انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  08:44

فرصت کم نظیر آبزی پروری دریاچه بزرگ سیمره ، از پرورش صدف تا ماهی در قفس

سرویس ایلام- دریاچه بزرگ سد سیمره در شهرستان بدره استان ایلام علاوه بر ایجاد موقعیت های منحصر به فرد در زمینه های توریستی، گردشگری، کشاورزی و تولید برق، فرصت کم نظیری را برای آبزی پروری در شهرستان بدره و استان ایلام ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، با ساخت سد بزرگ سیمره و شکل گیری دریاچه بزرگی در پشت آن به طول بیش از 35 کیلومتر، چند سالی است که آبزی پروری در این دریاچه رونق چشم گیری گرفته و هم اکنون گونه های مختلف ماهی و آبزی شامل ماهی قژل آلا، قزل آزاد، کپور، شیربد و انواع دیگر ماهی توسط صیادان  شهرستان بدره صید و به بازارهای داخل و خارج این استان صادر می شود.

در گفتگویی که چندی پیش خبرگزاری کردپرس با فرماندار بدره انجام داد وی اظهارکرد: که برای تدوین نقشه راه چگونگی بهره برداری بیشتراز دریاچه سیمره که دقیقا در فاصله 10 کیلومتری مرکز شهرستان بدره قرار دارد بر اساس مطالعات علمی انجام گرفته، تفاهم نامه ای با شیلات استان امضاء شده است.

فرصت مطلوب آبزی پروری برای اشتغال زایی در شهرستان بدره

سیروس مرادحاصلی در این گفت و گو بیان کرد:در این آنالیزم علمی، همه راهها وگزینه ها جهت استفاده هر چه مطلوب تر از آب دریاچه  سیمره وامکان استحصال بیشترین سود و منفعت مادی در راستای اشتغال زایی جوانان و مردم بدره مورد بررسی قرارخواهد گرفت.

وی همچنین تاکید کرد: اولویت این آنالیزم علمی، کاربردی شدن نتایج بدست آمده بویژه  تأکید هرچه بیشتر در زمینه رونق صنعت آبزی پروری و ماهی گیری و البته مشاغل مرتبط با این حرفه .

بی شک همانطوری که فرماندار پیشین شهرستان بدره خبر داد: صنعت آبزیان وتولید انواع آبزی ها در این دریاچه با استفاده از روش های علمی ، مهمترین هدف از تدوین وتعیین نقشه راه  توسعه چنین صنعتی در این شهرستان است.

البته پرورش آبزیان در دریاچه سد سیمره قطعا تنها مختص به تولید یا تکثیر انواع ماهی نخواهد  بود چرا که پرورش ماهی پیشینه ندین ساله ای در شهرستان بدره دارد و روستای کلم این شهرستان سالهای سال است که بزرگ ترین مرکز پرورش ماهی قزل آلا و قطب اصلی تولید ماهی در استان ایلام است.

پرورش ماهی در قفس ظرفیت کم نظیر دیگری از دریاچه سد سیمره

یکی از مهمترین طرحهایی که در دو سال اخیر در زمینه پرورش ماهی در دریاچه سد سیمره رونق گرفته است صنعتی به نام پرورش  ماهی در قفس است که به نظر می رسد نتایج خوبی را هم به دنبال داشته است.

مدیر امور شیلات و آبزیان استان ایلام در این باره به کردپرس گفت: سد سیمره با توجه به موقعیت ویژه ای که ایجاد کرده است و با در نظر گرفتن وسعت خوب این دریاچه بسیار مستعد برای طرح پرورش ماهی در قفس است.

رضا سلیمانی اظهار داشت: دریاچه سیمره در استان ایلام یکی از مناطق بسیار مستعد برای پرورش ماهی در قفس است و به همین خاطر در دو سال اخیر چند طرح پرورش ماهی در قفس در این سد شروع به فعالیت کرده که نشان از ظرفیت بالای این سد برای این نوع از آبزی پروری است.

وی  تصریح کرد : مطالعات انجام شده نشان می دهد در صورت استقبال متقاضیان بیش از هزار تن ماهی قزل آلا ظرفیت پرورش در این دریاچه را داشته باشد که با این اقدام می توان زمینه ایجاد شغل برای بیش از 150 نفر را در این شهرستان فراهم کرد.

پرورش و تکثیر صدف فرصت اقتصادی دیگری که دریاه سیمره فراهم کرده است

نمی دانم ارزش صدف این آبزی فوق العاده زیبا به طعم خوشمزه آن است یا به زیبایی ظاهری آن ، اما پرس وجوی من درنهایت به یک پاسخ منجرشد و آن اینکه در اقتصاد مرتبط با صدف، هم به زیبایی صدف به عنوان یک نوع  زیور آلات نگاه می شود هم به خوراکی بودن آن به مثابه  یک ارزش غذایی فوق العاده و البته با ارزش افزوده پولی بسیار قابل توجه.

درباره چگونگی تولید وتکثیرصدف در آبهای دریاچه سیمره دربدره سراغ کارشناس ترویج اداره کشاورزی شهرستان رفتم و از وی پرسیدم که آیا چنین شرایطی از نگاه اقلیم و آب وجوددارد؟مهندس گلنار محمدزاده هم در این باره گفت: درحالت طبیعی  در دریاچه سیمره صدف دیده شده است که این می تواند یک نشانه خوب و امیدوار کننده باشد.

وی با بیان اینکه هرکسی به سواحل این دریاچه نگاه کند آثاری از صدف در کناره های آن می بیند گفت:دیده شدن این مقدار صدف در دریاچه و سواحل آن علائم خیلی خوبی می تواند باشد به این معنی که آب واقلیم برای ورود به چنین پروسه ای مناسب است.

محمدزاده  با این حال گفت: ازنگاه علمی وتخصصی این کار در بسته ای کلان تر نیازمند تحقیقات کاملتری است که امکانش وجوددارد. وی گفت : امروزه برای ورودبه چنین پروسه ای بعداز امکان سنجی کاردرشهر ستان بلافاصله باید سراغ بازار هدف گشت که به نظر می اید شرایط آن فراهم باشد.

ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با آبزی پروری در شهرستان بدره

پرورش ماهی قزل آلا در روستای کلم شهرستان بدره که  بخاطر کیفیت آب آن از بهترین نوع قزل آلا در کشور به حساب می اید باعث شده که مصرف ماهی در سالهای اخیر در سبد مصرفی خانوارهای این استان افزایش چشم گیری داشته باشد.

با این حال اگرچه که در سالهای  اخیر پرورش ماهی در شهرستان بدره به تجارتی پر سود با بازگشت معقول سرمایه تبدیل شده است اما ه درباره چرایی عدم شکوفا شدن این حرفه به روشی صنعتی تر یا حتی نمود صنایع تبدیلی درکنارمزارع پرورش ماهی درکلم وسطح شهرستان بدره همچنین آبرفت جابر ودر آینده نیز آبرفت منتهی به دوستان وهندمینی، پرسش های  زیادی مطرح است که چرا این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.

در این زمینه نخستین پرسش در شرایط فعلی که ذهن کارشناسان اقتصادی و کشاورزی را به خود مشغول کرده است این است که چرا در روستای کلم  و یا اخیراً در مرکز شهرستان بدره و یا مناطق اطراف دریاچه سد سیمره صنایع کوچک وحتی بزرگ تبدیلی درنقشه راه وانالیزم کاربردی این شهرستان دیده نمی شود؟

و اینکه چرا با وجود تولید انبوه ماهی در این شهرستان ،ایجاد صنایع کوچک همچون تولید کنسرو ماهی که صادراتش بنظر بصرفه تر، سریع تر وامکان پذیرتر از گوشت ماهی است و می تواند دهها جوان درمتطقه را سرگرم کا و زندگی کند تاکنون در این شهرستان ایجاد نشده است.

گزارش: علی صفری