انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  19:21

  صرفه جویی 99 میلیون متر مکعبی مصرف آب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه

 سرویس آذربایجان غربی- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی 99 میلیون متر مکعبی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه با اجرای سیستم های نوین ابیاری خبرداد.

 

به گزارش کردپرس،  اسمعیل کریم زاده در نشست با خبرنگاران به مناسبت بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی با بیان این مطلب اظهارکرد: تا کنون از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حدود 12 هزار و 826 هکتار ازاراضی کشاورزی واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه به سیستم ابیاری تحت فشار تجهیز شده است و در 4963 هکتار از اراضی نیز شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی و 474 کیلومتر از اراضی نیز انتقال اب با لوله انجام گرفته است .

وی خاطر نشان کرد: این میزان اب صرفه جویی شده به اندازه ذخیره اب یک سد 100 میلیون متر مکعبی است که اگر اعتبارات ابلاغی به موقع تخصیص یابد ما می توانیم ، تعهدات خود را در خصوص کاهش 40 درصدی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی کنیم و حق ابه بخش کشاورزی را به سوی دریاچه ارومیه رها سازی کنیم .

وی همچنین با اشاره به تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی در سطح 250 هزار هکتار ازاراضی استان یاد اور شد : تهیه و اجرای نقشه کاداستر اراضی زراعی و باغی در شهرستان های حوزه ابریز دریاچه ارومیه نیز منجر به سرمایه گذاری مفید ، الگوی کشت مناسب و ایجاد بانک اطلاعتی کشاورزی در اراضی زراعی و باغی شده و مسئولان را در اجرای برنامه های اساسی و اولویت دار و کمک به کنترل و کاهش مصرف اب در بخش کشاورزی در حوضه ابریز دریاچه ارومیه یاری می کند.

کریم زاده تصریح کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی از سال 93 تا کنون باید اعتباری در حدود 282 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان تخصیص می یافت که از این میزان اعتبار تنها 27 و نیم درصد تا کنون پرداخت شده است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۵۷ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهزشده است که حدود 80 درصد این اراضی در 9 شهرستان واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

وی خاطر نشان کرد : همزمان با هفته جهاد کشاورزی تعداد 234 پروژه نیز از مجموع 242 پروژه اماده بهره برداری در این ایام ، در بخش مدیریت اب وخاک با اعتباربیش از 130میلیارد ریال شامل 231 طرح سیستم های نوین ابیاری تحت فشار با مساحت بیش از 1480هکتار، یک طرح انتقال اب با لوله به مسافت 2.8 کیلومتر و 2 طرح استخر ذخیره اب کشاورزی با حجم 2425 متر مکعب با اشتغال 380 نفر مستقیم و 627 نفر غیر مستقیم اماده بهره برداری شده است.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته جهاد کشاورزی ۱۴۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان که به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند به بهره برداری می رسد، افزود: تا پایان نیمه اول امسال درحدود ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان با استفاده از اعتبارات رودخانه های مرزی به سیستم های آبیاری نوین تجهیز خواهند شد که اکثر این اراضی در محدوده شهرستانهای ماکو ،شوط و پلدشت واقع هستند.

کریم زاده با تاکید بر اینکه بر اساس براوردهای انجام شده، عملیات اجرایی طرح مهار ابهای مرزی باید تا نیمه اول امسال به بهره برداری برسد، عنوان کرد: با بهره برداری از این طرح ها تا پایان نیمه اول امسال مجموع اراضی کشاورزی تجهیز شده استان به سیستمهای آبیاری نوین به ۱۲۰ هزار هکتار افزایش می یابد.