سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  11:49   

ویژه انتخابات ترکیه؛

معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه: مرال آکشنر

سرویس ترکیه - در سلسله گزارش هایی ویژه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قصد داریم تا نامزدهای این انتخابات را برای مخاطبان عزیز خبرگزاری کردپرس معرفی نماییم. در ویژه نامه حاضر به بررسی زندگی و فعالیت های سیاسی مرال آکشنر می پردازیم.

مرال آکشنر، رئیس حزب خوب و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن 2018 تنها نامزد زن این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به حساب می آید که بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته از وی می توان به عنوان سومین شانس رئیس جمهوری در ترکیه نام برد. سیاستمداری که در دهه 90 میلادی در اوج تنش های سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی مدتی نیز وزیر کشور ترکیه بوده و مدت ها یکی از مهمترین اعضای حزب حرکت ملی ترکیه به حساب می آمد. در اینجا سعی خواهیم کرد تا به معرفی کامل وی و حزب متبوعش بپردازیم.

معرفی حزب خوب ترکیه:

حزب خوب ترکیه در واقع آخرین حزب سیاسی ترکیه است که بعد از جدایی مرال آکشنر و چندی دیگر از اعضای حزب حرکت ملی، با تشکیل کنگره 25 اکتبر 2017 پا به عرصه سیاست ترکیه گذاشته و بعد از 8 ماه از زمان تاسیس، مجوز حضور در انتخابات زودهنگام 24 ژوئن 2018 را اخذ کرد.

بعد از شکست هایی که حزب حرکت ملی در انتخابات 2015 میلادی با آن روبه رو شد صدای اعتراضات داخلی در این حزب به نحوه مدیریت و رهبری دولت باغچلی روز به روز رساتر به گوش می رسید تا این که اعضای مهم این حزب از جمله مرال آکشنر، امید اوزداغ، سینان اوغان، کورای آیدین و ... برای برگزاری کنگره ویژه جهت انتخاب رئیس جدید حزب حرکت ملی بیانیه صادر کردند. ولی حزب حرکت ملی با اتخاذ رفتار یک جانبه نه تنها کنگره فوق العاده را برگزار نکرد بلکه با ارائه این اسامی به کمیته انضباطی حزب، حکم اخراج مرال آکشنر، یوسف حلاج اوغلو و امید اوزداغ را نیز صادر کرد.

در پی این اقدام بود که مرال آکشنر به همراه کورای آیدین و 4 نماینده حزب حرکت ملی در پارلمان این کشور {یوسف حلاج اوغلو، نوری اوکتان، امید اوزداغ و اسماعیل اوک} با همراهی آیتون چیرای نماینده ازمیر در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق {وی نیز بعد از استعفا از حزب جمهوری خواه خلق به مرال آکشنر پیوست} با 200 عضو موسس در 25 اکتبر 2017 حزب خوب را به رهبری مرال آکشنر تاسیس کردند. در بین اعضای موسس این حزب اعضای سابق حزب رفاه، حزب آناوطن، حزب راه راست و حزب دموکراتیک چپ ترکیه نیز به چشم می خورد.

این حزب که با شعار "ترکیه خوب خواهد بود؛ رویت را سمت آفتاب بگیر ترکیه" پا به عرصه سیاسی  ترکیه گذاشته است اگر چه خود را جدا یافته از حزب حرکت ملی به حساب می آورد ولی ایدئولوژی هایی که برای حزب طراحی شده است شباهت زیادی به ایدئولوژی های حزب ملی گرای ترکیه دارد. "ملی گرایی ترک"، "ملی گرایی فرهنگی"، "اقتصاد محوری"، "آتاتورک گرایی"، "میهن گرایی"، و "محافظه کاری" ایدئولوژی هایی است که به صورت رسمی در اساسنامه حزب بر آن تاکید شده است.

معرفی مرال آکشنر

سال 1956 در ازمیت ترکیه به دنیا آمد. همان گونه که خودش نیز اعلام کرده است پدرش کرد دیاربکر بود که از دیاربکر به یونان مهاجرت کرده بودند. خانواده پدرش از روستای کوچوک کادی در دیاربکر به یونان مهاجرت کرده و سپس به ازمیت آمده بودند. آکشنر بعد از فارغ التحصیلی در رشته تاریخ از دانشگاه ادبیات و تاریخ استانبول در دانشگاه مارمارا موفق به اخذ مدرک دکتری در رشته جامعه شناسی شده و برای اولین بار در سال 1995 وارد عرصه سیاست در ترکیه شد.

وی در سال 1995 به عنوان رئیس شاخه زنان حزب راه راست ترکیه انتخاب شده و برای اولین بار در آن تاریخ از سوی این حزب در حوزه انتخاباتی کوچاعلی وارد پارلمان ترکیه شد. در 1996 بعد از آن که نجم الدین اربکان 54مین حکومت ترکیه را با ائتلاف حزب رفاه و حزب راه راست تشکیل داد، در تاریخ 3 نوامبر 1996، مهمت آغار وزیر کشور ترکیه از سمت خود استعفا کرد و مرال آکشنر به جای وی به وزارت کشور ترکیه انتخاب شد. وی که به عنوان اولین وزیر کشور زن ترکیه شناخته می شد و بعد از حادثه 28 فوریه؛ که از آن به عنوان کودتای پست مدرن ترکیه بعد از جلسه شورای امنیت ملی شناخته می شود؛ در 30 ژوئن 1997 به خدمتش در وزارت کشور ترکیه پایان داد.

در 1999 بار دیگر از سوی حزب راه راست ترکیه این بار از حوزه انتخاباتی استانبول وارد مجلس ترکیه شد و در 4 جولای 2001 میلادی با جدا شدن از حزب راه راست ترکیه به جریانی پیوست که عبدالله گل و رجب طیب اردوغان با جدایی از حزب فضیلت به راه انداخته بودند. بعد از مدتی همکاری با این جریان سیاسی نوپا در ترکیه  از این جریان سیاسی ابراز نا امیدی کرده و راه خود را از آنان جدا کرد. در 3 نوامبر 2001 میلادی به حزب حرکت ملی ترکیه پیوست و در انتخابات 2007 میلادی از سوی حزب حرکت ملی از حوزه انتخاباتی استانبول وارد مجلس ترکیه شد. در پارلمان ترکیه عضو گروه دوستی نمایندگان پارلمان ترکیه – چین بوده و در انتخابات 2011 میلادی و 2015 میلادی نیز باز دیگر از سوی حزب حرکت ملی از حوزه انتخاباتی استانبول وارد مجلس شد. موج انتقاداتی که به راس حزب حرکت ملی از سال 2015 آغاز کرده بود باعث شد تا در می 2016 میلادی از حزب حرکت ملی ترکیه اخراج شده و بعد از آن نیز حزب خوب را تاسیس کند.

آرایش سیاسی مرال آکشنر و حزب خوب ترکیه در انتخابات 24 ژوئن 2018

حزب خوب که به همراه 3 حزب اپوزیسیون دیگر ترکیه دست به ائتلافی تحت عنوان ائتلاف ملت زده است در واقع بعد از حزب جمهوری خواه خلق دومین حزب قدرتمند در درون این ائتلاف است. اگر چه حزب خوب تا کنون در آزمون انتخاباتی قرار نگرفته است ولی تمام نظرسنجی های صورت گرفته در ترکیه حاکی از انتقال بخش قابل توجهی از آراء حزب حرکت ملی به حزب خوب است. چیزی که از آن به عنوان عمده ترین دلیل تضعیف حزب حرکت ملی نیز یاد می شود حضور همین حزب خوب در عرصه سیاسی ترکیه می باشد. حزب خوب و مرال آکشنر که بر اساس نظرسنجی ها در حال حاضر بالاتر از حزب دموکراتیک خلق ها و پایین تر از حزب جمهوری خواه خلق سومین حزب این کشور شناخته می شود نقش بسیار مهم و حساسی در هر دو انتخابات نمایندگان پارلمان و ریاست جمهوری بازی خواهد کرد. 12 الی 14 درصد رای که شرکت های نظرسنجی برای این حزب در انتخابات پارلمان در نظر گرفته اند نقش بسیار عمده ای می تواند در سلب حاکمیت از حزب عدالت و توسعه و ائتلاف جمهور بازی کند. همچنین در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم حمایت مرال آکشنر در این دور بسیار تعیین کننده خواده بود. هر چند خود او نیز یکی از کاندیداهای جدی برای رقابت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با رجب طیب اردوغان است.

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه/ محمد شریفی کرجان

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری
#حزب خوب