سرویس سوریه
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  12:57   

خبرنگار برون مرزی کُردپرس گزارش می دهد؛

کُردهای سوریه،آچمز سیاسی و بوی جوی مولیان آید همی!

سرویس سوریه- کُردهای سوریه در فاصله میان منافع غرب و شرق محکوم به جبری به نام(مورد معامله قرار گرفتن) هستند.

سرباز کُرد سوری در حال که پشت به من ایستاده بود و قنداق تفنگش رو به من بود، با صدایی حزین ،اما با لهجه کُردی این ترانه را زمزمه می کرد،《بوی جوی مولیان آید همی،یاد یار مهربان آید همی》،با تعجب او را صدا کردم که 《رفیق》من هم‌ ایرانی هستم!
به گزارش خبرنگار برون‌مرزی کُردپرس،اتفاقات مربوط به کُردستان سوریه و نقش بازیگران منطقه ای و جهانی در آن،آنقدر نزدیک و در هم‌ تنیده است که بدرستی نمی توان‌ گفت ،چه کسی با کجا و تا چه مقطعی متحد و یا شریک سیاسی و نظامی باقی می ماند.کُردها در سوریه نقطه عطف گره خوردن منافع غرب و شرق هستند و شاید بتوان‌گفت،《عفرین》نقطه انفکاک‌ این منافع نیز بود. ایده نوشتن این گزارش زمانی که با خستگی و استرس فراوان از شهر عفرین خارج شدم‌،به ذهنم رسید؛آن زمانی که اردوغان اعلام کرد:《حمله ما تنها منحصر به عفرین نخواهد بود و فردا به منبج و قندیل خواهیم رفت》. آن موقع پیش خود به این فکر می کردم که وقتی روسیه چراغ سبز حمله به عفرین را برای ترکیه صادر کرده ،آیا امکان این که آمریکا نیز دست به چنین اقدامی بزند و راه منبج و قندیل را به ترکیه نشان دهد؟چقدر خواهد بود،(حال این وعده اردوغان عملی شد).در همان موقع ایده نوشتن این‌گزارش شکل گرفت و بخشی از آن را در آن وقت(یعنی اواخر اسفند ۹۶ ) در روزنامه های سراسری به چاپ رساندم.
 
نفرین عفرین و بازی آمریکایی
 
به عنوان‌ یک‌ خبرنگار میدانی معتقدم،لازم است کمي عميق تر و قدري دقيق تر به موضوع «عفرين» و توزيع جديد حوزه «نفوذ» در عرصه مناسبات منطقه اي و جهاني بپردازيم. براي اين امر لازم است ابتدا سهم هر کدام از بازيگران بين المللي در عرصه سوريه را بررسي کنيم. از آمريکا آغاز مي کنيم؛ در خصوص پشت کردن روسيه به کُردها تا حد زيادي موضوع روشن است اما چگونگي تعامل آمريکا با موضوع کُردي در خاورميانه تابع امري بلندمدت و راهبردي است تا تابع منافع مقطعي و کوتاه مدت؛ روسيه هم در ادوار گوناگون نشان داده است، منافع کوتاه مدت بر منافع بلندمدت با برگ کُردي را ترجيح مي دهد. در خصوص منافع آمريکا در سوريه و عراق يک «معماي مهم» وجود دارد؛ معماي آمريکا در خاورميانه و رفتار آمريکا با کُردها هم تابع همين معما است. در واقع نگرش آمريکا به جهان، از همان معيار «ارزش هاي آمريکايي» يا همان صدور «ليبرال دموکراسي» و «تغيير تدريجي» هويت هاي فرهنگ سياسي جهان و قرار دادن آن بر مدار «هويت آنگلاساکسوني» نشئت مي گيرد. بايد گفت راهبرد امروز آمريکا در جهان، دنباله همان راهبرد پس از فروپاشي شوروي و طرح دموکراتيزه کردن حکومت هاي توتاليتر است؛ طرحي که از همان ابتدا محکوم به شکست شد و «القاعده و داعش» از زهدان آن ظهور کردند؛ بنابراين سياست بلندمدت آمريکا پيگيري همين عقيده اما با سازوکارهاي متفاوت است؛ موضوعي که براي روسيه پس از شوروي اولويت ندارد.
 آمریکا علاوه‌بر آنکه بازی از سر «ناگزیری» را با کُردها شروع کرد، به همان اندازه به‌دنبال نوعی منطق بازیگری با «عامل برنده» بود. کُردها در نبرد عفرین چه موفق می‌شدند و چه مثل امروز که عفرین‌ را از دست داده‌اند، در راهبرد آمریکا در خصوص کُردها هیچ‌گونه تغییری ایجاد نمی‌کرد؛ این را باید مربوط به استراتژی بلندمدت و دکترین سیاسی این کشور در منطقه دانست. 
در این‌ رابطه《 آلدار خلیل》رییس مشترک جامعه دموکراتیک‌ شمال سوریه،که پس از اشغال عفرین توسط ترکیه در شهر قامیشلو با او دیداری داشتم،بدعهدی آمریکایی ها را نکوهش کرد و گفت:اگر یادت باشد دو سال پیش هم ،زمانی که برای تهیه گزارش به اینجا آمده بودی،از من‌در خصوص رابطه با آمریکا پرسیدی.آن زمان‌هم‌به تو گفتم که ما روی هیچ‌کس و قدرتی حساب نمی کنیم و خودمان را برای کارشکنی های آن ها آماده کرده ایم.آن موقع این‌ را تنها هم چون یک‌حرف بی پایه نگفتم بلکه براساس تجربه بیان کردم.امروز هم‌ پس از قضیه عفرین دوباره مشخص شد که قدرت ها به جز منافع خود به هیچ امر دیگری توجه نمی کنند.نه اینکه ما فریب خورده باشیم و یا این روز را پیشبینی نمی کردیم،نه؛اما ما دارای تانک و توپ و هواپیما نیستیم که از خود دفاع کنیم و این‌باعث می شود که تروریست ها و اردوغان طمع به خاک سوریه کنند.
در سوی دیگر میدان باید گفت،هر‌چند اندکی پس از تصرف عفرین به‌ دست ترکیه، رؤسای‌جمهوري روسیه، ایران و ترکیه در استانبول دور هم نشستند و پیام معنی‌داری را به آمریکا و غرب مخابره کردند و برخی اردوغان را در بلوک شرق ديدند، اما پیش‌بینی من این است، بازی آمریکا بعد از تصرف عفرین به دست ترکیه، وارد مرحله دیگری می‌شود و به‌دلیل نیاز مبرم آمریکا به ترکیه برای ماندن در سوریه و تقابل با قدرت‌گیری روسیه و ایران در این کشور، آمریکا بعد از این درباره اداره مناطق اشغالی سوریه به‌ دست ترکیه مشکلی نداشته و برعکس از آن به‌عنوان پایگاه دیگر غرب در تقابل با روسیه بهره می‌گیرد. البته این در صورتی است که آمریکا در موضوع کُردها، بتواند در مقابل ترکیه از خود نرمش نشان دهد.دیدیم در مسئله دوما و غوطه شرقی، آمریکا و غرب به ایران و روسیه و دولت سوریه فشار آورد، اما سیاست آمریکا در‌خصوص ترکیه از یک رهیافت بلندمدت پیروی می‌کند. در واقع فرضیه آمریکا بر این منطق استوار است که مناطق تحت کنترل ترکیه بهتر از مناطق در کنترل روسیه و دولت مرکزی سوریه است؛ یعنی آمریکا هم‌ به بهانه کُردها در شرق فرات حضور خواهد داشت و هم به‌سبب وجود ترکیه در شمال غرب سوریه دغدغه‌های سیاسی‌اش در این منطقه کمتر می‌شود و این در‌حالی است که کُردها در عفرین به‌دلیل اجبار به رابطه با روسیه و سوریه نمی‌توانستند رضایت کامل آمریکا در سوریه و شرق فرات را کامل کنند و هر آن ممکن بود بر سر عفرین با روسیه و سوریه در اِزای رقه یا دیرالزور معامله کنند؛ بنابراین سقوط عفرین می‌توانست کُردها را از روسیه جدا کند و به آمریکا هر چه بیشتر نزدیک و وابسته کند. 

آمریکا و قضیه منبج

اما پیشبینی ها از معامله آمریکا در خصوص منبج به واقعیت پیوست.طی چند روز گذشته، یک هیئت عالی رتبه آمریکایی که در بین آنان ژنرال جامس گرادیان، فرمانده نیروهای ائتلاف بین المللی علیه گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به همراه ویلیام روباک، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در عربستان سعودی نیز حضور دارند به منبج سفر کرده اند.این سفر که بعد از توافقات نهایی ترکیه – آمریکا در خصوص نقشه راه منبج صورت می گیرد گفته می شود برای تامین شرایط لازم به منظور عملیاتی کردن نقشه راه منبج صورت گرفته و این هیئت در سایر مناطق کردستان سوریه نیز دیدارهایی با مقامات کرد سوری داشته اند.در واقع باید گفت،امروز آمریکا،دیگر کُردها را تنها بازیگران عرصه شمال سوریه نمی داند،بلکه با ورود ترکیه، فرانسه و عربستان و برخی متحدین عرب ؛به دنبال آینده سیاسی برای سوریه پس از داعش است.این که آمریکا و روسیه مناطق کنترل شده توسط کُردها را می گیرند و به گروه های غیر سوری عطا می کنند، حاوی پیامی به همه طرف های سوری است که مراقب باشند تا منافع آن‌ها به بهترین نحوه تامین شود.اما در این‌ میان اظهارنظر مقامات کُرد تند و جدی است و نوک‌ پیکان آن بدعهدی آمریکا را نشانه گرفته است. 《صالح مسلم》رییس مشترک پیشین حزب(PYD)در اظهارنظری تازه،اعلام کرد:آمریکا با واگذاری مناطقی که با خون مبارزان ما آزاد شده است به ترکیه آن هم صرفا به خاطر منافع خود دست به ظلم بزرگی زد. روابط با آمریکا تا ابد نیست و این روابط می تواند هر لحظه تغییر پیدا کند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: هر کس در راستای منافع خود حرکت می کند، ما نیز در روابطمان با آمریکا، دولت مرکزی سوریه و روسیه بر اساس منافع خود حرکت خواهیم کرد. ما در حال حاضر برای مذاکره با دولت مرکزی سوریه بدون پیش شرط آماده هستیم. برای ما اسامی مهم نیست مهم شناسایی حقوق ملت سوریه است که در این راستا تلاش می کنیم.

روسیه معمار تاریخی معامله بر سر کُردها

در طرف دیگر، روسیه با پشت‌کردن به کُردها یک‌ بار‌ دیگر نشان داد در موضوعات تاریخی و معامله بر سر کُردها و سازش با کشورهای منطقه، مماشات‌پذیر نیست و بر اساس منفعت اقتصادی خود تعامل می‌کند. در واقع روسیه عفرین را از کُردها گرفت و تقدیم ترکیه كرد. اما آیا این اقدام می‌تواند سیاست خردمندانه‌ای برای کرملین باشد؟
در حقیقت بخشی از پاسخ این است که کُردها اکنون دیگر ترسی برای از‌دست‌دادن سرزمین تحت‌حاکمیت‌شان در غرب فرات ندارند، زیرا هر آنچه در غرب فرات از آن بیم داشتند، اتفاق افتاد و این می‌تواند به‌منزله پایان همکاری کُردها و روسیه در غرب فرات و وابستگی دو چندان کُردها به آمریکا باشد. 
هر چند در اظهارنظری، 《آلدار خلیل》رییس مشترک جامعه دموکراتیک‌ کُردستان سوریه اعلام کرده بود که ارتباط آن ها با روسیه قطع شده است،اما این همه ماجرا نیست و به نظر بنده به دلیل، شرایط ژئوپلتیکی شمال سوریه فصل دیگری از رابطه کُردها و روسیه و همچنین کُردها و دولت سوریه در این منطقه آغاز خواهد شد،همچنان‌که 《الهام احمد》رییس مجلس سوریه دموکراتیک‌ در پیامی از پیام 《بشار اسد》 در خصوص مذاکره استقبال کرده بود. 
 
نشست آستانه و موضوع کُردها در سوریه
 
همه تلاش طرف‌ها در نشست‌های آستانه این ‌بود که تصمیمی درباره آینده گروه‌های مسلح در سوریه گرفته شود. در این نشست‌ها مقرر شد که با آغاز عملیات‌های مختلف و تحمیل جنگ به تروریست‌ها، در نهایت همه آنها را در نقطه‌ای جمع و اسکان دهند.
درحال‌حاضر با انتقال تروریست‌ها از غوطه شرقی به ادلب، بخش اعظمی از این نقشه اجرائی شده و اگر گروه‌های تندرو در مناطق درعا و تنف هم تعیین‌تکلیف شوند می‌توان گفت که پرونده نظامی گروه‌های مختلف در سوریه بسته شده و فصل دیگری از معادلات سوریه بازگشایی می‌شود. حلقه مفقوده این مسائل، مشکل کُردها بود که در بازی میان قدرت‌ها و تفاوت آنها با گروه‌های تروریستی موجب شد که در نهایت سوریه و ایران هم در قبال عملیات ترکیه در شمال سوریه موضع چندانی نداشته باشند. در واقع شاید بخشی از این مسئله به بالانس‌کردن گروه‌های مسلح در شمال سوریه برگردد. 
 
آینده رابطه کُردهای سوریه و روسیه
 
 بايد گفت، ارتباط کُردها و روسیه هم فصل خزان دارد اما فصل جدایی نخواهد داشت. روسیه مرجع تصمیم‌گیری در آینده سوریه است و در صورت شکل‌گیری گفت‌و‌گوهای سیاسی در‌باره آینده سوریه، این مسكوست که می‌تواند کُردها را مشارکت دهد یا ندهد، چرا که امروز همه گروه‌های معارض حول پادرمیانی روسیه در نشست سوچی جمع شده‌اند و درباره آینده سوریه به گفت‌وگو می‌نشینند. بنابراين همچنان‌ کُردها نمی‌توانند از روسیه دست بکشند، مگر آنکه غرب منطقه پرواز ممنوعی در شرق فرات برقرار كند و یک‌طرفه ایجاد مناطق کُردی را به رسمیت بشناسد که این‌ امر هم درحال‌حاضر، سخت و بعید به نظر می‌رسد؛ همچنان که آمریکا همواره از حفظ تمامیت ارضی سوریه و راهکار سیاسی سخن‌ به میان آورده است.
سرباز کُرد سوری روی خود را برگرداند و گفت 《نه ،من سوری هستم،اما به آهنگ های ایرانی علاقه دارم.ما کُردها علاقمند به فرهنگ همسایگان خود هستیم》.