سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 خرداد 1397  ::  20:58   

بلومبرگ تحلیل کرد:

ادامه عملیات علیه پ.ک.ک در قندیل برای کسب رای ناسیونالیست های ترکیه

سرویس جهان- بلومبرگ نوشت نوشت رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به دنبال کسب رای 8 تا 10 درصدی ناسیونالیست های ترکیه است که از عملیات نظامی علیه پ.ک.ک استقبال می کنند.
 

به گزارش کردپرس، مقامات ارشد ترکیه از پیشروی ارتش این کشور در عمق 30 کیلومتری خاک عراق برای ضربه زدن به پ.ک.ک در کوههای در عراق خبر می دهند. مقامات این کشور از جمله اردوغان بر ادامه این عملیات در آستانه انتخابات مهم ترکیه در 24 ژوئن تاکید می کنند.

شبکه بلومبرگ در گزارشی علت ادامه عملیات ها در عراق علیه پ.ک.ک را ناامید شدن اردوغان از رای کردها و امید به جذب آرای ناسیونالیست های این کشور دانست. بر اساس این گزارش، به همین دلیل عملیات علیه پ.ک.ک تا روز انتخابات ادامه می یابد

بلومبرگ تاکید می کند که ناسیونالیست های طرفدار حزب MHP که با اردوغان در انتخابات ائتلاف کرده خواهان ادامه جنگ علیه پ.ک.ک هستند به همین دلیل رییس جمهور فعلی که به دنبال تبدیل شده به اولین رییس جمهور همه کاره کشور است، تا زمان برگزاری انتخابات در 24 ژوئن به عملیات علیه پ.ک.ک ادامه خواهد داد.

اما نهاد علی اوزجان، تحلیل گر مسائل ترکیه در مورد موفقیت آمیز بودن عملیات علیه پ.ک.ک در قندیل در شمال عراق شک دارد زیرا به گفته وی، پیروزی در این عملیات مستلزم کسب حمایت ایران و عراق از سوی دولت ترکیه است.

وی به بلومبرگ گفت: به هر حال اردوغان به دنبال کسب رای ناسیونالیست های ترکیه است که 8 تا 10 درصد رای دهندگان ترکیه را تشکیل می دهند. رییس جمهور ترکیه همچنین می خواهد نیروهای کرد سوریه و پ.ک.ک را در عراق و سوریه در حالت تدافعی قرار دهد.

کد خبرنگار: 40101