سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  10:57   

امحای 63 هزار قطعه جوجه در کردستان

سرویس کردستان- مدیرکل دامپزشکی کردستان  از امحای 63 هزار قطعه جوجه یک روزه فاقد مجوز سلامت در استان خبر داد.

به گزارش کرد پرس، مجتبی ورمقانی با بیان اینکه این 63 هزار قطعه جوجه یک روزه در قالب چند محموله طی هفته جاری توسط دامپزشکی در شهرستان های بانه و سقز شناسایی و ضبط شد، گفت:  نیروهای شبکه دامپزشکی بانه محموله 22 هزار و 500 قطعه ای جوجه یکروزه را که مالک آن به صورت غیر قانونی قصد خروج آن از کشور را داشت را کشف و معدوم کردند.

ورمقانی اضافه کرد: همکاران شبکه دامپزشکی بانه با همکاری پاسگاه چومان یک کامیونت حامل هفت هزار و 500 قطعه جوجه یکروزه را توقیف و پس از طی مراحل قانونی عملیات معدوم سازی و دفن بهداشتی جوجه ها که فاقد مجوزهای سلامت و حمل بودند، انجام شد.

وی یادآور شد: محموله دیگری شامل 15 هزار قطعه ای جوجه یکروزه با همکاری و تعامل نیروهای پاسگاه مرزی سیرانبند بانه از یک کامیونت که به صورت قاچاق و بدون مجوز دامپزشکی در حال حمل به کشور عراق بود، کشف و معدوم شد.

ورمقانی با اشاره به کشف یک محموله جوجه یکروزه در سقز نیز گفت: محموله 18 هزار قطعه ای جوجه یکروزه فاقد گواهی بهداشتی و قرنطینه ای حمل نی زتوسط دامپزشکی در شهرستان سقز توقیف شد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان تاکید کرد: با توجه به نامشخص بودن مبدا و مقصد، محموله ضبط و با دستور مقام قضایی نسبت به معدوم سازی آن اقدام شد.

وی ادامه داد: محموله های فاقد گواهی بهداشتی - قرنطینه ای حمل علاوه بر انتشار بیماری های واگیر دار دام و طیور، سلامت و امنیت غذایی جامعه را نیز تهدید می کند.

وی افزود: به منظور ایجاد فضای امن و مطمئن برای سرمایه گذاری در صنعت دام و طیور استان، در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی، برخورد قاطع با این گونه موارد در دستور کار دامپزشکی قرار دارد.