سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  13:31   

آیا سرنوشت کُردهای سوریه در دست آمریکا و ترکیه است؟

سرویس جهان- اورآسیا رویو نوشت به نظر می رسد که توافق آمریکا و ترکیه در مورد بیرون رفتن کردها از منبج سوریه می تواند به دیگر مناطق تحت کنترل کردها تسری یابد که در آن صورت کردها نمی توانند در سرنوشت خود برای اداره این مناطق دخالت داشته باشند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه و آمریکا روز 4 ژوئن اعلام کردند بعد از ماهها مشاجره و مناقشه بر سر حضور نیروهای کرد سوریه در شهر منبج به توافق رسیده اند و کردها دیگر در اداره این منطقه دخالتی نخواهند داشت.

مجله اینترنتی تحلیل مسائل سیاسی اورآسیا ریو در تحلیلی با عنوان « چه طور آمریکا و ترکیه سرنوشت کردها را تعیین می کنند» نوشت: ممکن است در آینده ای نزدیک این توافق به دیگر مناطق تحت کنترل کردها در سوریه تسری یابد.

اورآسیا رویو در تشریح این مسئله نوشت: در این جا باید دو مسئله مورد توجه قرار گیرد؛ اول این که ترکیه تاکید دارد توافق فوق باید در دیگر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که در محدوده مرزی جنوب این کشور قرار گرفته تسری یابد که به این معنی است ترکیه هنوز ایده ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه و استقرار نیروهای ترکمان و عرب وابسته به خود را به جای کرها کنار نگذاشته است. در این صورت، در محل اسکان کردهای سوریه ارعاب و ترکمانها استقرار یافته و کردها مجبور به کوچ می شوند. و مهمتر از آن این است که چنین برنامه ای بدون کمک آمریکا که خود را متحد کردهای سوریه دانسته میسر نمی شود.

مسئله دوم از نظر این سایت تمایل دوباره ترکیه برای خرید سیستم های دفاعی از آمریکا پس از توفق بر سر منبج است که دلیل تغیر موضع آمریکا در مورد کردهای سوریه را توضیح می دهد. بنابر این، به نظر می رسد که کردها بازنده بزرگ معامله آمرکا و ترکیه خواهند بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#کردها
#سوریه
#آمریکا
#منبج
#ترکیه