انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  15:23   

تهدید جنگ ترکیه علیه پ.ک.ک بر سر روستاهای مرزی اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک، در مناطق مرزی اقلیم کردستان موجب تهدید علیه زندگی ساکنین این مناطق شده است.

به گزارش کردپرس، روستاهای مناطق مرزی اقلیم کردستان در استان‌های اربیل و دهوک، به دلیل درگیری های ارتش ترکیه و پ.ک،ک، در معرض خطرات و تهدیدات جدی قرار گرفته و تاکنون شمار بسیاری از ساکنین این روستاها در نتیجه حملات ترکیه جان خود را از دست داده و مجروح شده اند.

 ارتش ترکیه از سال های پیش و در پی توافق با دولت عراق وارد مناطق شمال اقلیم کردستان شده و بمباران این مناطق را پس از وقفه دو ساله روند صلح میان دولت ترکیه و کردهای این کشور از سرگرفته و از سه ماه گذشته نیز وارد 20 کیلومتری متری خاک اقلیم کردستان شده و اقدام به بمباران مناطق مسکونی اقلیم کردستان کرده است.

در جریان عملیات نظامی ترکیه در خاک اقلیم کردستان علیه پ.ک.ک، درگیری های شدیدی میان نیروهای پ.ک.ک و ارتش ترکیه روی می دهد و روستاها  و مناطق کشاورزی در شمال اقلیم کردستان تبدیل به  میدان این درگیری ها شده اند.

شبکه تلویزیونی روداو در این خصوص گزارش داد که روستاهای مرزی استان های اربیل و دهوک هدف حملات موشکی و توپخانه ای ارتش ترکیه قرار گرفته و بیشتر این روستاها در آستانه تخلیه توسط ساکنین قرار دارد.

از سال 2015 تاکنون دست کم 25 روستا فقط در منطقه بروار از توابع منطقه آمیدی استان دهوک به دلیل حملات هوایی ترکیه و تخریب و خسارات ناشی از آن تخلیه شده و قسمت اعظم زمین های کشاورزی و زراعی این مناطق نیز نابود شده است.

از سوی دیگر گزارش های رسانه های محلی حاکی از آتش زدن پوشش گیاهی این مناطق توسط نظامیان ترکیه است.

در همین حال مقامات ترکیه از گسترش عملیات نظامی خود در اقلیم کردستان و آغاز حمله به شنگال و قندیل خبر داده اند.

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#ترکیە