سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 خرداد 1397  ::  10:37   

تحلیل گر مجله دی ری میلیتاری:

توافق منبج یک مبادله سیاسی میان ترکیه و آمریکا بود

سرویس جهان- روسلان تراد می گوید بر اساس توافق منبج، آمریکا به خواسته های ترکیه تن داد و در مقابل آنکارا همکاری بیشتری با واشنگتن خواهد کرد.

به گزارش کردپرس، توافق آمریکا و ترکیه بر سر خروج نیروهای کرد سوریه از منبج در روز 4 ژوئن، یکی از تحولات مهم چند ماه اخیر در سوریه محسوب می شود. بر اساس این توافق، نیروهای نظامی کرد سوریه موسوم به ypg مجبور شدند این شهر را که در شرق رود فرات قرار گرفته ترک کنند.

روسلان تراد، تحلیلگر مجله دی ری میلیتاری معتقد است توافق میان ترکیه وآمریکا بر سر خروج نیروهای کرد از منبج یک مبادله سیاسی بود که در مقابل تن دادن آمریکا به خواسته های ترکیه، آنکارا نیز همکاری بیشتری با واشنگتن در مورد سوریه و دیگر مسائل خواهد داشت.

وی به سایت الجزیره گفت: شهر منبج به عنوان پلی برای متصل کردن کانتون های تحت کنترل کردها در سوریه عمل می کرد و برای شورشیان نیز مسیر دستیابی آنها به رود فرات و مناطق شرقی سوریه محسوب می شود.

با وجود اعلام توافق بر سر نقشه راه منبج میان آمریکا و ترکیه، برخی کارشناسان معتقدند دو کشور فقط بر چارچوب آن توافق کرده اند  و روی جزئیات اختلاف نظر دارند.

حائد حائد، تحلیلگر سوری مسائل سوریه به الجزیره گفته است جزئیات این توافق روشن نیست؛ درست است که آمریکا و ترکیه بر سر نقشه راه منبج توافق کرده اند اما در مورد جزئیات توافق نکرده اند.

کد خبرنگار: 40101