انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  20:38   

گفتگوی سه روزه آمریکا و ترکیه بر سر منبج در اروپا

سرویس جهان- ترکیه و آمریکا در سه روز گذشته بر سر جزئیات توافق دو طرفه بر سر منبج در مقر اروپایی فرماندهی ارتش آمریکا مذاکره کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت ستارز اند سترایپس آمریکا، مقامات نظامی ترکیه و آمریکا در سه روز گذشته در دفتر اروپایی فرماندهی ارتش آمریکا در اشتوتگارت آلمان به بررسی جزئیات و اختلافات دو طرف بر سر مواد توافق دو طرفه بر سر خروج نیروهای کرد سوریه از منبج و استقرار یک اداره محلی گفتگو کرده اند.

دو طرف روز 4 ژانویه بر سر نقشه راه خروج نیروهای کرد یا ypg از منبج و تشکیل اداره محلی جدید بدون حضور کردها به توافق رسیدند. آمریکا متحد اصلی نیروهای کرد سوریه در این کشور محسوب می شود و همکاری این کشور با کردها خشم شدید ترکیه را به دنبال داشته است.

اریک پاهون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره مذاکرات ترکیه و آمریکا بر سر منبج در اروپا گفت: ایالات متحده آمریکا متعهد به اجرای راهبرد درازمدت در منبج است که ثبات و امنیت آن را تامین کند. از طرف دیگر، نگرانی های ترکیه متحد ناتوی خود را نیز در نظر می گیریم. آمریکا با ترکیه برای تقویت اداره محلی در منبج که مورد قبول همه طرفها باشد همکاری می کند.

وی افزود: آمریکا و ترکیه روی نقشه راهی کار می کنند که نشان دهنده نقطه آغاز همکاری با ترکیه و دیگر شرکای محلی در جهت تضمین ثبات به منظور تقویت اداره محلی منبج است و نمایانگر همه مردم این منطقه باشد.

جیمز ماتیس، وزیر خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه درباره مذاکرات آمریکا و ترکیه درباره منبج در اشتوتگارت آلمان گفت: دو طرف از این نشست ها برای بررسی نحوه استقرار نیروهای نظامی دو کشور در منبج استفاده می کنند.

وزارت دفاع آمریکا گفته است بیشتر از این نمی خواهد درباره مذاکرات ترکیه وآمریکا بر سر منبج توضیح دهد و یا جزئیات آن را بیان کند.

کد خبرنگار: 40101