سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  12:03   

اردوغان:

اگر پارلمان اجازه داده بود تا کنون دمیرتاش را اعدام کرده بودم

سرویس ترکیه – اردوغان دمیرتاش را تروریستی خواند که باید به سرعت محاکمه و در صورت لزوم اعدام شود. وی گفت اگر پارلمان اجازه داده بود، تا کنون دمیرتاش را اعدام کرده بودم.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی ریجن، روز یکشنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری، یک تروریست است که باید هر چه زودتر محاکمه شود و اگر امکان داشته باشد، او را بر سر دار ببیند.

روز دوشنبه دمیتاش نیز از طریق حساب خود در توئیتر که توسط همکارانش اداره می شود، به این اظهارات اردوغان پاسخ داد و گفت اگر لازم باشد «هزاران بار زندگی خود را فدای مردم می کند.»

دمیرتاش به اتهامات عمدتاً خلاف واقع ارتباط با حزب کارگران کردستان (PKK) و کمک و تبلیغ برای این سازمان، که خود وی آنها را بارها رد کرده است، با احتمال محکومیت به 142 سال زندان روبرو است.

اردوغان روز یکشنبه در یک تجمع انتخاباتی گفت دمیرتاش – که سابقاً وکیل حقوق بشر بوده - شخصاً مسئول قتل افراد بسیاری است. وی گفت: «من به کسانی که خواستار آزادی وی هستند اهمیتی نمی دهم. اگر آنها آزادی دمیرتاش را می خواهند باید از خانواده های کسانی درخواست کنند که وی کشته است. او باید سریعاً محاکمه شود.»

اردوغان در پاسخ به تجمع کنندگان که پس از اظهارات وی شعار می دادند «اعدام، اعدام»، گفت: «اگر پارلمان به من اجازه داده بود، من تا کنون این امر شما را اطاعت کرده بودم.»

دمیرتاش نیز در واکنش به این اظهارات و اتهامات، در توئیتر نوشت: «اردوغان می گوید اگر انتخاب شود مرا دار می زند. می توانید تصورش را بکنید؟ این وعدۀ انتخاباتی یک نامزد ریاست جمهوری در سال 2018 است. من هزاران بار جانم را فدای مردم می کنم و حتی یک قدم هم عقب نمی نشینم.»

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری
#صلاح الدین دمیرتاش