سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد 1397  ::  07:41   

نیچروان بارزانی: همپیمانی صدر و عامری به تنهایی قادر به حل مشکلات عراق نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نخست وزیر اقلیم کردستان در واکنش به هم پیمانی میان ائتلاف سائرون و فتح با مثبت خواندن آن، تأکید کرد که این هم پیمانی به تنهایی  قادر به حل مشکلات عراق نیست و حل این  مشکلات مستلزم تشکیل ائتلافی فراگیر و قوی، از سوی احزاب برنده انتخابات پارلمانی است.

به گزارش کردپرس، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، در واکنش به اعلام هم پیمانی میان ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، با مثبت خواندن این هم پیمانی گفت که هم پیمانی میان دو ائتلاف قادر به مشکلات کنونی عراق نیست، زیرا حل اساسی مشکلات عراق و تشکیل دولتی که قانون اساسی را اجرا کرده و همه طیف ها خود را در آن شریک بدانند و حقوق آنان رعایت شود، مستلزم تشکیل یک هم پیمانی فراگیر و قوی است.

وی افزود که باید تمامی شهروندان عراقی از حقوق سیاسی، اجتماعی و خدمات رسانی خود که در قانون اساسی ذکر شده؛ برخوردار باشند.

نیچروان بارزانی به عنوان معاون رهبری حزب دمکرات در مورد موضع این حزب در مورد تعامل با دیگر طرف های عراقی نیز گفت که توافق و اشتراکاتی که اکنون میان حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان به وجود آمده، بسیار مهم و مثبت است و حزب دمکرات تأکید می کند که باید تمام احزاب اقلیم کردستانم که در انتخابات توانستند کرسی های مجلس عراق را به دست بیاورند، نشستی فراگیر را برگزار کرده و موضع و برنامه مشخص و مشترکی را برای گفتگو با احزاب برنده عراقی، در چارچوب حقوق قانونی اقلیم کردستان تدوین کنند.

وی تأکید کرد که حزب دمکرات در حال حاضر قصد مشارکت در هیچ یک از هم پیمانی های میان احزاب و ائتلاف های عراقی را ندارد؛ زیرا پیش از آن باید از مواضع و طرح های این هم پیمانی ها در مورد تأمین حقوق قانونی تمام طیف های عراقی و به ویژه مردم اقلیم، اطلاع یابد.