انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد  ::  00:45   

آلدار خلیل:

آمریکا روابط با ترکیه را قربانی کُردها نمی کند

سرویس جهان- یکی از مقامات ارشد کرد سوریه درباره علت توافق آمریکا با ترکیه بر سر مناطق تحت کنترل کردها مانند منبج گفت: این یک سازش منطقی است و آمریکا روابط تاریخی خود با ترکیه را قربانی مناطق ما در سوریه نمی کند.

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه هفته گذشته بعد از ماهها مناقشه بر سر خروج نیروهای کرد سوریه موسوم به  ypg از شهر منبج سوریه توافق کردند. برخی کارشناسان با توجه به همکاری آمریکا با کردهای سوریه در 4 سال گذشته، این اقدام را قربانی کردن تدریجی کردهای سوریه از سوی آمریکا توصیف کرده اند.

آلدار خلیل، یکی از مقامات ارشد و تاثیرگذار کردهای سوریه که رییس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک، چتر سیاسی احزاب چپ کردی در سوریه است، درباره توافق آمریکا با ترکیه بر سر خروج نیروهای کرد از منبج به رویترز گفت: به این توافق انتقاد داریم اما این یک سازش منطقی است.

وی توضیح داد: « آمریکا می بایست یک موضع قطعی در مقابل ترکیه اتخاذ می کرد. خوانش ما از موضوع ما را به این نتیجه می رساند که آمریکاییها ترک ها را رها نخواهند کرد و روابط دیرینه خود با آنها را قربانی مناطق ما نمی کنند.»

آلدار خلیل با توجه به اعلام خروج هرچه سریع تر آمریکا از سوریه گفت نمی تواند پیش بینی کند که نقش این کشور در سوریه چگونه پیش خواهد رفت. وی افزود: نمی توانم درباره این که آیا آنها در سوریه خواهند ماند و یا بیرون خواهند رفت، اظهار نظر کنم. باید تا شکست کامل داعش در سوریه صبر کرد.

این مقام ارشد کرد سوریه درباره مذاکره با دولت سوریه با توجه به ارائه پیشنهاد آن از سوی بشار اسد، رییس جمهور سوریه در ماه گذشته گفت: هنوز قدمی در این راه برداشته نشده اما در صورت رسیدن به توافق با دولت سوریه، این مسئله یک اقدام تاریخی و یک نقطه عطف خواهد بود.

وی افزود: ما نمی دانیم که این پیشنهاد چه قدر جدی است اما امیدواریم که نیت جدی پشت این پیشنهاد وجود داشته باشد.

آلدار خلیل تهدید بشار اسد به استفاده از زور علیه کردها را در صورت کارساز نبودن مذاکره تاسف بار خواند و گفت همه تلاش ها باید در راستای تقویت گزینه های صلح آمیز باشد.

وی تاکید کرد گزینه مذاکره در نهایت باید منجر به تمرکززدایی از قدرت در سوریه و عدم حکومت یک گروه بر تمام مردم این کشور باشد بلکه سوریه ای دموکراتیک ایجاد شود که تمام گروه ها از جمله کردها را نیز در بر بگیرد.

این مقام کرد پیشنهاد کرد عفرین در آغاز مذاکرات میان کردها و دولت سوریه مورد بحث قرار گیرد.

کد خبرنگار: 40101