته آمریکا و از مقامات ارشد سابق نظامی این کشور معتقد است آمریکا دهها سال است در موقع لزوم از کردها استفاده کرده و سپس آنها را به حال خود رها می کند.

وی در یادداشتی که در سایت خود منتشر کرده نوشت: در خلال سالهای دهه 1970 و با تشویق رییس جمهور نیکسون، کیسینجر وزیر خارجه آمریکا و شاه ایران، کردها علیه رژیم صدام حسین شورش کردند اما چند سال بعد از این اقدام خسته شدیم، شاه و صدام به توافق رسیدند و کردها رها شدند. زمانی که مصطفی بارزانی از آمریکا درخواست کمک کرد جواب سر بالا شنید.

البته وی تاکید کرده است در خلال این سالها خود کردها هم بی تقصیر نبوده اند زیرا به گفته وی، برخی گروه های کُرد به یکدیگر خیانت کرده اند و تصمیم های نادرستی در خلال سالها مبارزه گرفته اند.

وی در اشاره به توافق اخیر میان آمریکا و ترکیه بر سر خروج نیروهای کرد از شهر منبج سوریه می نویسد این بار هم نشانه های خیانتی دیگر از سوی آمریکا در قبال کردها مشاهده می شود. آمریکا که در جنگ با داعش از نیروهای کرد سوریه به عنوان نیروی پیاده نظام خود استفاده کرده، اکنون که دیگر نیاز ی به آنها ندارد در حال رها کردن آنها است.

وی تاکید کرده است آمریکا باید به جای سوء استفاده از کردهای سوریه آنها را تشویق کند با دولت مرکزی سوریه بر سر اداره مناطق کردنشین سوریه به توافق برسند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#آمریکا
#کردها
#اقلیم کردستان
#خیانت
#ترکیه
#سوریه
#منبج