سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  16:00

کرد پرس از ضعف امکانات در یک منطقه ویژه گردشگری در قروه گزارش می دهد

زیبایی «سراب» در حصار بی توجهی مسئولان

سرویس کردستان-  قروه یکی از شهرستان های پر ظرفیت در استان کردستان است که عدم توجه کافی به توسعه امکانات در آن، استان را از بهره برداری صحیح از پتانسیل های آن برای خلق ثروت محروم کرده است، از جمله امکانات این شهرستان در حوزه گردشگری، منطقه «سراب قروه» است که از کمبود امکانات به شدت رنج می برد.  

به گزارش کرد پرس، اگر اهل سفر و گردش و گشت و گذار باشید، ضرر نخواهید کرد اگر، جاده پر شیب و ناهموار را از سنندج به سمت قروه با طول 95 کیلو متر طی کنید تا به «سراب» برسید. البته به شرطی که مسئولان کمی؛  فقط کمی؛  در تامین حداقل امکانات برای این مکان زیبا تلاش کنند و تنبلی را کنار بگذارند.

با گردش در شهر زیبا و دیدنی قروه با پرسیدن از اهالی آن منطقه مکان های دیدنی را به ما معرفی کردنند یکی از آن مکان ها سراب قروه است که 3 تا 4 کیلومتری از شهر  فاصله دارد به سراب قروه رفتیم وقتی به آنجا رسیدیم . بیشتر معضلات و مشکلات آنجا به  چشم می خورد تا جاذبه گردشگری آن، البته نا گفته نماند که سراب دریاچه کوچکی است که قایق های کوچک و زیبایی دارد و سالانه مسافران زیادی را از شهر های دیگر به خود جذب می کند و مسافران و گردشگران از آن لذت می برند.

 سرانه فضای سبز در استان 4 متر و در کشور 12 متر است، با وجود آنکه سرانه فضای سبز  در استان کم است اما مسولان به طور خاص به فضای سبز آنگونه که مهم است اهمیت نمی دهند و مردم و گردشگران انتظار دارند که وقتی به جای دیدنی و تفریحی می روند از آن لذت ببرند. درسراب هم در بر همین پاشنه می چرخد و  فضای سبز کمی  برای استفاده  وجود دارد.  در روزهایی که با ازدحام گردشگران مواجه باشیم،  برای یک استراحت ساده در سراب زیبای قروه  با کمبود جا و مکان مواجهه  خواهیم بود و این مسئله را به هیچ وجه نمی توان پذیرفت که مردم از یک مکان زیبای گردشگری که می تواند منشاء خلق ثروت و ایجاد اشتغال هم باشد محروم شوند آن هم به دلیل کاهلی مسئولان در تامین یک حداقل امکانات.

آب آشامیدنی معضل مهم در سراب

یکی  از پیش پا افتاده ترین و شاید خنده دار ترین مشکلاتی که در این مکان وجود دارد این است که دسترسی به آب آشامیدنی در آنجا میسر نیست. مسئولان حوزه گردشگری این زحمت را به خود نداده اند که امکانات ساده ای برای تعبیه آب آشامیدنی و همچنین یک آب سالم برای استفاده عمومی در آنجا مهیا کنند. وضعیت سرویس های بهداشتی تعبیه شده در این مکان هم قابل توصیف نیست و نبود یک برنامه منظم برای استفاده از این جاذبه بسیار مهم، نشان دهنده بی توجهی کامل مسئولان این حوزه در قروه است.

نامناسب بودن فضای بازی کودکان یکی دیگر از مشکلات سراب است در آنجا وسایل های بازی برای کودکان که بتوانند ساعاتی را در انجا بازی کنند  وجود ندارد و وسایل آن فرسوده و دیگر قابل استفاده  نیست.  والدین آن ها این اعتماد و اطمینان را ندارند که فرزندان خود را بر روی آن وسایل بازی بگذارند.مناسب نبودن سنگ فرش سراب دیگر مشکلی است که باید مسولان شهرداری برای حل  آن آستین بالا بزنند.

مدت هاست که از زبان مسئولان کشوری و استانی شعارهای زیبایی در مورد قابلیت های حوزه گردشگری برای رفع معضل بیکاری می شنویم، اما اگر آنها در حقیقت به دنبال اجرایی کردن این شعارهای زیبا هستند باید در عمل هم اقداماتی انجام بدهند و این بی عملی را در می توان در سراب قروه به عنوان مشتی نمونه خروار در استان کردستان دید.

گزارش/ نگین مرادی