سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  10:23   

تلاش گسترده اردوغان و رقبا برای کسب رای کُردهای ترکیه

سرویس جهان- خبرگزاری فرانسه نوشت تلاش گسترده رجب طیب اردوغان و رقبایش برای جلب آراء تاثیرگذار کردهای ترکیه، دیاربکر را به صحنه نبرد انتخاباتی تبدیل کرده است.

 

به گزارش کردپرس، خبرگزاری فرانسه با اشاره به سفر انتخاباتی رجب طیب اردوغان، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه و محرم اینجه، نامزد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری به شهر کردنشین دیاربکر(آمد)، تلاش احزاب غیر کرد ترکیه را به دلیل اهمیت چشم گیر رای کردها در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه به صحنه نبرد انتخاباتی تشبیه کرد. این در حالی است که صلاح الدین دمیرتاش، نامزد اصلی کردهای ترکیه و حزب دموکراتیک خلق ها مجبور است از طریق تلفن همراه و در داخل سلول زندان برای جلب رای تلاش کند.

فرانس پرس نوشت: حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها در انتخابات 2015 توانست 71 درصد آراء دیاربکر را از آن خود کند. هر رای کردها در این انتخابات تاثیر گذار خواهد بود اما تمام کردها به حزب دموکراتیک خلق ها رای نمی دهند. حداقل یک پنجم جمعیت 80 میلیونی ترکیه کرد هستند و به دلیل اهمیت رای آنها حزب حاکم و احزاب اپوزیسیون بویژه حزب جمهوریخواه خلق به دنبال جذب رای آنها هستند.

به نوشته فرانس پرس، رای کردها از این نظر برای اردوغان حائز اهمیت است که در صورتی که حزب دموکراتیک خلق ها یا hdp نتواند آستانه 10 درصدی ورود به پارلمان را کسب کند، کرسیهای متعلق به این حزب در مناطق کردنشین از جمله دیاربکر به حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان تعلق خواهد داشت به همین دلیل اردوغان به شدت به دنبال جلب نظر کردها است. از سوی دیگر، محرم اینجه، نامزد حزب جمهوریخواه خلق به رای کردها برای کشاندن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم نیاز خواهد داشت هر چند صلاح الدین دمیرتاش نامزد مورد علاقه کردها است.

اما اردوغان به خاطر همپیمانی با حزب ناسیونالیست MHP برای جلب نظر کردها با دشواری بیشتری روبه رو است. مهمت ورال، رییس مرکز تحقیقات اجتماعی دجله به خبرگزاری فرانسه گفته است حزب حاکم عدالت توسعه، حزب MHP را به قیمت از دست دادن کردها برگزید. این مسئله نه تنها طرفداران حزب HDP بلکه رای دهندگان کُرد به حزب حاکم را نیز خشمگین کرده است.

با این حال، همان طور که برکای ماندیراچی از گروه بین المللی بحران گفته است کردهای محافظه کار و متدین تمایل دارند همچنان به حزب حاکم عدالت و توسعه رای بدهند اما آنچه که روشن است این است که رای کردها بویژه در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم سرنوشت ساز خواهد بود.

فیلیز بولوتکین، رییس مشترک حزب HDP در دیاربکر به خبرگزاری فرانسه گفته است حزب وی با توجه به این که حزب عدالت توسعه مثل دشمن با کردها رفتار می کند بر آن غلبه خواهد کرد. وی گفته است در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم و ماندن اردوغان و محرم اینجه در کورس رقابت، رای کردها تعیین کننده خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری
#حزب دموکراتیک خلق ها
#کردها
#رجب طیب اردوغان