سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  15:19   

واکنش پ.ک.ک و اقلیم کردستان به تشدید حملات ترکیه در کوهستان قندیل

سرویس جهان- اقلیم کردستان و پ.ک.ک می گویند خبری از عملیات زمینی عیله مواضع پ.ک.ک در قندیل نیست هر چند جنگنده های این کشور اقدام به بمباران این منطقه کرده اند.

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه از ماه ژانویه گذشته که تهاجم نظامی به منطقه کردنشین عفرین سوریه را آغاز کرد، حملات هوایی و اخیرا عملیات زمینی در منطقه شمال عراق را نیز علیه مواضع پ.ک.ک تشدید کرده است. مقامات ترکیه از عزم این کشور برای تصرف کوهستان قندیل در اقلیم کردستان خبر داده اند. اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد از بیان مواضع تند علیه ترکیه نسبت به حملات اخیر خودداری کرده اند.

صفین دزه ایی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق امروز به سایت خبری – تحلیلی المانیتور در آمریکا گفت: ما از هر گونه تهاجم زمینی ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک بی اطلاع هستیم.

وی تاکید کرد:« ما با هر گونه حمله و تمام تهدیدهای پ.ک.ک و دیگر گروهها علیه همسایگان مان مخالف هستیم و از همه طرفها می خواهیم که از اقداماتی که به غیرنظامیان آسیب می رساند خودداری کنند.»

منابع پ.ک.ک نیز به المانیتور گفته اند ترکیه حملات هوایی تازه ای علیه مواضع پ.ک.ک انجام داده است اما نشانه ای دال بر تهاجم زمینی علیه پ.ک.ک در کوهستان قندیل وجود ندارد.

یکی از منابع پ.ک.ک گفته است نیروهای ارتش ترکیه که از استان های حکاری و شرناخ ترکیه وارد شمال عراق شده و در منطقه خواکورک (هاکورک) مستقر شده بودند همچنان در این منطقه حضور دارند.

به نوشته المانیتور، همکاری اطلاعاتی آمریکا با ترکیه و استفاده ارتش ترکیه از تکنولوژی های جدید نظامی و پهبادهای مسلح زندگی را برای نیروهای پ.ک.ک سخت تر کرده است اما این نیروها نیز تاکتیک های نظامی خود را ارتقا داده اند.

المانیتور درباره علت تشدید حملات نظامی ترکیه به کوهستان قندیل و نیروهای کرد سوریه نوشت: ترکیه بیم دارد نیروهای ypg بعد از اتمام جنگ با داعش در سوریه، به نیروهای پ.ک.ک بپیوندند. از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه تلاش می کند با تشدید فشار به نیروهای پ.ک.ک آراء بیشتری جلب کرده و در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه برنده شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک
#اقلیم کردستان
#قندیل
#کردها
#رجب طیب اردوغان