سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  10:06   

مسعود بارزانی: ابطال آراء نیروی پیشمرگ قابل قبول نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) در دیدار با نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل در عراق، تصریح کرد که‌ اقلیم کردستان ابطال آراء نیروهای نظامی و امنیتی کرد در انتخابات پارلمانی عراق را نخواهد پذیرفت.
 

به‌ گزارش کردپرس، مسعود بارزانی روز سه‌ شنبه‌ (22 خرداد) در صلاح الدین اربیل با یان کوبیچ نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق دیدار کرد.

باس نیوز در این باره‌ گزارش: در این دیدار آخرین تحولات سیاسی عراق، وضعیت سیاسی پیش آمده بعد از انتخابات، تصمیم پارلمان عراق در خصوص نتایج انتخابات و تشکیل دولت جدید عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس این خبر، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق ضمن ابراز نگرانی از آینده این کشور و مرحله بعد از انتخابات،  آمادگی این سازمان برای حل مشکلات عراق و همچنین حل مشکلات اربیل و بغداد و بالاخص ماده 140 قانون اساسی را اعلام نمود.

در مقابل، بارزانی ضمن اشاره به مرحله بعد از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان و وقایع 16 اکتبر تاکید کرد که با برگزاری انتخابات و فرصت پیش آمده بعد از انتخابات عراق، آنچه که برای کُردها حائز اهمیت است باشد پابند بودن به سه اصل مشارکت، توافق و توازن در تمامی زمینه های حاکمیتی و ایجاد مکانیسم لازم برای عمل کردن به‌ این سه اصل است و با مبنا قرار دادن آن ها باید با احزاب و جناح ها تشکیل ائتلاف دهند و در مورد دولت آینده عراق توافق صورت گیرد.

وی همچنین به موضوع انتخابات عراق و چگونگی برگزاری و اعلام نتایج آن از سوی کمیسیون پرداخت و انتقادات و ملاحضات خود را در این مورد ابراز داشت.

رهبر پارتی همچنین تاکید کرد که این حزب هیچ نماینده ای در کمیسیون عالی انتخابات ندارد و برای اینکه پارتی نتواند در موصل بیشترین آرا را کسب کند بیشتر آرای ایزدی ها در اردوگاه ها را ابطال نموده اند، این در حالی است که اگر به واقعیت مسئله نگاه کنیم پارتی بعنوان یک حزب پیروز در صدر قرار داشت.

مسعود بارزانی در مورد تقلب و دستکاری نتایج انتخابات نیز گفت: ما با برگزاری مجدد انتخابات و یا رسیدگی به شکایات راضی هستم، اما ابطال آرای نیروهای پیشمرگ و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در راستای اهداف سیاسی، ظلم و ستم بزرگی است و به هیچ وجه قابل قبول نیست.

مجلس نمایندگان عراق، چهارشنبه (16 خرداد) با تصویب لایحه اصلاح قانون انتخابات این کشور، رأی به بازشماری دستی آرای انتخابات دوره چهارم مجلس در سراسر کشور و ابطال بخشی از نتایج این انتخابات از جمله ابطال آرای نیروهای پیشمرگ و امنیتی اقلیم کردستان داد.

حزب دمکرات کردستان و اتحادیه‌ میهنی کردستان ابطال آرای انتخابات ویژه‌ در اقلیم کردستان که‌ 118 هزار رای را شامل می شود، رد کرده‌ و آن را غیرقانونی می دانند.

بارزانی در پایان از ایفای نقش سازمان ملل برای کمک به عراق و حل مشکلات بالاخص ماده 140 و مناطق مورد مناقشه استقبال کرد و تاکید نمود که تحمیل وضعیت موجود و بخصوص بعد از وقایع 16 اکتبر قابل قبول نیست باید مشکلات این مناطق در چارچوب ماده 140 حل شوند.