انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  14:42   

علت سکوت روسیه درباره توافق آمریکا و ترکیه بر سر خروج ypg از منبج

سرویس جهان- یک دیپلمات ارشد وزارت خارجه روسیه گفته است موضع این کشور درباره توافق آنکارا و واشنگتن پیرامون خروج کردها از شهر منبج سوریه خنثی است زیرا رجب طیب اردوغان، متحد روسیه به این توافق برای برنده شدن در انتخابات نیاز داشته است.

 

به گزارش کردپرس، توافق روز 4 ژوئن گذشته میان آنکارا و واشنگتن بر سر خروج نیروهای کرد سوریه موسوم به  ypg از شهر منبج سوریه انعکاس زیادی داشته است اما موضع و واکنش جدی از طرف روسیه که یکی از بازیگران اصلی در بحران داخلی سوریه است مشاهده نشد.

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه روسیه درباره موضع روسیه پیرامون توافق فوق به سایت خبری-تحلیلی انگلیسی زبان المانیتور در آمریکا گفته است موضع روسیه در این باره خنثی است. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور کنونی ترکیه و متحد روسیه به این توافق در جهت برنده شدن در انتخابات پیش رو در ترکیه نیاز داشت.

وی همچنین گفته است البته مسائل زیادی درباره منبج هنوز مبهم است: آنها چگونه تشخیص می دهند که چه کسی عضو پ.ک.ک است و چه کسی نیست؟ چه کسی اجازه دارد در این شهر بماند و چه کسانی باید بروند؟ و چند پست نظارتی از سوی ترکیه در این منطقه مستقر خواهد شد؟ به همین دلیل باید منتظر ماند.

المانیتور نیز نوشت یکی دیگر از دلایلی که مسکو درباره توافق منبج سکوت کرده این است که توافق ترکیه و آمریکا بر سر منبج اعتماد کردها به آمریکا را که نسبت به روسیه بیشتر بوده تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که مشاهده می شود که آمریکا تعهد بیشتری از روسیه در قبال ypg دارد، روسیه نیازی نمی بیند تا با ورود به مسئله توافق آمریکا و ترکیه در منبج، وضعیت کنونی را که می تواند به وجهه آمریکا به عنوان یک متحد قابل اتکا آسیب برساند، بهبود ببخشد.

دکتر ماکسیم ساچکو، نویسنده تحلیل مذکور در المانیتور همچنین نوشت: روسیه منتظر است که ببیند که آیا توافق مذکور به دیگر مناطق سوریه نیز تسری پیدا می کند و آیا این روند به سیاست های مسکو در سوریه لطمه می زند یا خیر.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#منبج
#روسیه
#کردها
#ypg