سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  05:16   

492 نفر با جرائم غیر عمد در زندانهای آذربایجان غربی به سر می برند

سرویس آذربایجان غربی _ مدیر کل زندان های استان آذربایجان غربی در پیرانشهر گفت :  492 زندانی محکوم شده جرائم غیر عمد در سطح کل استان چشم انتظار کمک های خیرین هستند.

به گزارش خبرنگار کردپرس ، میر علی اکبر بنی هاشمی مدیر کل زندان های استان آذربایجان غربی در مراسم جشن گلریزان شهرستان پیرانشهر که با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستان و خیرین حامی زندانیان جرائم غیر عمد ، در محل سالن پذیرایی " هوزان " این شهرستان برگزار شد ، طی سخنانی گفت : بسیاری از محکومین و مجرمین حاضر در زندانهای کشور شاید بدون هیچ نیت و قصد غیر عمدی اکنون به واسطه اجرای قانون و عدم کسب رضایت شاکیان به دور از محیط امن خانواده های خود در زندان بسر می برند که چنین برنامه هایی فرصت مناسبی برای حمایت از این افراد است تا با اقدام خداپسندانه و خیرخواهانه خیرین به کانون گرم خانواده های خود بازگردند.

 وی در ادامه با اشاره به این نکته که بش از 70 درصد زندانیان حاضر در سطح استان از سواد زیر سیکل برخودار می باشند ، اظهار داشت : بر اساس کارشناسی های بعمل آمده مشخص شده است که حاضرین در زندان های استان جز ء سه دسته افراد عموماً زیر خط دهک های پائین اجتماعی جامعه ، از نظر علم و آگاهی در سطح پائین و دارای خانواده های عموماً لجام گسیخته ای هستند.

بنی هاشمی تصریح کرد : در سال جاری در سطح کشور در بیش از 400 شهرستان جشن گلریزان در راستای حمایت از محکومین جرائم غیر عمد برگزار شده است که واقعاً در نوع خود بی نظیر و جای تقدیر دارد که امیدواریم این اقدامات گامی مؤثر در کاهش جرم و  بزهکاری در جامعه باشد.

مدیر کل زندان های استان آذربایجان غربی ، در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه در سال 96 برای آزادی  301 زندانی و محکومین جرائم غیر عمد مبلغی در حدود 23 میلیارد و 500 میلیون تومان مورد نیاز بود ، گفت :در سال 96 از کل مبلغ مورد نیاز برای آزادی این تعداد زندانی 37 درصد آن توسط خود خانواده های شاکیان بعنوان بزرگترین خیرین این عرصه گذشت شد و 26 درصد آن هم با تشخیص قضات دادگستری قسط بندی شد ، 7 درصد آن هم توسط  خود خانواده های محکومین تأمین و همچنین 8 درصد کل مبلغ مورد نیاز هم توسط خیرین و انجمن حمایت از زندانیان جرائم غیر عمد تأمین شد که مجموع این اقدامات باعث شد تا 35 درصد کل زندانیان مشمول از پشت میله های زندان رهایی یابند و به آغوش گرم خانواده های خود بازگردند.

این مسئول استانی عنوان کرد : در سال 97 هم در سطح کل استان 492 زندانی محکوم شده جرائم غیر عمد در حبس بسر می برند که برای آزادی آنها مبلغی در حدود 30 میلیارد تومان نیاز است که امیدوارم با جمع آوری کمک های خیرین و همچنین کمک های بلاعوض ستاد دیه استان بتوانیم حداقل نسبت به جمع آوری 2 میلیارد تومان اقدام کنیم تا زمینه برای آزادی این زندانیان فراهم شود.

بنی هاشمی در خاتمه سخنان خود از آزادی 15 نفر از محکومین جرائم غیر عمد در شهرستان ارومیه و 8 نفر هم در شهرستان نقده تا کنون در طول ماه مبارک رمضان جاری خبر داد.       

سید علی ترابی ، فرماندار پیرانشهر هم در ادامه این مراسم طی سخنانی ضمن تقدیر از فعالیت های چند ساله انجمن حمایت از زندانیان شهرستان پیرانشهر ، گفت : بدون شک هر کسی که اکنون بنا بر اعمال محکومیت جرائمیی غیر عمد در زندان بسر می برند شایسته حضور در آن مکان نیست بلکه بنا بر عواملی ناخواسته اکنون در زندان بسر می برد لذا جا دارد که در چنین محافلی با تمام توان به یاری آنها بشتابیم و با حمایت های خودمان در راستای آزادی انها گام برداریم.

 وی ادامه داد : مردم خیر و نوع دوست شهرستان پیرانشهر در طول سنوات قبل نشان داده اند که همواره حامی و یاری دهنده نیازمندان استان و کشور بوده اند و حضور مادی و معنوی آنها در کنار مردم زلزله زده استان کرمانشاه و سیل اخیر در روستای پسوه دلیل این ادعاست.

 ترابی تصریح کرد : از مسئولان استانی تقاضا داریم که حداکثر هدایای خیرین شهرستان پیرانشهر صرفا برای حمایت از محکومین جرائم غیر عمد و خانواده های زندانیان خود شهرستان پیرانشهر هزینه شود هر چند در صورت نیاز و بنا به مصلحت برای هر زندانی محتاج در سراسر استان هم هزینه شود اقدامی خداپسندانه خواهد بود.

فرماندار پیرانشهر در خاتمه سخنان خود اظهار کرد : با برنامه ریزیهای صورت گرفته در آینده ای نزدیک سعی خواهد شد تا نسبت  به احداث بازداشتگاه موقت در سطح شهرستان اقدام شود تا در صورت نیاز محکومین شهرستان در خود پیرانشهر بازداشت شوند و خانواده های آنها مجبور به تحمل ناراحتی و هزینه های بیشتر ناشی از سفر به سایر شهرستان های استان نباشند.

در جشن گلریزان شهرستان پیرانشهر که شب دوشنبه ( 21 خردادماه) برگزار شد، مبلغ 62 میلیون تومان بهمراه یک قطعه زمین اهدایی از طرف شهرداری پیرانشهر توسط خیرین شهرستان اهدا شد.