سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  23:48   

برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمان آینده عراق؛

ائتلاف فتح به هم‌پیمانی سائرون، وطنیه و حکمه پیوست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رهبر ائتلاف پیروز انتخابات پارلمانی عراق از پیوستن ائتلاف دوم انتخابات به هم پیمانی از پیش اعلام شده برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون شامگاه امروز (سه شنبه) در یک کنفرانس خبری مشترک به همراه هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح در محل اقامت خود در منطقه حنانه شهر نجف، هم پیمانی دو ائتلاف برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده عراق و معرفی نخست وزیر جدید این کشور را به صورت رسمی اعلام کرد.

صدر در این باره تاکید کرد که هم پیمانی سائرون و فتح در چارچوب فضای ملی صورت گرفته و از هم پیمانی سه جانبه سائرون با ائتلاف وطنیه به رهبری ایاد علاوی و جریان حکمه به رهبری عمار حکیم نیز محافظت خواهد کرد.

رهبر جریان صدر همچنین آتش سوزی روز یک شنبه در انبارهای حاوی صندوق های اخذ رای انتخابات پارلمانی اخیر عراق در منطقه رصافه به عنوان بخش شرقی شهر بغداد را نیز یک جنایت شنیع خواند و اعلام کرد که پس از اعلام نتایج تحقیقات در این زمینه موضع گیری خواهند کرد.

رهبر ائتلاف فتح نیز ضمن تاکید بر این که درهای هم پیمانی این ائتلاف و سائرون به روی همگان باز است، خاطر نشان ساخت که با بازشماری دستی پنج تا 10 درصد آرای انتخابات پارلمانی ماه گذشته میلادی مشکلی ندارند.

لازم به ذکر است که هم پیمانی ائتلاف های سائرون با 54 کرسی، فتح با 47 کرسی، وطنیه با 22 کرسی و جریان حکمه با 19 کرسی پارلمان آینده عراق، تحت عنوان "هم پیمانی اکثریت ملی پدرانه"، آنها را با 142 کرسی به بزرگ ترین فراکسیون پارلمان تبدیل می کند با این حال برای کسب اکثریت لازم جهت تشکیل دولت آینده، باید از مجموع 329 کرسی پارلمان 165 کرسی را در اختیار داشته و در نتیجه به دست کم 23 کرسی دیگر نیاز دارند.