انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد 1397  ::  18:39   

رئیس جهاد کشاورزی بانه:

امسال 22هکتار از مزارع بانه زیر کشت کلزا رفت

سرویس کردستان- رئیس جهاد کشاورزی بانه گفت: امسال 22 هکتار از مزارع بانه زیر کشت کلزا رفت در هر هکتار 5 تن کلزا تولید می شود.

کریم شریفی روز چهار شنبه در حاشیه بازدید از مزارع کلزا بخش نمشیر گفت وگو با خبرنگارکرد پرس اظهار داشت: کلزا یک منبع مهم دانه های روغنی است سطح زیر کشت این محصول در بانه از 5 هکتار در سال گذشته به 22 هکتاردر سال جاری افزایش یافته است.

وی  با اشاره به خودکفایی کشور در بحث تولید دانه های روغنی یاد اور شد : یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی کشت و توسعه دانه های روغنی با هدف خود کفایی کشور در بحث تولید دانه های روغنی است و کلزا یکی از گونه های مناسب برای تولید دانه های روغنی است.

وی کمبود منابع آبی در اواخر تابستان را یکی از مشکلات کشاورزان در بحت تولید عنوان کرد و اظهار داشت: محصول کلزا در اواخر تابستان نیاز به آب دارد که در این فصل با کمبود منابع آبی مواجه هستیم زمین ها که محدودیت منابع ابی دارند مناسب کشت کلزا نیستند.

شریفی با بیان اینکه در راستای توسعه و ترویج کشت کلزا در بانه بذر رایگان در اختیار کشاورزان قرار داده شد گفت: خرید  کلزا هم مانند گندم خرید تضمینی است هر کیلو کلزا به قیمت 28 هزار و 600 ریال از کشاورز خریداری می شود.

 وی خاطر نشان کرد: شته مومی یکی از آفت های مضرر کلزا در منطقه است و مبارزه به این آفت در مزارع کلزا بانه به موقع انجام شده است.

وی گفت: وجود سه تا پنج کندوی زنبور عسل در مزارع کلزا تولید این محصول را  سه افزایش می دهد بنابراین کشت کلزا هم می توانند در کنار زنبور عسل تکمیل کننده باشد.

مدیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: نبود ریز کارنده در هنگام کشت و نبود دستگاه مخصوص برداشت کلزا یکی از عوامل محدود کننده تولید کشت کلزا در بانه است.

وی گفت: امسال 4 هکتار از مزارع بانه به کشت گلرنگ اختصاص یافته تولید این محصول نیز در افزایشس تولید دانه های روغنی نقش مهمی دارد علاوه بر کلزا دانه روغنی گلرنگ نیز خرید تضمینی دارد.