انتشار:  چهارشنبه 23 خرداد  ::  22:21

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 23/3/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 23 خرداد 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • وزیر دفاع ترکیه: به ایران پیشنهاد عملیات مشترک در قندیل را داده ایم

نورالدین چانیکلی، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات ارتش این کشور در شمال عراق گفت: مذاکراتمان در خصوص این عملیات با ایران ادامه دارد. به ایران پیشنهاد عملیات مشترک داده ایم. هنوز به توافقات نهایی در خصوص عملیات مشترک نرسیده ایم ولی مسئله حمایت ایران از این عملیات ها مطرح است. در خصوص نابودی تروریست ها در کوه قندیل،  ایران به صورت آشکار و بسیار جدی حمایت خود را اعلام کرده است.

  • صلاح الدین دمیرتاش: سقوط برای اردوغان خیلی وقت است که آغاز شده است

صلاح الدین دمیرتاش در گفتگو با یک رسانه ایتالیایی که توسط وکلایش از زندان صورت گرفته است با اشاره رجب طیب اردوغان عنوان کرده است: اردوغان هم می داند که من تروریست نیستم. تمام دغدغه اردوغان تلاش برای تبلیغ علیه من برای نجات خود در انتخابات است. ولی هر کاری کند دیگر در وضعیتی قرار ندارد که بتواند خود را نجات دهد. برای اردوغان سقوط خیلی وقت است که آغاز شده است.

  • حمایت 4 حزب کردی از دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

حزب آزادی کردستان، حزب دموکرات کردستان ترکیه، حرکت آزادی و حزب سوسیالیست کردستان، 4 حزب کردی ترکیه امروز با انتشار بیانیه ای مشترک حمایت خود از صلاح الدین دمیرتاش، نامزد حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن 2018 میلادی را به صورت رسمی اعلام کرده اند.

  • نظرسنجی شرکت SAMER در مناطق کردنشین: صلاح الدین دمیرتاش در مناطق کردنشین تنها با 1 درصد اختلاف از اردوغان جلوتر است

شرکت نظرسنجی SAMER، در یک نظرسنجی که از 18 شهر کردنشین ترکیه از میان 2 هزار و 100 نفر انجام داده است اعلام کرد: در حالی که صلاح الدین دمیرتاش 39 درصد از آراء را به خود اختصاص می دهد، رجب طیب اردوغان در این مناطق 38 درصد از آراء را کسب خواهد کرد.

  • رئیس حزب اپوزیسیون ترکیه: CHP مخالف عملیات قندیل نیست

کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات های ارتش ترکیه در شمال عراق عنوان کرده است: حزب جمهوری خواه خلق مخالف عملیات قندیل نیست. البته که هر کشوری مجبور به محافظت از خود در برابر ترور و تهدیدات تروریستی است. ولی سوالی که مطرح است این است: 16 سال کجا بودید؟ انتخابات نزدیک شده است مبارزه به یادتان آمده است؟

  • رئیس مشترک HDP: اردوغان تنها در دیاربکر به یاد برادران كرد مي افتد

سزایی تمللی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با انتقاد از ادبیات دو گانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی های مناطق کردنشین و غیر کردنشین عنوان کرده است: اردوغان تنها زمانی که به دیاربکر می آید از لفظ "برادران کردمان" استفاده می کند ولی زمانی که از دیاربکر می رود برادران کرد از یاد می روند. او تنها در دیاربکر است که به یاد برادران کرد می افتد.

  • بایکوت تلویزیون TRT ترکیه توسط حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب خوب/ مرال آکشنر و کمال قلیچدار اوغلو در تلویزیون TRT سخنرانی نخواهند کرد

در پی اعلام بایکوت تلویزیون TRT ترکیه توسط حزب خوب و تاکید مرال آکشنر، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری بر عدم سخنرانی در این تلویزیون امروز حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز به صورت رسمی عدم حضور خود در این تلویزیون و شرکت در برنامه ویژه انتخابات را اعلام کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102