سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  10:10   

یک کارشناس ترک:

نقشه راه منبج ابهام دارد؛ کردها به زودی از منبج خارج نخواهند شد

سرویس ترکیه – یک تحلیل گر ترک معتقد است واقعیت توافق ایالات متحده و ترکیه دربارۀ منبج توسط مقامات حکومت ترکیه تحریف شده است و این توافق به خروج نیروهای کرد از این شهر در آینده ای نزدیک منجر نخواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری احوال، توافق میان ایالات متحده و ترکیه دربارۀ شهر سوری منبج که از آن به عنوان نقشه راه آیندۀ منبج یاد می شود، در اظهارات مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه تحریف شده و در حقیقت چندان شفاف نیست.

پس از این توافق که روز 4 ژوئن پس از دیدار چاوش اوغلو با مایک پومپئو همتای آمریکاییش اعلام شد، چاوش اوغلو آن را به نحوی جلوه داد که خروج نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (YPG)، که منبج را از اشغال گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) آزاد کردند، از این شهر تضمین می کند.

آکدوغان اوزکان روزنامه نگار ترک در مقاله ای در وبسایت خبری T24 نوشت در حقیقت این توافق تا این حد روشن و قطعی نیست. به گفتۀ وی، دقت در متن نشان می دهد که این توافق در واقع یک نقشه راه نیست، بلکه در آن تنها تأکید شده است که گروه های مطالعاتی مشترک ایالات متحده و ترکیه که ابتدای امسال برای حل تنش بر سر منبج تشکیل شدند، «به بررسی های خود ادامه خواهند داد.»

اوزکان معتقد است این متن به نحوی به نگارش در آمده که هم ترکیه و هم گروه های کرد را راضی نگاه دارد.

وی نتیجه می گیرد که چندان محتمل نیست این توافق به خروج نیروهای کرد از شهر منبج در آینده ای نزدیک بیانجامد و مقامات ترک نیز علی رغم آنچه در انظار عموم اعلام و ادعا می کنند، از این واقعیت آگاهند.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#منبج