انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  18:02

استاندار ایلام در دیدار با هنرمندان صنایع دستی استان وعده داد؛

بازارچه‌ی دائمی صنایع دستی در مهران ایجاد می‌شود

سرویس ایلام – در دیدار هنرمندان صنایع دستی استان با استاندار ایلام که به مناسبت روز جهانی صنایع دستی انجام گرفت، استاندار ایلام گفت: بازارچه‌ی دائمی صنایع دستی در مهران ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، تعدادی از هنرمندان صنایع دستی استان به بهانه روز جهانی صنایع دستی با استاندار ایلام دیدار کردند و به بیان دغدغه‌ها و خواسته‌های خود پرداختند. حرف‌ها و درددل‌ها همان خواسته‌هایی بود که سال‌هاست مطرح می‌شوند و پاسخی دریافت نمی‌کنند.

در این دیدار هنرمندان از خام‌فروشی مواد اولیه در استان ایلام مانند پشم و چرم سخن گفتند که سال‌هاست قرار است فکری به حالش شود و هنوز نمی‌شود.  کمال آزادی، مدیرعامل کنسرسیوم فرش استان گفت: سالانه 15 هزار تن پشم در ایلام تولید می‌شود که کیلویی 1500 تومان به خارج از استان فروخته می‌شود و بعد از شور و ریس، کیلویی 60 هزار تومان به فعالان صنایع دستی استان فروخته می‌شود که انتظار داریم با راه‌اندازی کارخانه ریسندگی در استان این حلقه مفقوده تکمیل شود.

وی از فروخته شدن هر پوست گوسفند در استان به قیمت 2 هزار تومان و در مقابل گرانی چرم خبر داد و گفت: با راه‌اندازی دباغی در استان می‌توان در این زمینه شغل ایجاد کرد.

آزادی خواستار این شد که حداقل اولین مرحله دباغی برای فرآوری چرم در استان راه‌اندازی شود.

استاندار ایلام در پاسخ به این خواسته‌ها گفت: دولت نمی‌تواند کارگاه ریسندگی یا فرآوری چرم و دباغی راه بیاندازد و خود شما در اتحادیه و بخش خصوصی باید این کارها را انجام بدهید و ما به عنوان دولت وظیفه داریم زیرساخت‌ها را برایتان ایجاد کرده و در تمام مراحل کمکتان کنیم.

حرف استاندار منطقی به نظر می‌رسد منتها این فکر که باید دولت بیاید و همه کارهای ما را انجام دهد تا ما پیشرفت کنیم و رونق بگیریم، فکر خیلی از فعالان صنایع دستی است در حالی که باید عیوب کار خود را برطرف کنند تا بتوانند سهمی از بازار صنایع دستی ایران به دست بیاورند.

عبدالله خورانی، از دیگر فعالان این عرصه خواستار رایگان شدن حضور در نمایشگاه‌ها شد و گفت: به طور متوسط بافت هر گلیم 550 تا 600 هزار تومان هزینه دارد و معمولا چنین گلیمی در نمایشگاه‌ها 700 تا 750 هزار تومان فروخته می‌شود که این مبلغ به ظاهر سود، صرف هزینه نمایشگاه و حمل و نقل می‌شود.

اشاره خورانی به سال‌هایی است که نمایشگاه‌های صنایع دستی به صورت رایگان از نظر واگذاری غرفه و هتل محل اقامت و حتی هزینه رفت و برگشت برگذار می‌شد. این سیاست رفته رفته کمرنگ شد و از ابتدا برای این انجام می‌گرفت که هنرمندان و صنعتگران بتوانند روی پای خود بایستند و به مرحله سودآوری برسند. باید از اغلب تولیدکنندگان صنایع دستی استان پرسید که در تمام سال‌هایی که به صورت رایگان به نمایشگاه‌های دور و نزدیک برده و آورده شده‌اید، چقدر توانسته‌اید سهمی از بازار را به خود اختصاص دهید و در چند نمایشگاه حتی یک ریال هم نفروخته‌اید (مخصوصا در عرصه گلیم برجسته)؟

بازارچه دائمی صنایع دستی در مهران راه‌اندازی می‌شود

استاندار ایلام در ادامه جلسه گفت: جاذبه‌های طبیعی ایلام به شدت گردشگر پذیر هستند و اگر در مورد آن‌ها درست اطلاعرسانی کنیم، می‌توانیم گردشگران را به استان جذب کرده و با این کار صنایع دستی را رونق دهیم.

قاسم سلیمانی دشتکی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را یکی از مهم‌ترین سازمانهایی دانست که می‌تواند تولید اشتغال و تولید درآمد داشته باشد. او به مدیر میراث فرهنگی گفت: با معاون اقتصادی استاندار، فرماندار مهران، شهرداری، معاونت عمرانی و... رایزنی کنید تا در مهران بازارچه دائمی صنایع دستی ایجاد کنیم.

سلیمانی تأکید کرد: ما می‌توانیم در مهران بازارچه دائمی داشته باشیم اما دولت فقط امکانات زیرساختی آن را فراهم می‌کند ولی در نهایت بخش خصوصی باید آن را راه‌اندازی کند و بگرداند و بتواند به سود برساند.

استاندار ایلام با بیان اینکه از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان برای بازاریابی صنایع دستی نیز بهره برد، گفت: تمام تلاش خود را برای افتتاح نمایشگاهی از صنایع دستی استان در عراق به کار خواهیم گرفت.

به گزارش کردپرس، در این دیدار ضمن رونمایی از بسته‌بندی برای پنج محصول صنایع دستی، سایت مجازی فروش محصولات صنایع دستی و طرح کدگذاری دارهای گلیم بافی نیز افتتاح شدند.