انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  09:25

وزیر دفاع ترکیه:

به ایران پیشنهاد عملیات مشترک در قندیل را داده ایم

سرویس ترکیه - نورالدین چانیکلی، وزیر دفاع ترکیه با تاکید بر این که نیروهای ارتش ترکیه در شمال عراق خواهند ماند عنوان کرد: به ایران پیشنهاد عملیات مشترک در قندیل را داده ایم.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، نورالدین چانیکلی، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات ارتش این کشور در شمال عراق گفت: عملیات هایمان به دلایل امنیتی و برای جلوگیری از هر گونه نقض تمامیت ارضی کشور عراق به صورت موقت در جریان است ولی این موقت بودن تا پاکسازی کامل تروریست ها از آن مناطق ادامه خواهد داشت. اکنون هدفمان متفاوت است، یک عملیات موقت انجام نمی دهیم و سپس برگردیم. عملیات تا نابودی کامل تروریست ها در آنجا پایدارخواهد بود. در شمال عراق خواهیم ماند. تا زمانی که ماموریت به پایان نرسیده است نیروهای مسلح ترکیه با تمام قوا در آنجا حضور خواهند داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مذاکراتمان در خصوص این عملیات با ایران ادامه دارد. به ایران پیشنهاد عملیات مشترک داده ایم. هنوز به توافقات نهایی در خصوص عملیات مشترک نرسیده ایم ولی مسئله حمایت ایران از این عملیات ها مطرح است. در خصوص نابودی تروریست ها در کوه قندیل،  ایران به صورت آشکار و بسیار جدی حمایت خود را اعلام کرده است. هیچ کدام از همسایه های ما به خصوص ایران به این عملیات ها  اعتراضی ندارند.

وزیر دفاع ترکیه به مسئله منبج نیز پرداخت و گفت: نیروهای YPG از منبج خارج خواهند شد. نظارت بر این روند از سوی نیروهای آمریکایی و ترک صورت خواهد گرفت. همه چیز را مشترک انجام خواهیم داد، هدف از این توافقنامه پاکسازی منبج از YPG است. تفکر ما در خصوص سوریه این است: باید یک مدیریت محلی با تکیه بر بافت جمعیتی و مناسب با بافت فرهنگی مناطقی که قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه وجود داشت؛ تشکیل شود. افرادی که در این مدیریت محلی جای خواهند گرفت از سوی آمریکا و ترکیه تعیین خواهند شد.

 

کد خبرنگار: 30102