سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  00:28   

مرز خانم شیخان مریوان بازگشایی می شود / مرز رسمی باشماق در عید سعید فطر تعطیل خواهد بود

سرویس کردستان- فرماندار شهرستان مریوان از بازگشایی مرز خانم شیخان این شهرستان خبر داد و گفت: این مرز از روز پنج شنبه 23 خردادماه سالجاری به مدت سه ماه بازگشایی می شود.

به گزارش کرد پرس، محمد شفیعی در ضیافت افطاری اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان کردستان که شامگاه امشب در محل هتل زریبار شهرستان مریوان برگزار شد ضمن اعلام این خبر گفت: از این پس افراد به صورت پیله وری به جای کوله بری فعالیت خواهند نمود.

شفیعی گفت: روز پنجشنبه 23 خردادماه سال جاری اولین کانتینر حامل بار از طریق مرز خانم شیخان مریوان وارد کشور می شود و از فردا این مرز به مدت سه ماه بازگشایی خواهد شد که این مدت نیز قابل تمدید خواهد بود.

وی تصریح کرد: مرز رسمی و بین المللی باشماق مریوان به عنوان یک فرصت مهم از سوی دولت نگاه می شود و نگاه دولت در این امر مثبت است.

شفیعی افزود: در آیتانه عید سعید فطر هستیم و باتوجه به اعلام دولت عراق که روز عیدسعید فطر کلیه مبادلات موتوری که شامل صادرات و واردات می شود به مدت 24 ساعت تعطیل و ممنوعه می شوند.

شفیعی ادامه داد : در روز عید سعید فطر مرز رسمی و بین المللی باشماق مریوان از نظر تجاری به مدت 24 ساعت تعطیل خواهد بود و در این مدت هیچگونه مبادلاتی نخواهد بود.

وی با اشاره به برخوردهای نامناسب افراد مستقر در مرزهای عراق از سوی دولت عراق با کامیون داران ایرانی در چند ماه گذشته صورت می گرفت اظهار کرد : در آینده ای نه چندان دور با مسئولان عراقی جلسه هایی در این زمینه برگزار خواهد شد و امید است به نتیجه ای مطلوب برسیم.

محمد شفیعی افزود: متاسفانه مدتی است که مرزباشماق مریوان درگیر مباحث خاص حقوقی شده است که از سوی استاندار کردستان یک وکیلی خبره برای انجام فعالیت های قضایی این امر به کار گرفته شده است و نشانه های خوبی برای رفع مشکلات وجود دارد.

شفیعی عنوان کرد: در دوماه آینده دادگاه ویژه مرزباشماق مریوان برگزار خواهد شد و انتظار می رود که مشکلات موجود رفع شده و بازرگانان و تجار بتوانند از قسمت انبارهای این مرز استفاده لازمه را ببرند.

وی بیان کرد: هرچند از این پس گمرک باشماق مریوان همچنان ساختار خود را حفظ  کرده و فعالیت خواهد کرد اما 30 هکتار اراضی موجود مرز بین المللی باشماق مریوان از امروز از نظر زیرساخت و ساختاری تحت تملک سازمان راهداری استان کردستان قرار خواهد گرفت.

فرماندار شهرستان مریوان افزود: مناقصه پروژه آسفالت راه نهاد ریاست جمهوری تا سردرب پایانه مستقر در مرز باشماق مریوان به زودی برگزار خواهد شد و با این اقدام فعالیت های خوبی در مرز شکل خواهد رفت.

محمد شفیعی عنوان کرد: برخی از نابسامانی هایی در مرز باشماق مریوان موجود است که لازمه رفع آن همکاری و همراهی بازرگانان، تجار و پیله ورانی است که در این مرز فعالیت می کنند.

شفیعی تصریح کرد: پروژه آسفالت راه 7 روستای مسیر روستای کال تا اسکول نیز در حال انجام است که به زودی این امر به بهره برداری خواهد رسید.