سرویس ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد  ::  12:42

ابلاغ ثبت «زمین لغزش کبیرکوه/ سیمره» در فهرست میراث طبیعی ملی به استاندار ایلام

سرویس ایلام – پس از تلاش‌هایی که استان لرستان برای ثبت این اثر به نام استان خود داشتند، در نامه‌ای از سوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور، مراتب ثبت «زمین لغزش کبیرکوه/ سیمره» در فهرست میراث طبیعی ملی به استاندار ایلام ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در متن نامه‌‌ی علی‌اصغر مونسان به قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام آمده است: «در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب دی ماه ۱۳۸۲ و آیین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۲۵ه، هیئت محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی؛ «زمین لغزش کبیرکوه/سیمره» واقع در استان ایلام، شهرستان دره شهر، بخش ماژین، دهستان کولکنی، روستای گرز لنگر و دره دول، پس از تشریفات قانونی لازم به شماره ۲۴۰ مورخ ۹۶/۱۲/۲۳ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید، ابلاغ می‌شود.

اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت این سازمان است و تدوین ظوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر بر عهده این سازمان خواهد بود، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود، ممنوع است. خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولین ذیربط استان ابلاغ و از نتیجه این سازمان را مطلع نمایند.»

به گزارش کردپرس، زمین‌لغزش کبیرکوه / سیمره به گفته کارشناسان یک رویداد بی‌همتا در جهان است که گونه‌های زیادی از پدیده‌های لغزش را نمایش می‌دهد و یکی از شگفتی‌های زمین‌شناختی ایران محسوب می‌شود که ظرفیت جذب زمین گردشگران زیادی را دارد.
این رویداد زمین شناسی اسفندماه 93 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما نکته جالب در خصوص محل جغرافیایی این رویداد این است که سازمانهای میراث فرهنگی استانهای ایلام و لرستان هر یک محل واقع شدن این رویداد را مربوط به استان خود دانسته و مدعی بودند که در فهرست میراث  فرهنگی کشور به نام استان آنها باید ثبت شود.
محل این رویداد زمین ساختاری که حدود یازده هزار سال قبل در دره سیمره رخ‌داده است حدفاصل شهرستان‌های دره شهر و پل دختر در استان‌های ایلام و لرستان است که به وجود آمدن آن باعث تغییرات جغرافیایی زیادی نیز در این منطقه شده است.